Ostsid uue televiisori? Muuda neid sätteid, et näha parima kvaliteediga telepilti

Teeme selgeks, kuidas saada telekast kätte parim pildikvaliteet.Foto: brAT82/Shutterstock

Tõid poest koju uue teleka, aga televiisorit käivitades jääb mulje, et miski on korrast ära. Pilt ei näe välja nii hea kui peaks. Enne tehniliste vigade otsimist tasuks pilk peale visata teleri pildisätetele.

All toome välja viis sätet, mille uhiuute televiisorite omanikud võiksid parema pildikvaliteedi tagamiseks kindlasti üle vaadata. Kui oled parasjagu uue teleka otsinguil, siis laia valiku kvaliteetseid televiisoreid leiad Elisa e-poest.

Energiasääst pildile hästi ei mõju

Uuemad televiisorid tulevad energiasäästurežiimiga, mille eesmärk on kahandada teleri voolutarbimist. Kui muretsed elektriarvete pärast või soovid veidi pikendada paneeli eluiga, siis hoia energiasäästurežiim sees, kuid kui ajad taga parimat telepilti, siis võiksid selle välja lülitada.

Kui nutitelefoni aku hakkab tühjaks saama, siis veidi armuaega pakub ekraani heleduse vähendamine. Telerite energiasäästurežiimid töötavad sarnaselt: pilt muudetakse hämaramaks, et telekas kulutaks vähem elektrit. Kõikide telerimudelite puhul ei ole erinevus energiasäästurežiimi ja muude pildisätete vahel alati märgatav, kuid kohati võib pilt muutuda silmnähtavalt tumedamaks.

Kui tunned, et telepilt on liialt sünge ja eriti hämaramates stseenides ei ole ekraanilt miskit näha, siis vaata, kas energiasäästurežiim on sisse lülitatud. See ei pruugi olla pildimurede põhjus, kuid igaks juhuks võiksid siiski proovida, kuidas näeb telepilt välja mõnel muul režiimil.

Terav pole alati parim

Oota, mida? Kõige kvaliteetsem telepilt on ju ikka terav, sest nii on suurelt ekraanilt kõige lihtsam tabada ka väiksemaid detaile. Teravam pilt võib tõepoolest olla selgem, kuid vahel teevad teravusefekti saavutamiseks loodud programmid asjad hoopis hullemaks.

Teleri sätetest leitav teravusfunktsioon ei muuda telepilti tegelikult selgemaks. Pildi teravus sõltub eelkõige ekraani ja vaadatava sisu resolutsioonist. Teravustavad pildiparandusprogrammid ei lisa sinu teleka ekraanile maagiliselt piksleid, vaid panevad rõhku ekraanil kuvatavate objektide äärtele. See peaks tekitama mulje, et filmis või sarjas nähtavad asjad on detailsemad ja teineteisest selgemalt eraldatud, kuid enamasti lisavad sellised programmid telepildile lihtsalt palju ebavajalikku müra ja hägusaid detaile.

Kui sa ei taha, et telepilt näeks välja nagu see oleks peidetud kesise Instagrami filtri taha, siis ära mine teravusega liiale.

Sujuvus versus selgus

Ehk oled televiisorit vaadates märganud, et telepilt näeb välja udune? Kui ekraanil olev tegelane liigutab kätt, jääb sellest kämbla liikumise trajektoorile maha käe värvusega ebameeldiv “komeedisaba”. Teravusest ei ole märkigi ja näib nagu oleks paneelile määritud rasvakiht, mis pildi hägusaks muudab.

Sellise ebameeldiva pildiefekti taga võib olla teleri säte nimega Motion Smoothing (olenevalt tootjast Motionflow, Cinemotion või midagi muud sarnast). Nende pildiparandusprogrammide eesmärk on anda telepildile filmilikum ja sujuvam mulje, kuid sageli on tulemus risti vastupidine. Kui oled koju toonud uue teleka, siis võiksid selle funktsiooni välja lülitada.

Võimaluse see pildiparandusefekt välja lülitad leiad televiisori pildi sätete menüüst. Siit saad selle funktsiooni kas täielikult ära nullida või selle intensiivsust enda äranägemise järgi kalibreerida.

Elutuba ei ole pood

Elektroonikapoodides vaatab telerite paneelidelt vastu eriti ere ja värvikirev pilt. See on ju igati loogiline: kes meis ei tahaks oma elutoas taasluua sarnaselt võimast visuaalset elamust? Praktikas ei ole see see aga tegelikult parim mõte.

Poodidesse paigutatud telerid on tihti sätestatud selliselt, et nende pildikvaliteet näeks välja kõige parem just poekeskkonnas. Sisse võib olla lülitatud Demo Mode (ka Store Mode või Vivid Mode). Eredus ja kontrastsus on sätitud eriti kõrgeks, mistõttu värvid ei näe välja loomulikud ja telekas helendab eriti tugevalt. See võib mõjuda efektselt poodides, kuid mitte koduses keskkonnas.

Teleka menüüst saad kindlaks teha, millist pildirežiimi teler parasjagu kasutab. Demo Mode ei ole koduseks kasutamiseks kindlasti mõistlik. Filmide vaatamiseks sobib hästi Film või Movie Mode ning videomänge mängides võiksid teleri lülitada Game Mode’i peale. See lülitab välja funktsioonid, mis võivad mängides pilti liigse müraga segada.

Leia üles sobivaim pildirežiim

Sai mainitud, et videomängude mängimiseks võiksid lülitada teleka mängurežiimile ehk Game Mode’ile. Kuid ära unusta, et filmide ja seriaalide vaatamisel parima pildikvaliteedi tagamiseks peaksid hiljem Game Mode’i uuesti välja lülitama.

Mängurežiimi eesmärk on kahandada latentsust ehk aega, mis jääb sisendi ja selle sisendi tõttu teleekraanil toimuva tegevuse vahele. See paneb mängud sujuvamalt tööle: mida kiiremini mängija nupuvajutused ekraanil realiseerivad, seda parem. Paraku võib mängurežiim tavalise telesisu vaatamisel kaasa tuua märgatava pildikvaliteedi languse.

Paljud telekad saavad automaatselt aru, kas ekraani kasutatakse mängimiseks või filmi vaatamiseks, ning vahetavad sellest lähtuvalt pildirežiime automaatselt. Kui tunned aga, et sinu telekas kuvab tele- või filmisisu kesise kvaliteediga, siis kiika igaks juhuks pildisätetesse. Äkki on viimasest mängusessioonist kogemata mängurežiim sisse lülitatud?

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.