Elisa blogi

Testi oma teadmisi: kui hästi tunned Eesti kinoajalugu?

Kinoskäimine on pärast koroonakriisi vaikselt taas hoogu sisse saamas. Kinodel ja filminäitamisel on Eestis aga pikk ajalugu. Pane oma teadmised proovile!

Eesti esimene kinoseanss toimus tollases Tallinna börsihoones, keskaegse suurgildi majas. Aga mis aastal?

Foto: Flickr
Correct! Wrong!

Esimene kinoseanss toimus 1896. aastal, vaid veidi alla aasta pärast seda, kui vennad Auguste ja Louis Lumière olid Pariisis avalikkusele demonstreerinud oma uut leiutist, kinematograafi. Ligi kuu pärast Tallinnas toimunud seanssi nägid kino esimest korda ka tartlased.

Mis aastal valmis Eestis esimene mitme saaliga kino?

Foto: Wikimedia
Correct! Wrong!

Kuigi kobarkinodest oli esimene Tallinnasse Hobujaama tänavale rajatud Coca Cola Plaza, avati juba 1955. aastal kino Sõprus, kus algselt näidati filme kahes saalis. 1990. aastate üelminekuperioodil anti majandusraskuste tõttu nii üks kinosaal kui fuajee ja kohvik ööklubide kasutusse.

Mille poolest oli kino Kosmos valmides eriline?

Foto: rahvusarhiiv
Correct! Wrong!

Tegemist oli esimese panoraamkinoga, mille hiiglaslikus saalis oli üle 1000 koha.

Milline täna teatri käsutuses olev hoone on tegelikult algselt ehitatud kinoks?

Fotod: Vikipeedia, rahvusarhiiv, Flickr
Correct! Wrong!

Vene teater asub 1928. aastal valminud tollal Tallinna esinduslikema kinoteatri Gloria Palace ruumides.

Eestis on aastatel 1947-1953 tegutsenud isegi kinoministeerium (ja see ei olnud telesaade). Kes oli Eesti esimene kinominister?

Foto: rahvusarhiiv
Correct! Wrong!

Eesti esimene kinominister oli juunikommunist Olga Lauristin, kes 1951. aastal suure poliitilise puhastuslaine tagajärjel ametist tagandati ja määrati jäätmetega tegelema. Tema tütar on teadlane ja poliitik Marju Lauristin.

Nõukogude ajal olid kinopiletite sabad tihti sadakond meetrit pikad ja vabu kohti kinno niisama lihtsalt ei saanud. Mis oli selle põhjuseks?

Foto: rahvusarhiiv
Correct! Wrong!

Inimestel polnud vabal ajal lihtsalt eriti midagi teha: Tallinnas oli nõukogude aja lõpus vaid paarkümmend restorani, ka teatreid, kontserdisaale ja kunstigaleriisid oli märksa vähem kui tänapäeval. Ka televiisoris oli eestikeelseid kanaleid täpselt üks.

Ühte esimesi Eesti mängufilme, 1913. aastal valminud "Karujahti Pärnumaal" pidid pärnakatest filmisõbrad sõitma vaatama teistesse Eesti paikadesse, sest nende kodulinna kinodes oli filmi näitamine keelatud. Miks?

Foto: rahvusarhiiv
Correct! Wrong!

Johannes Pääsukese filmitud mängufilm äpardunud karujahist on poliitiline pila, mille ajendiks on Pärnu linnapea Oskar Brackmanni ja ajakirjanik Jaan Karu tegelikult aset leidnud konflikt, laiemaks taustaks aga eestlaste ja baltisakslaste valimisvõitlus Pärnu linnavolikogus.

Testi oma teadmisi: kui hästi tunned Eesti kinoajalugu?
Kinos sa võib olla käid, aga kinoajalugu pole seni su põhihuvide hulka ilmselt kuulunud.

Foto: rahvusarhiiv
Pole viga, üht-teist Eesti kinoajaloo kohta täitsa tead. Kui selleteemalise raamatu veel läbi loeksid, oleksid spetsialist valmis.

Foto: rahvusarhiiv
Ekspert! Sinu teadmised väärivad aplausi!

Foto: rahvusarhiiv

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.