Kasulik: mida silmas pidada, kui otsid mängukonsooli jaoks uut telekat?

Sellise telekaga uusimatest mängukonsoolidest naljalt viimast ei võta.Foto: Vladimir Sukhachev/Shutterstock

Pelgalt Xbox Series X-i või PlayStation 5 ostmisest ei piisa selleks, et videomängud näeksid välja nii vinged kui vähegi võimalik. Vaja läheb ka televiisorit, mis toetab kõiki uute konsoolide funktsioone ja omadusi.

Alt leiad meelespea kõige olulisema kohta, mida silmas pidada, kui otsid uut televiisorit videomängude täiel rinnal nautimiseks. Parima valiku telereid leiad Elisa e-poest.

VRR ja HDR

Uuemad telerimudelid tulevad mitmete kasulike funktsioonidega, mis suudavad muuta videomängud visuaalselt oluliselt kaunimaks. Kui juba omad või plaanid soetada uue põlvkonna PlayStationi või Xboxi, siis saad mängides parema elamuse telekaga, mis toetab VRRi ja HDRi.

VRR ehk variable refresh rate on mängijate jaoks eriti kasulik funktsioon. Kohati võib teleri ja mängukonsooli omavahelises suhtluses tekkida probleeme värskendussageduse sünkroniseerimisega. Selle tulemusena võib tekkida eriti ebameeldiv “pildi rebenemise” efekt, mis mängukogemust oluliselt rikub. VRR elimineerib selle probleemi peaaegu täielikult, muutes pildi kauniks ja sujuvaks. Xboxidel on VRRi tugi olnud juba pikalt ning peagi jõuab see ka PlayStation 5 kasutajateni.

HDR on funktsioon, mis reguleerib mustade ja valgete toonide suhet ekraanil. Eredamad pinnad muutuvad kirkamaks ja tumedamad kohad omandavad mustemad toonid. Mängijate jaoks on tulemuseks realistlikumad valguslahendused: päikesepaisteline hoov näeb välja realistlikult ere, varjud ja tubased keskkonnad on aga kontrastselt süngemad. See võib esmapilgul tunduda ebaolulise pisiasjana, kuid korralikul 4K ekraanil mängides annab HDR mänguelamusele palju juurde.

Kui jutt juba 4K juurde läks, siis…

Full HD, 4K või midagi muud?

Mängukonsooli jaoks telekat valides on oluline tähelepanu pöörata teleriekraani kuvasuhtele resolutsioonile. Uuemad konsoolid suudavad näidata kaunist pilti, kuid kui kasutad madala kuvasuhtega televiisorit, siis ei ole võimalik mängumasina võimsusest viimast võtta.

Kuvasuhe määrab, kui mitmest individuaalsest pikslist koosneb teleri ekraani pind. Mida rohkem piksleid, seda parem, sest nii on tulemuseks selgem ja detailiküllasem mängukogemus. Ekraanitehnoloogias domineeris pikalt Full HD resolutsioon (1920×1080 pikslit), kuid täna peaksid mängufännid kaaluma 4K kuvasuhtega (3840×2160 pikslit) teleka soetamist.

Mängude tootjad on üha enam võtnud eesmärgiks 4K kuvasuhtega mängude loomise ning seda toetavad ka uuemad mängukonsoolid. Näiteks Xbox Series X-i PlayStation 5 peal näevad mängud 4Ks välja oluliselt paremad mängudest, mida kuvatakse Full HDs. Seega kui tahad oma mängudest viimast võtta ja ajaga kaasas käia, siis 4K teler on rangelt soovituslik. Turule on saabunud ka esimesed 8K telerid, kuid need on kallid ja 8K sisu toodetakse veel vähe. Praegu mängiksid 8K teleriga videomänge ikka 4K resolutsioonil, seega mõistlikum on praegu võtta 4K teler ja mõelda 8K peale tulevikus.

Värskendussagedus ja sujuv mängupilt

Hertsides mõõdetavast värskendussagedussagedusest sõltub kui mitu kaadrit sekundis telekas ekraanile paiskab. Mida kõrgem on televiisori ja mängukonsooli värskendussagedus, seda sujuvam on mängukogemus. See on eriti oluline kiiretempoliste mängude, näiteks üle interneti mängitavate võistluslike tulistamismängude ja kaklusmängude puhul.

Mängukonsoolid võimaldavad mänge jooksutada enamasti 30 või 60 kaadrit sekundis, kuid uue põlvkonna konsoolidel töötavad osad mängud ka 120 kaadrit sekundis. Seega kui plaanid osta Xbox Series X-i või PlayStation 5 ja otsid telekat, mida ei ole vaja juba varsti välja vahetada, siis peaksid kaaluma 120 Hz toega teleka ostmist. Nii saad mängudest ja oma konsoolist välja pigistada parima mängukogemuse veel mitme aasta jooksul.

Tasub silmas pidada, et isegi kui telekas ja konsool võimaldavad 120 kaadrit sekundis mängida, siis kõik mängud seda ei toeta. Mõned mängud jooksevad ka uuematel konsoolidel 30 ja/või 60 kaadrit sekundis. Veel, kõrgemal värskendussagedusel mängude jooksutamiseks toovad konsoolid sageli ohvriks pildikvaliteedi. Mäng jookseb küll sujuvalt, kuid kuvasuhe kukub kivina.

Mängurežiim teeb elu lihtsamaks

Uuemad telerid tulevad sageli eelseadistatud sätetega erinevat tüüpi sisu kuvamiseks. Olemas on spetsiaalsed sätted näiteks filmide vaatamiseks, spordi nautimiseks ning sätted pimedamates ja valgusküllasemates ruumides teleka kasutamiseks. Uuemad telerimudelid on valikusse lisanud ka mängurežiimi, mis pakub mitmeid kasulikke mängukogemust võimendavaid funktsioone.

Kui plaanid telekat kasutada mängimiseks, siis peaksid kindlasti välja uurima, kas sinu uus telekas tuleb mängurežiimiga. Kui tuleb, siis lülita see sisse. Nii aktiveerib telekas automaatselt parimad sätted mängude nautimiseks ja lülitab välja erinevad pildiparandusfunktsioonid, mis mängimist segavad.

Võib juhtuda, et mängurežiimi kasutades ei ole sa ikka rahul sellega, kuidas mängud välja näevad. Sel juhul on alati võimalik teleka menüüst mängurežiimi erinevaid sätteid manuaalselt paika kalibreerida. Nii saad oma silma järgi paika sättida mustade ja valgete toonide suhte, kontrastsuse, teravuse ja palju muud. Pildikvaliteedi parandamiseks tasub piiluda ka mängukonsoolide sätetesse, kust leiad samuti erinevaid kasulikke funktsioone. Näiteks uue põlvkonna konsoole kasutades leiad just siit nupu, mis võimaldab osasid mänge jooksutada 120 kaadrit sekundis.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.