Põnevaid fakte sarjast “Rahva teener” ehk kuidas hittseriaal tegi show- ja ärimehest Ukraina presidendi!

Ukraina president Volodõmõr Zelenski oma ametisseastumistseremoonial Ukraina parlamendis 2019. aasta 20. mail.Foto: Shutterstock

Volodõmõr Zelenskist sai Ukraina president ja riigist poliittehnoloogia trendilooja tänu tavatule valimiskampaaniale. Mitmed eksperdid on tõmmanud palju paralleele sarja ja reaalsuse vahel. Vaatame lähemalt, milliseid paraleele saab tõmmata päriselu ja seriaali vahel.

“Miks oli “Rahva teenri” esimene hooaeg nii edukas? See on hea muinasjutt, mis põhineb tulevastel tõsielusündmustel – vähemalt seda me loodame. Arvestades kõrgeid hinnanguid, usuvad meie inimesed muinasjutte rohkem kui pärispoliitikuid.” Need on sarja “Rahva teener” produtsent Sergei Shefiri sõnad, mille ta lausus seriaali teise hooaja võtete alguses 2017. aasta augustis. 

Neist sõnadest õhkub kas pragmaatilist arvutamist, mida kaks aastat enne presidendivalimist oli selles sõnumis raske aimata, ennustust või irooniat keskmise ukrainlase eelistuste suhtes, kirjutas hromadske.ua.

Tundub nagu need sõnad oleks lausunud tulevikku ette teadev inimene, sest 2019. aasta 21. aprillil valiti sarja peategelast mänginud Volodõmõr Zelenski Ukraina presidendiks. Ekspertide sõnul oli just seriaal “Rahva teener” üheks teguriks Ukraina ajaloo veenvama presidendivalimiste võidu taga. Nimelt sai Volodõmõr Zelenski 73 protsenti häältest. Sellist valimistulemust ei ole saavutanud ükski teine Ukraina presidendikandidaat riigi lähiajaloos. 

Vihjet sellele, et satiirilisest teleprojektist areneb tõhus poliitilise agitatsiooni tööriist, võis tabada Volodõmõr Zelenski enda kommentaaris. ““Rahva teener” on unistuse täitumine ja miljonite inimeste lootus, et korralikud inimesed võivad saada kõrgetele ametikohtadele. Et korruptsioonist saab jagu. Ja kindlasti peab selle vastu võitlema. Teeme seda meie käsutuses olevate tööriistadega. Seni veel ekraanil,” ütles tulevane president 2017. aastal, vahetult enne Ukraina teleajaloo ühe edukaima projekti teise hooaja ilmumist.

Ülemaailmne edu

“Rahva teener” on Ukraina poliitiline satiirkomöödia telesari, mille on loonud ja produtseerinud Volodõmõr Zelenski. Ukraina komöödiaseriaal “Rahva teener” on Eestis nähtav ka Elisa Huubis ja TV3 eetris.

Zelenky mängib sarjas Vassili Petrovitš Goloborodkot, kolmekümnendates eluaastates keskkooli ajalooõpetajat, kes valitakse ootamatult Ukraina presidendiks. Sari kestis kolm hooaega aastatel 2015–2019 ja 2016. aastal ilmus filmi adaptsioon.

Venemaa kanal TNT näitas sarja esimest episoodi 2019. aasta 11. detsembril väitega, et tegemist on “turundusliku platvormiga teadlikkuse tõstmiseks”. TNT lõikas episoodist välja stseeni, kus ametisse valitud president Goloborodko küsis, kas Venemaa president Vladimir Putin kannab Hubloti käekella. See on nali, mis viitab Ukrainas tuntud Putini-vastasele laulule, kirjutas pravda.com.ua.

Seriaali “Rahva teener” näidatakse 35 riigis üle maailma. Sari on populaarne ka Netflixis. USA voogedastusplatvorm Hulu tellis Ameerika uusversiooni, mille väljatöötamisse kaasati Briti kirjanik Simon Farnaby. Sarja USA versiooni tegemine katkestati, kui Donald Trumpist sai USA 45. president. 

USAs on sari dubleeritud ka hispaania keelde, et jõuda 40 miljoni potentsiaalse vaatajani. 

