Elisa blogi

Näitleja Erki Laur harjutas uue rolli jaoks koduaias noavõitlust

Tuntud vabakutselist näitlejat Erki Lauri mäletame mitmetest teleseriaalidest ja filmidest nagu “Sügisball”, „Soovide puu”, ”Pank”, “Mu kallid laibad” jpt. Juba oktoobrikuus näeme Erkit Elisa ja ERR’i koostöös valminud spioonipõneviku “Reetur” uues hooajas. Uurisime näitlejalt, kuidas rolliks valmistumine läks, millised on KAPO vanemassistendi mängimise nüansid ning milline oli atmosfäär võtteplatsil.

Töö ja puhkus käsikäes

Erki Lauril on pärast koroonapausi mitmeid projekte, milles ta kaasa lööb ning tööst õnneks puudust ei tule. Ka suvi möödus erinevatel filmivõtetel, kuid õnneks oli aega ka päikeselisi ilmasid nautida. “Suvi on tõepoolest imeilus olnud — päikesepaiste ja lühikesed ööd andsid palju energiat, otseselt polnudki vaja eraldi puhata. Tore oli ka see, et pikk koroonapaus näitlemises läbi sai,” lisab Laur. Pea kõige kuumematel suvepäevadel võeti üles sarja “Reetur” teise hooaja stseenid, kus Erki mängib KAPO vanemassistenti Alari Triiki.

“Triik on professionaal omal alal ja koos oma ülemusega Raimond Tank’iga (Ott Aardam) moodustame tõhusa luuretiimi,” kirjeldab Laur oma tegelaskuju. Luuretandemi ülesandeks on kinni nabida riigireetur Alfred Vint (Tambet Tuisk). “Nende tegelaste jaos algab lugu sellega, et pika töö tulemusena viiakse läbi operatsioon Narvas, peale mida kutsutakse mõlemad mehed pealinna. Siit saab juba alguse meie tegelaste jaht reeturile.”

“Tank juhib tiimi, hoiab pilku suurel pildil ning vastutab. Alari erioskus on näha detaile, samas võtab ta elu ja olukordi kergemalt. Alari on äärmiselt lojaalne oma paarimehele, kes ka esimeses hooajas ta elu päästab,” paljastab Laur tükikest teise hooaja tegevustikust.

Pea ees vette eksperiment

Teatrirollide jaoks on näitlejal aega süveneda rolli, harjutada ning lõpuks väljatöötatud ja lihvitud tulem ka publiku ette tuua. Filmi-ja sarjarollidega on aga teisiti – kodus stsenaariumi lugedes saab teatud üldpildi ning tunnetuse, kuid võttele jõudes võib ette tulla muudatusi. Sellises olukorras on oskus olla paindlik ning minna vooluga kaasa väga olulised. Kutse “Reetur” 2.hooaja võtetele jõudis Erkini üpris viimasel hetkel.

“See on kõige väiksema etteteatamise ja -valmistusega roll, mida olen eales teinud. Reaalselt jäigi selleks lõpuks üks päev. Olen reeglina väga “aeglane”, tunnen ennast mugavalt, kui võin rollile pühendada minimaalselt paar-kuus kuud — nii saan harjutada vajalikke erioskuseid, jälgida päriselu inimesi ja koguda nö ballasti,” kirjeldab Erki enda harjumuspärast tööprotsessi. Laur käis aasta alguses BFM’i Tanel Toomi ja Elen Lotmani stsenaariumi analüüsi ja näitlejatöö meistriklassis, mis andis tõuke katsetada väiksemat ettevalmistuse aega.

“Praktiliseks materjaliks oli film “50/50”. Sain peale selle vaatamist teada, et juhuse tahtel asus peaosaline Joseph Gordon-Levitt rolli täitma kahepäevase etteteatamisega — tema pidi oma rolli looma võtete käigus. See oli mulle suur üllatus, sest filmi vaadates sellest aru ei saanud ja mingi pisike osa minust tahtis ka proovida sellise kõheda “pea ees vette eksperimendi” võimalikkust,” jagab Erki ja on õnnelik, et poole aasta pärast sarnane võimalus “Reeturi” rolli näol tekkis.

Noavõitlus koduaias

Kuigi ettevalmistuse aeg enne võtteperioodi oli lühike, jõuti hea ajaplaneerimise tõttu siiski vajalikud sammud tehtud. “Siin tuleb tänada Ove Mustingut, kes kutsus jõustruktuuridest kohale oma ala eksperdi, et harjutada ühe stseeni tarbeks noavõitlust. Ta tuli kogu varustusega mulle koju külla ja me n-ö “kaklesime” aias. Aga kõige väärtuslikum osa leidis aset hiljem, kui istusime palavuse varjus õunapuu all ja vestlesime selle töö eripäradest.”

