Elisa blogi

Põnevaid fakte näitleja Ita Everi elust

Ita Ever on kogu elu töötanud ühes teatris. (c) Foto: rahvusarhiiv
Ita Ever on kogu elu töötanud ühes teatris.Foto: rahvusarhiiv

Eesti teatri ja filmi elav legend Ita Ever on kahtlemata näitekunsti suurkuju. Tema pikk elu ja karjäär on täis aga põnevaid sündmusi, millest valiku nüüd lugejateni toome.

Everi tegelik eesnimi on Ilse

Itaks hakkasid tulevast näitlejat kutsuma kooliaegsed sõbrannad. Nimi jäi talle nii külge, et isegi ema loobus tütart sünnipärase nimega kutsumast.

Ita Ever on poolenisti venelane, poolenisti eestlane

Tema ema oli Nadežda Ever, neiupõlvenimega Stepanova, kes saabus Eestisse juba 1926. aastal ja pidas tütre sündides Paides juuksurisalongi. Tema sünnikoht on Narva jõest idapool asuvas Keikino külas. On arvatud, et tegelikult olid Ita Everi emapoolsed vanavanemad hoopis õigeusklikud isurid.

Ita eestlasest isa Alfred aga armastas ilusaid riideid ja pidutsemist ja kulutas elu nautimisele nii suuri summasid, et ema oli võlgade katteks sunnitud oma äri maha müüma.

Ita pere kolis Võrust Tallinna, et võru keel tüdrukule külge ei hakkaks

1932. aastal, kui Ita oli neljane, kolis perekond vanematele paremate töövõimaluste lootuses Võrru, kuid seal nad pikalt ei püsinud. Nimelt kippus kolimise ajal neljane Ilse ennast väljendama võru keeles, vanemad seda aga ei soovinud. Nii koliski perekond peatselt Tallinnasse.

Esimene laiem kuulsus juba kooliõpilasena

Neiuna paistis Ita silma üritustel ja kontsertidel teadustaja ehk konferansjeena. Tegemist oli eelkõige noorteüritustega. Kümnendas klassis hakkas ta mängima ka juba Draamateatris, kus tema etenduste proovid toimusid koolitundide mittesegamiseks öösiti.

Ever tahtis saada Tartus arstiks, läks aga hoopis Venemaale näitlemist õppima

Pärast keskkooli lõpetamist üle 70 aasta tagasi, sai Ever tuttavaks Jaanus Orgulasega, kes Moskvas tuntud GITIS-e nime kandva teatrikooli eesti stuudios õppis. Kuna paljud õpilased seal oma õpingud katkestasid, otsiti nende asemele uusi. Ita läks katsetele ja võeti vastu.

Ever on mänginud enam kui poolesajas filmis ja seriaalis

Esimene filmiroll oli tal juba 1955. aastal, esimene peaosa aga 1978. aastal filmis „Naine kütab sauna“. Lisaks on Ever oma hääle andnud nii animafilmitegelastele, olnud diktoriks nii kinoringvaadetes kui dokumentaalfilmides. Ka reklaamiklippides on ta kaasa teinud.

Kolm meest ja kaks abielu

Ita Ever on elanud vabaabielus Ilmar Tammuriga, 1953. aastast oli ta abielus Eino Baskiniga, kellega tal sündis ühine poeg Roman Baskin. Esimene abielu kestis kuus aastat, teine abielu Gunnar Kilgasega aga 45 aastat kuni abikaasa surmani. Poeg Roman on siiski meenutanud, et „…emal ikka oli neid mehi ja mul seetõttu nii palju “isasid”, et ega ma enam täpselt mäletagi, kellega me kuskil puhkasime.“

Draamateatris kogu elu

Ita Ever läks Draamateatrisse tööle juba 1953. aastal ja viimati tegi ta seal kaasa 2019. aastal välja tulnud tulnud lavastuses. Kokku on tal seal olnud 140 rolli!

26 auhinda ja preemiat

Esimese suure äramärkimise sai Ever juba 1966. aastal, kui vaid 35 aastasena omistati talle ENSV teenelise kunstniku tiitel. Viimane suurem auhind määrati näitlejale seitsme aasta eest PÖFF-i elutöö preemia näol.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.