Elisa blogi

Miks ja millal tuleb 8K massidesse?

Umbes kümne aasta eest oli telerimaailma suur sõna full HD, seejärel tegid revolutsiooni 4K ehk ultra HD telerid. Veidi enam kui aasta eest hakati kõnelema 8K pidlilahutusvõimest. Mis on 8K eelised ning millal selle resolutsiooniga ekraanid ja sisu tavatarbijani jõuab, selgitab Elisa tootejuht Anti Liivat.

Pilt senisest veelgi kvaliteetsem

8K paremus tuleb välja eelkõige sellest, et teleriekraanil on nii full HD-st kui 4K-st massiliselt rohkem piksleid ehk värvipunkte. See tähendab, et sama pilt koosneb rohkematest värvipunktidest ning mida enam neid pinnalaotusel on, seda selgem ja detailsem on ka nähtav pilt. Seega – 8K sisu on nii full HD kui 4K sisust teravam ja selgem, aga eelkõige detailirohkem.

Miks 8K ei ole massides?

Pärast 4K telerite turule jõudmist läks ligi viis aastat, et need jõuaksid ka n-ö reatarbijateni. “Uue tehnoloogiaga elektroonikat ei torma tarbijad kohe ostma seetõttu, et hind on alati paratamatult soolasevõitu. Lisaks ei teata sellest piisavalt ja ka tootjad ei suuda piisavalt mudeleid toota,” põhjendab Liivat.

Ta lisab, et 2020 on esimene aasta, kui tootjad on lubanud 8K mudelitele senisest enam rõhku panna ja tänavu peaksid jõudma poelettidele nii LG kui Samsungi 8K telerid, mis on senisest oluliselt soodsamad.

8K sisu on vähe

Veel üks põhjus, mis 8K revolutsiooni takistab, on sisu vähesus. Kliendid küll eelistavad aina suuremaid ekraane ja paremat resolutsiooni, kuid ka sisu peab sellele järele tulema. Praegu paraku kvaliteetset 8K sisu piisavalt ei ole. Seda leiab nt Vimeost ja üht-teist, näiteks loodusklippe, YouTube’ist.

Ka Tokyo olümpia plaanitakse üles võtta 8K formaadis, sest see võimekus on Jaapanis olemas. Kuid siiski on sisu puudumine seni olnud suurim takistus 8K levikule. Mõistagi võib 8K telerist vaadata ka 4K ja full HD sisu, mille resolutsiooni tõstetakse pildiparandustarkvaraga, aga ainult tõeline 8K mõõtmetes sisu toob esile 8K ekraani teravuse ja selguse.

Mänguturg on eestvedaja

8K telereid saab Eestis juba osta ning ka Elisa tootevalikusse on need juba sel kevadel lisandumas. Üks suur 8K tagant tõukaja saab Liivati sõnul olema aga ilmselt hoopis mänguturg. Kaks suurimat konsoolitootjat, Sony ja Microsoft, on avaldanud, et planeerivad selles osas juba uusi käike. “Aasta lõpus tuleb Sony eeldatavasti välja uue PlayStation 5-ga ning Microsoft Xboxi konsooligeneratsiooniga . Mõlemale on lubatud 8K võimekust ja mänge.”

Anti Liivat märgib veel, et sisu, mida 8K-s igas sekundis esitatakse, on oluliselt suurema mahuga kui näiteks 4K-s. See tähendab, et selle kvaliteetseks voogedastuseks peaks olemas olema ülikiire internet.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.