Oled kuulnud nurinaid, et uue ajastu tehnikavidinad on tehtud justkui suhkruvatist ja need peab juba varsti peale ostmist välja vahetama? Ehk mõlgutad ise ka selliseid mõtteid? Kui nii, siis tea, et ka kasutajad ise saavad ära teha nii mõndagi selleks, et nende seadmed kauem vastu peaksid.
Siin toome välja viis kasulikku nippi, mis aitavad sul järgmise teleka ostu edasi lükata. Kui plaanid siiski uue televiisori soetamist, siis laia valiku kvaliteetseid telereid leiad Elisa e-poest.
Ära jäta telekat taustale mängima
Kas sul on tavaks panna telekas tööle ajal, mil teed kodus argiseid toimetusi? Eestis on see komme levinud suures hulgas majapidamistes: lausvaikuse asemel on televiisorist kostuva jutuvada taustal ikka lõbusam asju ajada. Kui aga soovid oma telekat säästa, siis peaksid vältima teleri kasutamist taustamürana.
Olenevalt televiisoris kasutatavast tehnoloogiast jääb selle eluiga umbes 40 000 ja 100 000 tunni vahele. Ütleme näiteks, et hoiad telekat taustameelelahutusena töös umbes kolm tundi päevas. See tähendab, et su teleri elueast tiksub aastas maha tuhatkond tundi ilma, et keegi telekat isegi vaataks! Vanemate telerite puhul võib pidev tööshoidmine põhjustada ka ekraani sissepõlemist, eriti kui kasutatakse OLED ekraane.
Kui oled eesmärgiks võtnud televiisori kestvuse pikendamise, siis lülita telekas välja alati, kui seda ei vaadata. Nii tagad, et teler püsib võimalikult kaua töökindlana ja näitab kvaliteetset pilti veel pikalt.
Kasuta pingestabilisaatorit
Eestis on suve teine pool äikesetormide periood, mis võib mõjuda koduelektroonikale laastavalt. Äikesega kaasnev voolukõikumine võib kalli teleka hetkega rivist välja lüüa, kuid õnneks on seda probleemi võimalik lihtsa vaevaga ennetada.
Investeerida tasuks pingestabilisaatorisse, mis kaitseb sinu televiisorit ja muud koduelektroonikat ootamatute voolukõikumiste eest. Mõistagi ei põhjusta voolukõikumisi pelgalt äike, vaid ka muud faktorid, ning pingestabilisaatoriga tagad, et sinu elektroonikat ei löö rivist välja miski, mis on täielikult sinu kontrolli alt väljas.
Kui lähed pikemaks ajaks kodust ära, siis tasub televiisor ja muud elektroonikaseadmed kindlasti seinakontaktidest lahti ühendada. Ka nii saad oma seadmeid voolukõikumiste eest kaitsta. Muul ajal võib aga pingestabilisaator sind säästa ootamatutest kulutustest, mis võivad tekkida koduelektroonika parandamisel või asendamisel.
Luba telekal hingata
Televiisor tekitab töötades omajagu soojust, mille peab teleka korpusest väljutama. Kui seda miskipärast ei juhtu, võib telekas üle kuumeneda. Seega on eriti oluline silmas pidada, et teleri ventilatsiooniavad ei oleks kinni kaetud või et televiisor ei asuks umbses kohas.
Tee kindlaks, kus asuvad sinu televiisori õhutusavad ja taga, et need ei oleks blokeeritud. Silmas ei pea pidama ainult teleri peale või kõrvale paigutatud esemeid, vaid ka teleka asukohta. Kui televiisor elab seinakapis, siis kas teleka ümber on õhu liikumiseks piisavalt ruumi?
Sama kehtib ka seinale kinnitatud telerite kohta, mille ümbruses on tühja ruumi laialt. Teleka ja seina vahele võiks alati jääda natukene ruumi, vastasel juhul võib televiisori ventilatsioonisüsteem hätta jääda.
Leia üles õiged sätted
Kui tood koju uhiuue teleka, siis esimese asjana peaksid süüvima sätetesse. Televiisorile pikema eluea tagamiseks võiksid alustuseks keskenduda ekraani eredusele ja kontrastsusele.
Uued televiisorid on sageli sätestatud selliselt, et nende pildikvaliteet näiks poes jalutavatele potentsiaalsetele klientidele kõige rabavam. See tähendab, et kontrastsuse ja ereduse näitajad on sätestatud kõrgele, kuna nii näeb pilt välja kirkam, värvikirevam ja detailirohkem.
Eriti eredad paneelid kulutavad rohkem energiat ning mõjuvad kurnavalt teleri riistvarale Selle probleemi lahendamiseks on uuemate televiisorite seadetemenüüs kasulikke eelsätestatud valikuid: kui vaatad telekat hämaramas toas, kasuta dark room sätestust. Muidugi võid üles otsida koha, kust saad eraldi kontrastsust ja eredust muuta.
Puhtus on oluline
Telekale pikema eluea tagamiseks võiksid regulaarselt puhastada nii teleri paneeli kui ka ventilatsiooniavasid. Nii väldid juba varem lahatud ülekuumenemise probleemi ja tagad, et ekraan püsiks kriimu- ja tolmuvabana.
Televiisorit ei ole mõistlik asetada põrandale väga lähedale, kuna sealt jõuab tolm lihtsa vaevaga paneelile. Staatilise elektri tõttu on telekate paneelid ka tublid tolmumagnetid, mistõttu peaks neid puhastama sageli mikrofiiberlapiga. Kindlasti veendu, et lapp oleks enne pühkima asumist täiesti puhas, kuna isegi väiksemad mustusetükid võivad teleri paneelile jätta kriime, mille eemaldamine on kallis lõbul
Kui majapidamises on kamin, siis ära paiguta televiisorit selle lähedale. Mõistagi võib kuumus paneeli jäädavalt kahjustada, kuid ka kaminast teleka paneelile paiskuvast tuhast lahti saamine võib tekitada omajagu peavalu.
See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.