Elisa blogi

3 kasulikku nõuannet, mis aitavad telekat vaadates silmi kaitsta

See tuba on teleka vaatamiseks natukene liiga hämar.Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Me veedame päevas nutiseadmete, arvutite, monitoride ja telekate ees tunde. Sageli unustame aga tähele panna, milline on sellise elustiili mõju meie silmadele.

Siin toome välja kolm praktilist ja lihtsat nippi, mis aitavad telekat vaadates silmade koormus leevendada. Kui oled parasjagu uue ja kvaliteetse teleka otsinguil, siis laia valiku televiisoreid leiad Elisa e-poest.

Päästvad pausid

Striimimisteenuste sisuvalik on tänapäeval disainitud maksimaalselt tähelepanupüüdvaks ja kaasahaaravaks. Lihtne on hakata vaatama mõnda eriti head sarja ning avastada kümme tundi ja kolm hooaega hiljem, et päevast on märkamatult saanud öö.

Silmadele see kindlasti hea ei ole. Tunde vältavate telemaratonide asemel peaksid tegema ekraanis vaatamisest iga 20 minuti järel vähemalt 20-sekundilise pausi, mille jooksul vaatad kaugusesse. See lubab silmadel lõõgastuda. Veel parem mõte on see üürike paus venitada pikemaks, et jõuaksid ka püsti tõusta ja veidi ringi liikuda. Usu, su keha tänab sind.

Pimedusest valguse rüppe

Kas oled mõne eriti hea filmi vaatamiseks valmistudes üritanud kodus luua kinomiljööd? Tead küll, teed toa pimedaks, tõmbad kõik kardinad ette ja tagad, et ainus valgus, mis tuppa pääseb, tuleb vilkuvast teleriekraanist. Kinno võib selline lahendus sobida, kuid silmadele see kasulik ei ole.

Hämaras keskkonnas pupillid laienevad, mis võimaldab valgusel lihtsamini silma siseneda. Kuna pimedas toas on ainsaks valgusallikaks üks eriti ere ekraan, siis sealt välja paiskub valgus võib aga silmi kurnata ning tekitada väsimust ja peavalus. Silmade säästmiseks vaata telekat hästivalgustatud toas.

Ära ole ruumiga kitsi

Mida aeg edasi, seda laiemaks telekad venivad. Kui CRT ekraaniga telerite suurus võis ulatuda 40 tollini, siis tänapäeval võid jalutada poodi ja osta ultramodernse QLED teleka, millel suurust 75 tolli ja rohkemgi. Krõbedam pilt ja suurem ekraanipindala pakuvad vinge visuaalse elamuse, kuid kanna hoolt, et see ei tuleks silmade heaolu arvelt.

Kui 40-tollist ekraani vaadates saad parima kogemuse telekast umbes 1,5 meetri kaugusel istudes, siis 55-tollise teleri puhul peaksid ekraanist istuma juba 2 meetri kaugusel. 60-tollist televiisorit kasutades peaksid liikuma veel kaugemale ja istuma ekraanist 2,5 meetri kaugusel. Liiga lähedalt teleka vaatamine on silmadele kahjulik, kuid vältima peaks ka kissitamist, mida toob kaasa ekraani liiga kaugelt jälgimine.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.