Elisa blogi

David Suchet või Hercule Poirot? 10 põnevat fakti näitleja ja kuulsa sarja kohta

David Suchet on lisaks Hercule Poirot' rollile mänginud väga eripalgelistes osades alates Lähis-Ida terroristist kuni ülemöödunud sajandi inglise daamini. (c) Fotod: Shutterstock, IMDB, IMDB
David Suchet on lisaks Hercule Poirot' rollile mänginud väga eripalgelistes osades alates Lähis-Ida terroristist kuni ülemöödunud sajandi inglise daamini.Fotod: Shutterstock, IMDB, IMDB

Üks maailma kuulsamaid, kui mitte kõige kuulsam krimisari on Agatha Christie teostel põhinev “Hercule Poirot”, mida pole võimalik ette kujutada ühegi teise näitlejaga kui David Suchet.

See pole aga kaugeltki ainus roll, mida ta mänginud on. Siin on kümme huvitavat fakti nii Suchet’ kui tema elutööks kujunenud rolli kohta.

1. Leedu päritolu

Näitleja juured on muuhulgas Baltikumis: tema isapoolne vanaisa on pärit Leedust. Sealt on pärit ka näitleja perekonnanimi, mille algkuju oli Shokhet. Kuna ta oli juudi rahvusest, muutis vanaisa tagakiusamise tõttu nime Suchedowitziks, mis hiljem lühenes Suchet’ks (hääldus umbes: sušei).

2. Veerand sajandit ja neli ööpäeva

Poirot’d hakkas Suchet mängima 1988. aastal 41 aasta vanusena ja tegi seda veerand sajandit. Kui kõik sarja osad ühekorraga ära vaadata, kulub selleks enam kui neli ööpäeva.

3. Eripalgelised rollid

Lisaks Poirot’le on Suchet mänginud arvukates filmides, telesarjades ja teatritükkides. Ta on kehastanud nii Napoleoni, Salvador Dalíd ja Sigmund Freudi kui ka piraati, nõukogude riiklikku massimõrvarit Lavrenti Beriat ja Lähis-Ida terroristi. Oscar Wilde’i näidendis “Ernesto olemise tähtsus” mängis Suchet koguni drag’ina leedi Bracknelli.

4. Kehastanud ka peainspektor Jappi

Hercule Poirot’ roll pole Suchet’l ainus, mida ta selles teostesarjas on täitnud. Enne kui megasarja tegema hakati, mängis ta 1985. aasta filmis „Õhtusöök kolmeteistkümnele“ peainspektor Jappi.

5. Teletegijate pere

Suchet’ teisedki pereliikmed on televisiooniga seotud. Näitleja vend John on Suurbritannias saatejuht ja televisioonis töötab ka tema teise venna Peteri poeg Richard.

6. Põhjalik ettevalmistus

Kuni Poirot’ rolli saamiseni ei olnud Suchet kätte võtnud ühtegi Agatha Christie romaani, kus tuntud detektiiv tegutses. Seepärast luges näitleja enne sarja esimese osa salvestust läbi kõik Poirot’-raamatud ja koostas detektiivi kohta põhjaliku ülevaate. Kokku sai ta viis lehekülge ja ligi sada märkust. Seda nimekirja kandis ta võtetel alati kaasas.

Näiteks on Poirot’ vuntse kirjeldatud romaanis „Mõrv Idaekspressis“. Detektiivi kõnnaku imiteerimiseks kasutas Suchet aga päris kummalist meetodit, kasutades ametivenna Laurence Olivier’ nippi. Christie kirjeldab Poirot’ kõnnakut järgmiselt: „Poirot jalutas üle muru tõtakate kehklevate sammudega, jalad valusalt nahast lakk-kingadesse surutud.“ Niisuguse kõnnaku saavutamiseks pani näitleja oma tuharate vahele mündi ja kõndis nii, et münt sealt välja ei kukuks.

7. 20 kaotatud kilo

Näitlejatöö pole kaugeltki alati lihtne ja nõuab vahel suuri füüsilisi pingutusi. Poirot’ sarja viimases osas „Eesriie: Poirot’ viimane juhtum“ oli detektiivi tervis väga halb ja ta nägi välja erakordselt pisike ja põdur. Selleks pidi Suchet kaotama kaalus ligi 20 kilo.

8. Prints õpetas mangot sööma

Kui näitleja enam kui 30 aastat tagasi kuninganna Elizabeth II-ga kohtuma kutsuti, sattus ta piinlikku olukorda. Nimelt võttis ta puuviljakandikult mango, aga ei teadnud, kuidas nii peenes seltskonnas seda puuvilja sobivalt süüa.

Suchet küsis abi ja nõu prints Philipilt, kes võttis selle peale teise mango ja näitas ette, kuidas asi käib.

Lugu oli nii naljakas, et näitleja otsustas seda vahejuhtumit ka sarjas kasutada. Ühel õhtusöögil näitaski Poirot, kuidas mangot süüa, mainides sinna juurde, et õppis seda ühelt teatud hertsogilt.

9. Tegelane ja näitleja jäid haigeks samal ajal

Alati kui Poirot ekraanil külmetuse käes kannatas, jäi haigeks ka Suchet. Näitleja kinnitab, et nii juhtus see aastast aastasse. Naljatamisi on ta isegi psühhoanalüüsi klassikule Sigmund Freudile viidates mõista andnud, et on kehastatava tegelasega niivõrd samastunud, et see juhib ka tema tervist.

10. Agatha Christie tütar pöördus näitleja poole, nimetades teda Hercule Poirot’ks

Agatha Christie ainus tütar Rosalind Hicks kohtus näitlejaga 1988. aastal veel enne, kui sarja esimest osa filmima asuti. Kui juba kolmas osa oli edukalt ekraanidele jõudnud, saatis Hicks Suchet’le tunnustava kirja, mida alustas pöördumisega: „Kallis Poirot!“ Näitleja oli sellest väga liigutatud.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.