Kuidas siis soorollidega on? Noor teletoimetaja lükkab ümber olulise müüdi televisiooni kohta

Lotta Viik toob satesarja "Laupäev isaga" muidu meestest koosnevasse tiimi rikastvaid vaatenurki. (c) Foto: erakogu
Lota Viik toob satesarja "Laupäev isaga" muidu meestest koosnevasse tiimi rikastvaid vaatenurki.Foto: erakogu

Lota Viik on silmapaistev noor telesaadete toimetaja, kes on oma panuse andnud mitmete Eesti teleprojektide loomisesse. Ta on pärit suurest perest, mistõttu tunneb ta end väga mugavalt just lastega kaamera taga töötades. Nii on tema igapäevatööks ETV2 noortesaade “Nova” ning mitmed lisaprojektid nagu värskelt vaatajateni jõudnud koguperesaade “Laupäev isaga”.

Rääkisime Lotaga sellest, milline näeb välja töö telemajas, kuidas oli olla saate meeskonnas ainsa naisena ning kuidas on tänapäevases maailmas peredünaamikad muutunud.

Karjääritee telemajja

Teletööle tuli Lota Viik enda sõnul üsna juhuslikult. Õige valdkonnani jõudmine nõudis talt teekonnal mõningaid väikeseid kõrvalepõikeid, nimelt õppis noor naine vahepeal nii keraamikat kui kultuuriteadust, tekkis selle jooksul Lotal kindel visioon oma ideaalsest töökohast.

“Ühel hetkel sain aru, et ma ei tea täpselt, mis ma teha tahan ja siis mõtlesin hoopis sedapidi, et millises kollektiivis ma tahaksin töötada,” kirjeldab toimetaja oma teed telemajja, kus esimesed sammud tegi ta “Ringvaate” saate administraatorina.

Nüüdseks on Lota põhitööks noortesarja “Nova” toimetamine, mis on ta enda sõnadega korralik andmine, sest saade jõuab eetrisse neli korda nädalas.

Noore naisena mõtestab ta oma karjääri aga värskendava aususega: “Ma ei ütleks, et minu armastus on ainult televisioon. Nii kogu maailma mõistes kui ka minu enda jaoks on see praegusel hetkel põnev vahend, millega jagada seda, mida öelda tahan,” leiab Viik. 

Teletöö telgitagused

Kuigi väliselt võib telemaastik paista üsna meestekeskse maailmana, pole Lota Viik telemajas töötades meeste ülemvõimu mingil määral tajunud. “Ma pole küll kunagi üle lugenud, aga minu arvates pole režissööride ja toimetajate hulgas küll mehi rohkem – pigem just vastupidi,” heidab Viik pilgu teletöö suletud uste taha.

Noore naisena karjääriredelil ronimisest saab Viik vaid positiivseid kogemusi jagada. “Ma ei ole kunagi tundnud, et mulle vaadatakse kuidagi teistmoodi kui meestele. Kui ma telemajas toimetajana tööle hakkasin, siis ma olin vist toimetajate ja režissööride hulgas kõige noorem töötaja. Ja isegi siis anti mulle just kogu aeg võimalusi ja visati heas mõttes pea ees vette ehk lasti teha seda, mida ma tahtsin,” jagab naine oma kogemusi.

Naiselik sisend saate meeskonnale

Selleks, et lisada igapäevatööle “Nova” saate toimetamise kõrval veidi uut hingamist, hoiab Lota  rutiini eemal erinevate lisaprojektidega. Kõige värskemaks projektiks on koguperesaade “Laupäev isaga”, kus vaatajad saavad veeta päeva tuntud kodumaiste isade ja nende laste seltsis.

Sarja võttis Lota kampa saatejuht Kaidor Kahar ning juhtus, et ta on projektis ka ainuke naine. “Meil on hästi väike kollektiiv, teeme seda sarja viiekesi. Ja selles mõttes on küll väga tore, et nad võtsid esiteks naise, aga ma olen ka ainuke, kellel ei ole lapsi,” muigab Viik. “Meil on alati on hea tasakaal ja mingisugune kainestav pilk. Kui seal ainult mehed oleksid, siis see oleks ilmselt  natukene teistmoodi saade.”

Saade heidab lähemalt pilgu isade ja laste vahelistele suhetele ning Lota sõnul maalib see formaat väga puhta pildi tänapäevasest peredünaamikast. ,,Mulle tundub, et see ei ole tegelikult enam üldse nii haruldane, et isad jäävad lastega omapead ja veedavad aega koos. Oma tutvusringkonnas näen ka väga palju isasid, kes on oma lastega sama palju kui emad,” leiab toimetaja.

Kuigi praeguses maailmas on levinud individualism ja arusaam, et kõigega peab ise hakkama saama, et mina ise olen enda jaoks kõige tähtsam, arvab Viik, et tegelikult on peres väga oluline, et vanemad moodustaksid ühtse tiimi. “Saate võtetel oli tunda, et kõik osalenud pered on endale head tiimid saanud,” märgib ta.

Lapsed hoiavad isad kontrolli all

Lastega töötamine tuleb Lotale justkui iseenesest, sest ka tema on kasvanud suures peres nelja õe kõrval tugevas naiste kambas. Kuigi lapsed võivad võtteplatsil tunduda mõne jaoks kui taltsutamatu kaos, siis Lotale on niisugune olukord alati meeldinud.

“Võib kõlada klišeena, aga minu meelest hoiab see asja värskena, sest lapsed on alati ausad ja päris ning tänu sellele ei käi asi maha.” Ka saate “Laupäev isaga” dokumentaalformaati sobisid lapsed suurepäraselt, sest nad aitasid isadel püsida kaamera ees täpselt sellisena, nagu lapsed neid kodus tunnevad ja teavad.

Pärast toredat kõrvalprojekti teise meeskonnaga on Viigi sõnul jälle hea minna telemajja värske ja puhanuna tagasi. 

Suurimaks südameprojektiks on Lotal hetkel “Laste ööülikooli rännakud”, millega toimetaja loodab suvel korralikumalt tegelema hakata, kuid suures pildis on plaan jätta suvi vabamaks. “Ma tahaksin loota, et suudangi suve vaba hoida. Me ehitame praegu minu vanemate ja õdedega ühist maakodu, nii et tahaksin seal võimalikult palju olla. Vähemalt kuu aega võiks olla täiesti vaba ja mitte midagi teha,” jagab naine oma suvepuhkuse plaane. 

Saatesarja “Laupäev isaga” saab vaadata striimingteenusest Elisa Huub, kus saab kaasa elada Jaan Tätte juuniori, Robert Linna, Ewert Sundja, Taavi Kotka, Jesper Parve ja Reigo Ahvena lõbusatele nädalavahetustele lastega. Saadet juhib Kaidor Kahar, režissöör on Tarvo Tammeoks ja toimetaja Lota Viik.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.