Elisa blogi

Hea teada: kuidas puhastada televiisoriekraani?

Harilik vesi jätab ekraanile jutid, seetõttu kasuta puhastamiseks destilleeritud vett või mõnd spetsiaalset vahendit. (c) Foto: Shutterstock
Harilik vesi jätab ekraanile jutid, seetõttu kasuta puhastamiseks destilleeritud vett või mõnd spetsiaalset vahendit.Foto: Shutterstock

Nii mõnelegi mehele-naisele on suur ekraan kodus auasi ja filme ning telesaateid 8K resolutsiooniga vaadata suur nauding.

Ometi: kui ekraan on tolmune või mingil muul viisil mustaks saanud, võtab see kallilt soetatud seadme kasutamisest mitu kraadi mõnu vähemaks.

Seesama käib õigupoolest ka nende kohta, kes armastavad väikeseid ekraane, olgu selleks siis arvuti, tahvel või nutitelefon.

Ekraanide puhastamiseks on oma tehnikad ja vahendid. Neid peab teadma ja puhastades hoolikas olemas, sest muidu võib ekraani päris ära rikkuda.

Tolmu jaoks vaid pehme lapp

Kõige esimene asi, mida puhastama asudes tegema peaks, on seade välja lülitada. Valgust kiirgavalt ekraanilt on keeruline mustust ja tolmu märgata, mustalt ekraanilt on seda teha märksa lihtsam. Nii ei vajuta sa puhastades kogemata ka mõnd puutetundliku ekraani klahvi.

Seejärel tuleks ette võtta ekraanilt tolmu pühkimine. Seda võiks teha kuiva pehme lapiga. Hästi sobib mikrofiibrist lapp, mis tolmu lihtsalt enda külge tõmbab. Kindlasti ära tarvita pühkimiseks majapidamis- või tualettpaberit, hoidu ka iga suvalise riidetüki kasutamisest, sest nii võid tundlikku ekraani vigastada.

Oluline on, et ekraanile survet ei avaldataks, sest see võib kergesti eriti LCD ja LED tehnoloogial põhinevatel ekraanidel pikslid läbi põletada. Puutetundlike ekraanidega on asi kergem, kuid ka siin tasub survega olla siiski mõistlik.

Millised vahendid plekkidele?

Lisaks tolmule koguneb ekraanidele aja jooksul erinevat mustust, olgu need siis veebikoosolekutel tahtmatul arvutiekraanile jõudvad süljepiisad või köök-elutoas asuvale televiisoriekraanile kogunevad toiduaurudest tekkinud kiht.

Sellise mustuse eemaldamiseks on üldjuhul vaja lisaks lapile ka puhastusvahendit. Ettevaatust! Vahendit ei tohi pritsida otse ekraanile, sest sealt alla valgudes võib vedelik jõuda seadme korpuse sisemusse, tekitada lühise ja aparaadi läbi põletada. Pritsi vahend lapile ja puhasta siis.

Puhastamiseks võib proovida kasutada destilleeritud vees väga nõrgalt lappi niisutada või kasutada puhastamiseks destilleeritud vee ja äädika segu võrdsetes osades. Kui kasutada harilikku kraanivett, võib ekraan jääda vees loomulikult sisalduvate ainete tõttu triibuline.

Tehnikapoodidest küsida ka spetsiaalseid ekraanipuhastusvahendeid. Tihti on need müügil ühekordsete spetsiaalsete märgade lapikestena, mille pärast ekraani puhtakspükimist saab ära visata. Vältida tuleks klaasipuhastusvahendeid ja teisi ammoniaaki sisaldavaid lahuseid, samuti suurema kui 50% alkoholisisaldusega puhastusvahendeid.

Kui aga just aasta parim film on algamas ja ekraan äkki kiiremas korras puhastamist vajab, on tegelikult abi ka meist nii mõnegi kodus leiduvast prillipuhastusvahendist ja -lapist.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.