Mida panna tähele ribakõlarit valides?

Moodsad televiisorid on stiilselt õhukesed, ent kõige selle juures tehakse sageli kompromiss heli arvelt.

Kui võimsa surround-helisüsteemi soetamine üle jõu käib, on üheks populaarseks lahenduseks ribakõlar ehk soundbar. Kuidas seda valida ning millist eelistada?

Kasutusmugavus on kõlaritega võrreldes suur

Kui aluseks võtta tavapärane mitme kõlariga surround-süsteem, siis on ribakõlareid kordades mugavam kasutada. Nagu nimigi ütleb, saab neid osta lihtsalt ühe õhukese mõõduka pikkusega ribana, mida on kerge transportida ning üles seada. Puudub raskete kõlarite tassimine ning pärast juhtmetega sehkeldamine.

Kuigi ribakõlarid ei anna tavaliselt sama helikvaliteeti välja, mis korralik kõlarisüsteem, ületavad nad siiski moodsa õhukese teleri üksildast ning nõrgavõitu kõlarit.

Ribakõlarite hinnaskaala on samuti lai, ulatudes alates mõnesaja eurostest toodetest kuni mitmeid tuhandeid maksvate eridisainiga kõlariteni.

Ribakõlar soovitatakse osta sama pikk kui teler ise

Enamik soundbar‘e on madala profiiliga ning ei blokeeri tavalist televiisorit ega selle puldi sensorit. Igaks-juhuks tasuks siiski nii riba kui ka televiisori kõrgus lauast üle mõõta. Alternatiivse lahendusena saab mõningaid soundbare panna ka seinale või isegi teleri alla.

Viimasel juhul nimetatakse neid sound base’ideks ning soundbaridega võrreldes nad nii efektiivsed pole. Seinalepaneku puhul on soundbaridel levinud positsiooniks teleri alune.

Sageli soovitatakse ka osta ribakõlar, mille pikkus ühildub teleri pikkusega. See pole muidugi kindel reegel, ent nii on võimalik kõige lähemale saada ideaalsele kogemusele.

Paljude ribadega tulevad kaasa ka basskõlarid, mis tuleks kindlasti paigutada ribale võimalikult lähedale. Riba ümbert ise tuleks aga kindlasti ruum vabaks jätta.

Ribakõlarid jagunevad aktiivseteks ja passiivseteks

Valides soundbari tasub otsida mudel, mis hõlmaks endas mõningaid spetsiaalseid kogemust rikastavaid lahendusi. Vestlusrohkete saadete ning filmide vaatamiseks on tark vaadata dialoogi selgemaks muutvate keskkanalitega ribasid.

Kallimad ning tehniliselt pädevamad ribakõlarid suudavad veel läbi kõrgtehnoloogilise digitaalse helitöötluse inimese kõrvale jätta mulje, et tegu oleks justkui päris surround-süsteemiga.

Sellisel seadmel võib olla üle kümne väikese kõlari, mida inglise keeles kutsutakse ka driveriteks. Selmet heli erinevatesse kõlaritesse saata, jaotab ribakõlar tavaliselt surround-heli signaalid nende vahel lihtsalt ära.

Kuigi õiget mõõtu see loomulikult välja ei anna, võib sellest sageli väiksema toa ning vähenõudlikuma kasutaja jaoks piisata.

Enamik soundbare on piiratud kuni 5.1-surround formaatidele.
Tasub ka teada, et ribakõlarid jagunevad passiivseteks ja aktiivseteks.

Passiivsed ribad tulevad ilma sissehitatud võimenditeta ning ilma surround-heli kopeerivate omadusteta, aktiivsetel on aga kõik need omadused olemas.

Vanema teleri puhul vaata üle ühendused

Moodsale kodusele omaselt on kõige funktsionaalsemad sellised ribad, millel on sisseehitatud Bluetooth ja wifi ühendvus. Kuigi see kõlab pisut arhailiselt, siis varuvariandina mõistlik leida veel mudel, kus on ka USB-pordid olemas.

Ühenduvuse poole pealt tasub kindlasti korra pilk heita peale ka oma telerile, sest vanemate televiisorite korral peaksid ribal olemas olema vajalikud A/V komponendid ning HDMI ühendused.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.