Läbi aegade üks edukamaid Ukraina teleprojekte 

“Rahva teenri” esimest hooaega vaatas 2015. aasta sügisel 20 miljonit ukrainlast ning esimene osa tõstis selle hooaja vaadatuimaks saateks 26 protsendilise osakaaluga 18–54-aastaste hulgas. Võrdlusena võib välja tuua, et üht Ukraina teles 2018. aastal kõrgeima reitinguga seriaale, produktsioonifirma “Ukraina” toodetud melodraamat “Salajane armastus” vaatas umbes 18 miljonit inimest ja selle osakaal 18-54-aastaste hulgas oli 20,01 protsenti. 

2016. aastal tunnustati “Rahva teenrit” WorldFest Remi Awardil telesarjade kategoorias ja World Media Festivalil meelelahutusseriaalide kategoorias. Sarja näitamise õigused ostis ülemaailmne hiiglane Netflix ja formaadi õigused Ameerika suurfirma FOX Studios. 

Sarja loojad väidavad, et projekt loodi algselt produktsioonifirma 95. Kvartal traditsioonilise satiirilise kommertstootena. Toona puudusid neil kaugeleulatuvaid strateegilised plaanid.

«Olen veendunud, et Kvartalil polnud esialgu valimiste suhtes ideid. “Rahva sulane” on “Kvartali” positsioneerimisel lahe sari, lihtsalt lahe toode,” ütles sarja lansseerinud telekanali 1 + 1 brändi- ja kommunikatsioonijuhtimise osakonna juht Nikolai Kononutšenko 2015. aastal.

Nii nagu sarjas nii ka päriselus

“Volodõmõrilt küsiti mitu korda ja ta vastas üsna siiralt, et sari “Rahva teener” ei ole valimiskampaania algus. Kas seriaali edu oli see tõuge, mis pani Zelenskit võimaliku poliitilise karjääri peale mõtlema? “Ilmselgelt jah,” kinnitas stuudio Kvartal 95 arendusdirektor, Irina Pobedonostseva. 

Muide, Pobedonostsevast sai tulevase Ukraina presidendi Zelenski peakorteri pressiteenistuse juht ja presidendi administratsiooni infopoliitika osakonna juhataja. 

“Rahva teenrite” ühest autorist Juri Kostjukist sai aga presidendi administratsiooni juhi asetäitja.

“Me ei mõelnud pikaajalistele asjadele, me ei mõelnud sellele, mida see sari kahe või kolme aasta pärast mõjutab. Tahtsime loomulikult, et see leiaks mingit vastukaja, sest poliitilist satiiri ei saa teha ainult naeruvääristamise pärast. Tahtsime, et midagi inimeste mõtetes paremaks muutuks,” selgitas Kostjuk. 

Sarnaselt päriselule said ka seriaalis mitmed õpetajast presidendiks saanud peategelase lähikondlased presidendi nõuandjateks ja kõrgete ametikohtade täitjateks.

Ukraina president 2018. aasta detsembris Kvartal95 etendusel.Foto: Shutterstock

Linnapeast sai president

Irina Pobedonostseva sõnul kirjutati esimene stsenaarium umbes aastal 2009. Päris alguses oli kõik tagasihoidlikum. Sari pidi rääkima linnapeast, mitte presidendist. Süžee oli sama – tavalisest inimesest saab kõrge ametnik. 

Käsikiri lebas pikka aega laual, kuni ühel hetkel langesid kõik tegurid ja asjaolud kokku ning tegijad pöördusid selle idee juurde tagasi. “Selle mõtlesid välja Volodja (Zelenski – toim.), vennad Shefira ja Andrei Jakovlev, kes juhivad KinoKvartalit. Aja jooksul seda ideed laiendati ja selle tulemusel on meil president Vassili Goloborodko lugu, ” selgitas Pobedonostseva.

Toonast Kiievi linnapea valimiste aega kasutati targalt ära, sest sarja reklaamikampaania video, kus Zelenski-Goloborodko rääkis avameelselt ja ilustamata riigis lokkavast korruptsioonist, muutus hetkega rahva seas popiks ning provokatiivne välireklaam pani kihama isegi Ukraina presidendi administratsiooni. 

Kononutšenko sõnul hakkasid nad pärast välireklaami ilmumist saama kõnesid presidendi administratsioonist küsimustega “Mis toimub?!”. «Vastasime kõikidele küsimustele ausalt, et ei olnud allteksti ega kriitikat praeguse presidendi suhtes – meil on lihtsalt sari, me ei parodeeri kedagi. Ja nii oligi! Alles hiljem, palju hiljem ilmusid sarjas üsna äratuntavad tegelased, kes parodeerisid pärispoliitikuid, ”meenutab Nikolai Kononutšenko naerdes.

