Elisa blogi

3 lehekülge, kust saad alati teada, kas film või seriaal väärib vaatamist

Tihtipeale on soov vaadata mõnda filmi või seriaali, kuid valik on tohutu ning selle ühe välja valimine on raske. Sellistel juhtudel tulevad abiks mitmed filmiarvustuse saidid, millest toome välja kolm.

Metacritic

Metacritic on veebisait, kuhu on koondatud filmid, seriaalid, muusikaalbumid, videomängud ja raamatud. See vaatab üle kriitikute antud arvustused, annab 0-100 vahemikus punktid ning seejärel arvutatakse nende tulemuste põhjal kaalutud keskmised. Metacritic annab suurema hääleõiguse enim tunnustatud kriitikutele, kes on näiteks New York Times’ist. Leheküljel on kontrastselt esile toodud nii kriitikute kui ka kasutajate hinnangud, mis teevad tulemuste võrdlemise lihtsamaks.

Metacritic on läbi aegade parimaks linateoseks nimetanud draamafilmi „Kodanik Kane“ („Citizen Kane“) ning kasutajate hinnangute järgi on telesaadete seas esikoha välja teeninud „Halvale teele“ („Breaking Bad“) viies hooaeg.

Rotten Tomatoes

Rotten Tomatoes keskkonnas on arvustatud nii kodus vaadatavad filmid kui ka teatrietendused. See pakub laialdast ülevaadet, millised teosed on “värsked” ja millised “mädanenud”. Selleks arvutab Tomatometer vähemalt viie kriitiku arvustuse olemasolu põhjal vastava protsendi.

“Värske” staatuse pälvimiseks peab seriaalil, filmil või teatrietendusel olema minimaalselt 60% väärtuses positiivseid reitinguid ning sellisel juhul on teose ees punase tomati ikoon. Kui positiivsete arvustuste protsent jääb alla antud piiri, kuvatakse teose ette roheline plärakas, mis tähendab “mädanenud” olekut. Siiski, Rotten Tomatoes arvestab ainult positiivseid hääli ning seetõttu ei ole arvustused just kõige täpsemad. Kriitikutel ei ole võimalik skaalal valida, kui väga teatud teos meeltmööda on, kuna hinnangu valik vaid kahe vahel- meeldib või mitte.

2019. aasta parimaks filmiks on valitud põnevik „Meie“ („Us“), teisel kohal paikneb sellega sama reitingut (94%) omav ulmefilm „Tasujad: Lõppmäng“ („Avengers: Endgame“). Telesaadetest on enim “värskeks” kuulutatud „Brooklyn Nine-Nine’i“ kuues hooaeg.

IMDb

IMDb on ehk eestlaste hulgas levinuim filmikunsti andmebaas, mille reitingud põhinevad erinevalt teistest lehekülgedest ainult kasutajate häältel; igaüks saab anda valitud teosele oma hinnangu skaalal 1-10. IMDb arvutab kõigi antud häälte põhjal mitte ainult aritmeetilise keskmise, vaid ka kaalutud keskmise. 250 parima teose reitingu arvutamiseks on IMDb välja töötanud erivalemi, mis võtab arvesse häälte arvu, häälte miinimumi, mis on vajalik nimekirja saamiseks ja keskmist hinnangut. Sellegipoolest ei pruugi tulemused olla usaldusväärsed, kuna hääletajate arv võib muuta tulemust märkimisväärselt.

Hetkese seisuga juhib IMDb 250 parima filmi edetabelit 9,2 punktiga Shawshanki lunastus“ („The Shawshank Redemption“) ning telesaadete edetabeli esikohal on 2016. aastal ilmunud „Planeet Maa II“ („Planet Earth II“).

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.