“Sain temalt küsida kõike mind huvitavat luurega seotud inimeste peas toimuva kohta — see oli minu töö jaoks äärmiselt väärtuslik informatsioon. Loomulikult rääkis ta neist asjust nii palju, kui oli ametialaselt lubatud. Pärast jõudsime kaarega tagasi ka kõige tehnilise juurde: kuidas relvaga liikuda, tulistada, kuidas siseneda majja või väljuda autost, kuidas liikuda tänaval, kuidas kõnetada inimest, keda tuleb kinni pidada jne. Sel õhtul sain päris mitu korda oma maja uksest taktikaliselt siseneda.”

“Nii nagu igal tööl, on ka luures oma tehnika, mõtteviis, naljad, släng ja sügavad väärtused. Võtetel kohtusime ka ülejäänud eriüksusega, siis sai näha lähedalt, mis tähendus on tegelikult sõnapaaril “team spirit“,” räägib Erki suure põnevusega võtete eeltööst.

Filmitöö on tiimitöö

Erki jäi siiralt rahule kogu võttetiimiga, kelle abi ja tuge oli igal sammul tunda. “Olukorras, kus on lühike ettevalmistusaeg ja stsenaarium vajab suures ulatuses enne võttesse minekut muutmist, karakteri kohta pole suurt midagi kirjas jne, on režissööri tugi asendamatu. Režissöör Ove Musting tegi töö näitlejatele lihtsaks ja ei jätnud meid kunagi üksi. Mitte ükski “Reeturi” võte ei alanud enne, kui n-ö tegelase vaates kõik klappis ja karakteri tahtmised olid paigas. Ovega läheks luurelele igal ajal, ta on oma töö fanaatik,” kiidab Erki.

“Produtsent Jaan Laugamõts tekitas võtteplatsil ning muus suhtluses äärmiselt meeldiva tööõhkkonna — ma ei oska seda muudmoodi kirjeldada, kui et näitlejad tundsid iga sekund, et nad hoitud ja saavad 100% keskenduda oma osale. Need kaks meest, Jaan ja Ove moodustavad samalaadse perfektse tandemi nagu kapokad Tank ja Triik “Reeturis”, ütleb Laur naljatledes.

Kolleeg Ott Aardami kohta on Erkil samuti ainult positiivseid sõnu öelda: “Ott Aardam suurepärase partnerina aitas hoida kogu võtteperioodi vältel seda sõpruse- ja tiimitunnet, mida ka meie tegelased Tank ja Triik omasid. Võtteperiood ja sind ümbritsevad inimesed on sel ajal kogu sinu elu — võtete kvaliteet on otseselt elu kvaliteet,” ütleb Erki sooja südamega. 

Riietega krool

“Reeturi” võtetelt jäi Erkile kõige eredamalt meelde stseen Peipsi järve ääres. “Üks kaader oli selline, kus minu tegelane Alari Triik jookseb kaldalt vette ja sukeldub riietega Peipsi järve, et kätte saada vastaste mudellaev väärtusliku infokandjaga. Algne plaan enne kaamera käima panemist oli minna vaid põlvini vette, mitte riietega kroolida, aga kuna seda kaadrit sai teha vaid ühe korra, siis sellisena ta ka sisse jäi,” nendib Laur ja meenutab suvel toimunud võtteid.

Hetkel on Erkil seoses Von Krahli Teatris 13.novembril esietenduva lavastusega “Fundamentalist” käimas proovid. “Tegemist on armastuslooga preestrist, kes tunnistab, et on saatana tööriist,” lisab Laur. Töökõrval on Erkil aega nautida ka kätte jõudnud kaunist värvilist sügist.

„Reeturi“ teise hooaja esimesed osad jõuavad oktoobrikuus eksklusiivselt Elisa Huubi. Sarja saame vaadata 4K formaadis, mis on Eesti sarjade puhul ainulaadne. “Reetur” 2.hooaja nimirollis astub taas üles Tambet Tuisk. Lisaks talle astuvad teises hooajas üles näitlejad Erki Laur, Ott Aardam, Tiina Tauraite, Eva Koldits, Mart Nurk, Margus Jaanovits ja Maarja Jakobson.

Spioonipõneviku stsenarist on Raoul Suvi, režissöör Ove Musting, idee autor ja stsenaariumi konsultant Andres Anvelt ning produtsent Jaan Laugamõts. Reeturi teist hooaega toodab produktsioonifirma Downtown Pictures.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.