Sarjast sai propagandavahend

“Ma ei usu, et see seriaal oli kohe propagandavahendiks mõeldud. Pigem see ajendas,” jagas poliitikakonsultant Mihhail Krasjuk Hromadskiga oma mõtteid. 

Me tajume iga inimest teatud kontekstis. Enne sarja ilmumist ei vaadanud keegi Volodõmõr Zelenskit poliitilises kontekstis. Pärast tegid seda aga paljud. Ja nii arvataksegi, et pärast esimese hooaja edu mõtles ka produkstioonimeeskond, et miks mitte.

Seda oletust kinnitab ka toonane kanali 1 + 1 brändi- ja kommunikatsioonijuhtimise osakonna juht Nikolai Kononutšenko. «Mulle tundub, et Zelenski oleks võinud teha otsuse [presidendiks kandideerida], kui nägi, et sarjal on väga kõrge reiting. Ja kui erakond oli juba registreeritud, sain aru, et nad tegid otsuse poliitikasse minna,” räägib ta.

Seriaal andis ainest päris elule

2. detsembril 2017, pärast “Rahva teenri” teise hooaja ilmumist, registreeriti ametlikult samanimeline erakond, mille eesotsas on Ivan Bakanov, kes oli Zelenzki lapsepõlvesõber, kirjutas chesno.org. Bakano vist sai presidendi valimiste kampaaniajuht ja hiljem SBU (julgeolekuteenistus) juhi kohusetäitja. Zelenski vabastas ta ametist tänavu juulis, kui selgus, et enam kui 60 SBU ja prokuratuuri ametnikku töötas Ukraina vastu Venemaa poolt okupeeritud aladel.

Ukraina presidendist on saanud ülemaailmne meediastaar.Foto: Shutterstock

Seriaaliga samanimeline partei

Parteid “Rahva teener” ei loodud nullist. Ukraina justiitsministeeriumi teatel asutati 13. aprillil 2016 “Otsustavate Muutuste Erakond” ning 2017. aasta lõpus nimetati see ümber “Rahva teenriks”. “Otsustavate muutuste partei” juht oli Kiievi Ülikooli Kiievi Polütehnilise Instituudi lõpetanud Jevgeni Jurdõga, kes oli selle kõrgkooli ülikoolilinnaku üliõpilasnõukogu endine esimees.

Erakonda “Rahva teener” juhib Ivan Bakanov. Alates 2013. aastast kuni SBU juhiks nimetamiseni juhtis ta ettevõtet Kvartal 95 LLC. Ta oli ka produktsioonifirma “Studio Kvartal-95” LLC juht.

Vaid ametlikult, 2018. aasta septembrist 2019. aasta septembrini kogus “Rahva teener” sissemakseid 226 miljonit grivnat (5,9 miljonit eurot) . Veel 200 miljonit (5,2 miljonit eurot) läks Volodõmõr Zelenski ja partei majoritaaride valimiskontodele. Võimalus koguda lühikese aja jooksul märkimisväärseid ressursse sai “Rahva teenri” edu üheks oluliseks teguriks. Paradoks on selles, et vaatamata suurele toetusele oli erakonnal annetajaid vähem kui parlamendifraktsiooni saadikuid (248 inimest).

Partei alustas tegutsemist pealinnas Kiievis Sichovy Streltsivi tänaval advokaadibüroo “Kachura Lawyers”nelja ruutmeetri peal, mille nad said tasuta.  

See büroo tegeles ka kõigi erakonna ja selle filiaalide ümberregistreerimisega seotud juriidiliste küsimustega. Enne seda tegi ettevõte pikka aega koostööd Kvartal 95-ga. Büroo asutaja Oleksandr Kachura sai erakonna esimeseks ametlikuks annetajaks, kandes 2018. aasta augustis selle kontole 4600 grivnat (121 eurot). 2019. aasta aprillis andis ta veel 1,2 miljonit (31 599 eurot). Ja juulis valiti Kachura “Rahva teenri” kandidaatide hulgast parlamenti partei nimekirjas 49 positsioonil.

2018. aasta jaanuaris ütles Volodõmõr Zelenski, et partei loomine oli vaid seaduslik samm “Rahva teenri” kaubamärgi kaitsmiseks, kuna väidetavalt üritas keegi seda tema teadmata registreerida.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.