Nutitelefon mängimiseks: millistele näitajatele tasuks tähelepanu pöörata?

Foto: Shutterstock.

Teoorias on võimalik kõikide telefonidega mängida, kuid osa seadmeid sobivad selleks paremini. Tihti tuleb vahe sisse just rohkem ressursse nõudvate mängude puhul. Millele tasuks nutitelefoni valides tähelepanu pöörata, kui soovid, et telefon veaks probleemideta välja ka kõige kõvemad mängud?

Protsessor

Oled ehk kuulnud väljendit “nõudlikumad mängud”, olgu see telefoni- või arvutimängude kontekstis. Enamasti peetakse nõudlike mängude all silmas selliseid mänge, mis vajavad võimekat protsessorit graafika renderdamise ja kõrge kaadrisageduse (FPS) saavutamiseks. 

Kõige olulisem faktor telefoni mänguvõimekuse puhul ongi seetõttu protsessor. Et tehnoloogia on pidevalt arenemas, tasub kindlasti selgitada välja, millised on praegused kõige võimekamad protsessorid ja millistest seadmetest neid leida võib. Hetke kõige võimekamate protsessorite hulka kuuluvad näiteks Apple’i A14 Bionic, Snapdragon 888 ja Samsungi Exynos 2100. 

Vahemälu

Lisaks protsessorile tuleks kindlasti pöörata tähelepanu ka telefoni vahemälule (RAM), mis aitab renderdamisele ehk mängude laadimisele kaasa ning võimaldab samal ajal jooksutada mitut rakendust korraga.

Reeglina piisab juba 4 GB vahemälust, ent võimekamad seadmed pakuvad ka näiteks juba 6, 8 ja koguni 10 GB RAMi, mis tuleb ainult kasuks.

Aku

Aku mahutavus on paljude tootjate jaoks endiselt küsimärgi all – vahel võib odavamatelt telefonidelt leida suurema mahutavusega aku kui teise tootja lipulaevalt. Mänguri jaoks on aku igal juhul olulise tähtsusega, kuna mängimine on energiakulukas tegevus ning mida vähem mängimise ajal telefoni laadima peab, seda parem.

Veel võiks tähelepanu pöörata kiirlaadimise võimekusele, mida üha enamatelt seadmetelt leiab. See on muidugi oluline selleks, et mängimine ei toimuks pidevalt kaabel seinas olles. Kiirlaadimisega saab telefoni kiiresti täis laetud ja seejärel saab juba rahus edasi mängida.

Ekraan

Mängurite jaoks on kahtlemata tähtis, et mäng näeks hea välja. Telefonimängude puhul on siin olulise tähtsusega telefoni ekraanitehnoloogia. Kõrgema resolutsiooniga ekraanid pakuvad nii videote vaatamiseks kui ka mängimiseks parimat kogemust, kuid lisaks tasub tähelepanu pöörata ka ekraani värskendussagedusele. 

Tänaste mängude jaoks võiks ekraani värskendussagedus olla vähemalt 90Hz või 120Hz. Mida kõrgem värskendussagedus, seda rohkem kaadrit sekundis uuendatakse ehk seda selgem on ekraanil kuvatav pilt. 

Samuti võiks telefoni ekraan toetada HDR efekte, mida mängudes sageli kasutatakse.

Jahutus

Oled ehk isegi märganud, et nõudlike rakenduste puhul kipub telefoni temperatuur tõusma rohkem kui lihtsalt uudiseid sirvides. Seetõttu tasub kasutajatel, kes soovivad korraga kauem mängida, jälgida telefoni valides ka seda, et seadmel oleks olemas korralik jahutussüsteem. 

Spetsiaalselt mängimiseks mõeldud telefonidel on täna juba olemas aurukambriga süsteem, mis aitab protsessori temperatuuri ka väga nõudlike mängude ajal madalamana hoida.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.