Elisa blogi

Juhe seinast välja või ooterežiim: kumb on telekale parem?

Kas teadsid, et power-nupu vajutamine modernseid nutitelereid enamasti täielikult välja ei lülita?Foto: Lijphoto/Shutterstock

Täieliku väljalülitamise asemel on võimalik uuemad nutitelerid saata ka ooterežiimile. Teeme selgeks, mida ooterežiim endast kujutab ja kas selle kasutamise asemel peaks eelistama televiisori täielikku vooluvõrgust eemaldamist.

Kui sina ei pea veel selliste probleemidega maadlema, aga tahaksid seda esimesel võimalusel muuta, siis laia valiku kvaliteetseid televiisoreid leiad Elisa e-poest.

Mis on ooterežiim?

Uuemad telekad seadistuvad ooterežiimile (inglise keeles Standby Mode), kui kasutaja puldist teleka välja lülitab. See võib esmapilgul tunduda kummalisena: miks on televiisor ooterežiimil, kui see peaks olema välja lülitatud?

Nutitelereid ei olegi enamasti võimalik puldist täielikult välja lülitada. Sageli viib power-nupu vajutamine teleka ooterežiimile, mis tähendab, et teler on jätkuvalt vooluvõrgus ja valmis uuesti kiiresti kasutaja sisendile reageerima. Ooterežiimil on televiisori ekraan küll välja lülitatud, kuid helendav tuluke teleri korpusel annab märku, et kogu masinavärki ei ole täies ulatuses välja lülitatud.

Ooterežiimil on mitu kasulikku omadust. See võimaldab kasutajatel televiisori kiiresti sisse lülitada ja uuemad internetiga ühendatud nutitelerid saavad ootel olles taustal alla tirida ka äpi- ja süsteemiuuendusi. Mõistagi kasutab telekas ooterežiimil olles jätkuvalt elektrit, kuid võrreldes töötava televiisoriga kulub voolu oluliselt vähem.

Kas ooterežiim või juhe seinast välja?

Uuemates nutitelerites on ooterežiim saanud põhjusega sünonüümseks teleka välja lülitamisega. See on täiesti ohutu ja teeb kasutaja elu oluliselt mugavamaks. Kas sel juhul on üldse põhjust televiisorit kunagi täielikult välja lülitada?

Teleka (ja ka muu elektroonika) võiks vooluvõrgust eemaldada perioodil, mil seda pikalt ei kasutata. Kui lähed paariks nädalaks reisile, siis tõmba julgelt teleri juhe seinast välja. Kui sa kodus ei viibi, siis ei ole sul ju vaja hoida telekat pidevas valmisolekuseisundis. Televiisori vooluvõrgust eemaldamise tõttu saad veidi soodsama elektriarve ja oled kaitstud voolu kõikumise eest, mis võib kodutehnikat kahjustada.

Kui soovid igapäevaselt oma teleka täielikult välja lülitada, siis otsi televiisori korpuselt just selle funktsiooniga nuppu. Juhtme regulaarselt seinast välja tõmbamine ei ole parim mõte, kuna televiisori pidevalt vooluvõrku lisamine ja sellest eemaldamine võib aja jooksul kahjustada teleri sisearhitektuuri.

Ooterežiimi kartmiseks seega põhjust ei ole. Jah, see neelab küll veidi elektrit, kuid sinu telekale see kahjulik ei ole.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.