Elisa blogi

Elisa raamat andis 85-aastasele Magda-Mariale uuesti võimaluse raamatuid nautida: nüüdseks on kuulatud üle 500 teose

Magda-Maria on praeguseks maalinud kokku üle 500 maali, mida ta pärast 2018. aasta detsembris toimunud silmaoperatsiooni on osaliselt üle maalinud.

Ettevõtja Ene Piiri Tartu lähedal asuvas kodus on alati peetud lugu lugemisest. “Meie kodus on olnud palju raamatuid ja kõik pereliikmed on olnud suured lugejad. Isa luges kuni oma viimaste elupäevadeni ja ta elas 80. aastaseks,” meenutab Ene.

Raamatuid lugeda ei näe

Viis aastat tagasi, pärast isa surma, jäi Ene koos ema Magda-Mariaga kahekesi. “Me elame maal küll majas, aga kumbki eraldi korrusel, seega on ta ikka üksi,” ütleb Ene. Magda-Maria ei saanud enda meelt lahutada ka enam raamatutega, sest lõhkenud veresoon ja kae olid röövinud temalt osaliselt silmanägemise.

“Kui ta peab telefoninumbri kirjutama, siis võtab ta A4 paberi ja teeb sinna 7-sentimeetri suurused numbrid, sest neid ta näeb. Pisikesi asju aga mitte ja seetõttu ei saa ta ka lugeda. Ostsime igasuguseid luupe kokku ja üks hetk lõpetasin selle ära, sest nendega uusi silmi ei tee,” räägib ta.

Ene püüdis meeleheitlikult leida emale väljundit peale raadio ja televiisori. Sellest ajendatuna tõi Ene emale neli aastat tagasi ehituspoest tapeeti ja akrüülvärve ning sundis teda maalima. “Ta võttis pool aastat hoogu ja tõi kogu aeg vabandusi, et ta ei näe ja ei saa ning tegin talle lõpuks selgeks, et tehku siis vähemalt abstraktset kunsti,” meenutab Ene. Magda-Maria hakkas maalimisega pihta, ent asjaolu, et ta ei saa lugeda, vaevas teda Ene sõnul ikka edasi.

Kui ei näe, siis saab vähemalt kuulata

“Avastasin juhuslikult kuskilt reklaami, et turule on tulnud uus toode Elisa Raamat. Tõmbasin rakenduse nutitelefoni ja hakkasin alguses ise kuulama. Rääkisin emale ja ta oli minu üle rõõmus. Aga nukker, et ei saa ise ise kuulata,” räägib ta. Enel tekkis idee osta emale odavam veidi suurema diagonaaliga tahvelarvuti, kuhu tõmmata Elisa Raamatu rakendus, sest seda saab lugeda korraga kahes seadmes. “Seadistasin tahvli nii, et tal ei ole võimalik kogemata rumalusi teha ja valisin talle raamatud välja. Panin roboti lugema nii, et ta peab vajutama ainult play ja pausi nuppu. Kui raamat saab läbi, tuleb ta tahvliga jälle minu juurde ja panen uue loo mängima,” sõnab Ene. Ent pärast 2018. aasta detsembris toimunud silmaoperatsiooni näeb Magda-Maria panna ka ise raamatu mängima ja kerida lugu vajadusel tagasi, kui on kuulates tukkuma jäänud.

Magda-Mariale pakub peale Elisa Raamatu maalimisel seltsi ka kaheksa aastat tagasi varjupaigast võetut koer Rocki.

Praeguseks on Magda-Maria lugenud läbi kuskil 500 raamatut ja tema peamisteks lemmikuteks on armastus- ja ajaviiteromaanid, ajaloolised lood ja kriminullid. “Erik Tohvri raamatud luges ta kõik läbi – need ilmselt kõnetasid teda, sest Tohvri on enam-vähem tema vanune ja kirjutas samadest asjadest, mida ta noorusajast mäletab. Vanemad elavad ikka väga palju minevikus, heietavad ja meenutavad,” nendib Ene.

Raamat alati taustaks

Ene lisab iga paari päeva tagant virtuaalsesse raamaturiiulisse üheksa uut raamatut, mille loeb ema läbi paari päeva kuni poolteist nädalaga. “Ükskõik, mis ajal lähen tema juurde, siis tal on Elisa Raamat alati taustaks, kui ta koristab, sööb, maalib või puhkab. Magama minnes paneb samuti kõrvale mängima, sest ema sõnul on hea olla, kui raamat räägib kõrval.”

Ene on Elisa Raamatule väga tänulik, sest ema elukvaliteet muutus märgatavalt paremaks. ”Emal on terve elu olnud soov olla seltskonnas ja üksinda muutuvad sellised inimesed veidi trotslikuks. Varem tekkis ikka tülisid, kuid nüüd saab ta oma mõtteid raamatuid kuulates mujale.”

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.