Elisa blogi

LCD, OLED, QLED: mis vahe on erinevatel ekraanitehnoloogiatel?

Erinevaid ekraanitehnoloogiaid on palju ja nende sarnased nimetused ajavad tihtipeale segadusse. Kuna ekraan on aga teleri valimisel üks tähtsamaid osasid, siis tasub olla teadlik nende tehnoloogiate peamistest erinevustest.

LCD ja LED

LCD ja LED ekraanid lähevad sama kategooria alla, sest kasutatakse peaaegu samasugust tehnoloogiat.

Uute ekraanitehnoloogiate pealetulekuga on antud variandid jäänud pigem tagaplaanile, eriti LCD, ning seetõttu asuvad ka odavamas hinnaklassis. See aga ei tähenda, et nende kvaliteet halb oleks.

Peamine erinevus on valgusallikas, mida kasutatakse kujutise loomiseks. LEDi puhul on taustavalguseks valgusdioodid, mille abil suudetakse luua kontrastne, terav ja erksate värvidega pilt.

LCD pilt luuakse aga vedelkristallide abil, millega on värvid eredad ja resolutsioon kõrge, kuid mis ei suuda tagada parimat kontrastsust.

OLED

Erinevalt LCD ja LED tehnoloogiast kiirgab OLED-ekraan ise valgust ning ei vaja valgusallikat. Kuna iga piksel loob endale ise taustavalguse ja vajaduse korral lülitub täitsa välja, on kuvatavad mustad toonid päriselt mustad ning kõik värvid on erksad ja kontrastsed.

Samuti on OLED-tehnoloogiaga ekraanil igast vaatenurgast sama tooni värvid, mis LCD puhul nii ei pruugi olla.

OLEDil on aga ka paar negatiivset külge — nimelt on orgaanilistel dioodidel lühem eluiga, pikslid võivad sisse põleda ning värvitoonid aja möödudes tuhmuda.

QLED

QLED on kvanttäpipõhine tehnoloogia ning see sarnaneb enim LEDi ja LCDga, kuid lisatud on kaks kihti, mille abil on pilt palju heledam ja tumedad toonid sügavad.

Valgusallikana kasutatavad nanosuuruses kvanttäpid annavad võimaluse vaadata detailset ja tõetruud pilti ning energiakulu on tänu neile väiksem.

OLEDiga võrreldes tagab QLED puhtamad ja selgemad värvid ning sellel ei esine ka OLEDi suurimaid puudusi ehk lühikest eluiga ega pikslite sissepõlemist.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Märksõnad: , , , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.