Kinoarmastus

5 filmi, mida iga endast lugupidav Quentin Tarantino fänn peab vaatama

Milliseid filme meeldib vaadata Quentin Tarantinole?Foto: kuvatõmmis

16. augustil esilinastub Eestis kinomeister Quentin Tarantino 9. film “Ükskord Hollywoodis”. Need õnnelikud, kes on filmi juba näinud, kiidavad seda taevani ja väidavad, et tegu on järjekordse klassikuga.

Seda, et Tarantino filmidest lugu peetakse, teavad kõik niikuinii. Kuid milliseid filme vanameister ise au sees hoiab? Mida talle endale õhtul kakaokruusiga teki alla pugedes vaadata meeldib?

Siin on 5 filmi, mida Quentin Tarantino kõrgelt hindab ja mis on tema enda loomingule jätnud oma jälje.

Foto: Shaun of the Dead

Shaun ja zombid / Shaun of the Dead

2004. aastal ilmunud Edgar Wrighti “Shaun ja zombid” on Briti komöödiaduo Simon Peggi ja Nick Frosti üks tuntumaid filme. Seda hindab kõrgelt ka Tarantino, kes on väitnud, et tegu on parima Suurbritannias vändatud filmiga tema režissöörikarjääri algusaegadest alates.

Tõsi ta on, seda filmi ei ole väga raske soovitada. Loo keskmes on Londonist pärit elupõletaja Shaun, kes satub zombiapokalüpsise keskmesse. Naerda saab igatahes palju, see on kindel.

Foto: Mad Max: Fury Road

Mad Max: Raevu tee / Mad Max: Fury Road

George Milleri uusima “Mad Maxi” nimetas Tarantino 2015. aasta parimaks filmiks. Ta väitis, et sai režissöörilt nädalavahetuseks filmilindi, mille võttis koju kaasa. “Mad Max” hakkas Tarantinole niivõrd meeldima, et ta vaatas seda kolm korda järjest.

Olenemata väidetavalt ülikeerukast filmimisprotsessist osutus “Mad Max: Raevu tee” metsikult edukaks. Film nomineeriti 10 Oscarile, millest võideti 6 ja mitmed hinnatud kriitikud nimetasid selle 2015. aasta parimaks filmiks. Seda kurvemaks teeb George Milleri väide, et “Raevu teele” järge plaanitud ei ole.

Foto: The Good, the Bad and the Ugly

Hea, halb ja inetu / The Good, the Bad and the Ugly

Filmisõpradele ei peaks tulema üllatusena, et Tarantino on vesternimeistri Sergio Leone eriline austaja. Ta on nimetanud Leon “Hea, halva ja inetu” läbi aegade parimaks vesterniks ning Tarantino uus film “Ükskord Hollywoodis” on otsene omaaž Leone 1968. aastal ilmunud klassikule “Ükskord Metsikus Läänes”.

Kuid selle filmi olulisuse mõistmiseks ei ole Tarantino kiidulaulu tegelikult üldse tarvis. Tegu on filmiajaloos märgilise tähtsusega linateosega, mis tõstis Clint Eastwoodi Hollywoodi säravaimate tähtede sekka. Tasub vaatamist ja siis uuesti vaatamist!

Foto: Fight Club

Kaklusklubi / Fight Club

David Fincheri “Kaklusklubi” mõju on jätnud Tarantino loomingule jälje ja seda on tunda ka tema uusimas filmis. Just sellest linateosest jäi talle kõige erksamalt meelde Brad Pitt, kes tegi kaasa 2009. aastal ilmunud filmis “Vääritud tõprad” ja on kohal Tarantino uusimas teoses “Ükskord Hollywoodis”.

Tegu on intelligentse ja meisterlikult lavastatud linateosega, mis on ennast igaveseks filmisõprade mällu söövitanud. On ju ainult loogiline, et ka Tarantino oskab sellest lugu pidada.

Foto: Battle Royale

Battle Royale

2009. aastal antud videointervjuus nimetas Tarantino Jaapani trillerit “Battle Royale’i” parimaks filmiks, mis on loodud alates 90-date algusest. Ta väitis isegi, see on ainus teise režissööri poolt loodud film, mille ta oleks soovinud ise lavastada.

Varem mainitud filmide kõrval on “Battle Royale” kodumaisele filmisõbrale ehk vähem tuttav, kuid see on kahtlemata vaatamist väärt. Tegu on verise ja vastuolulise filmiga Jaapani kooliõpilastest, kes peavad erasaarel surmani võitlema, kuni alles jääb vaid üks võitja. Tarantino loomingulisele paletile sobib see temaatika tõesti nagu rusikas silmaauku.

Tarantino 9. Meistriteose piletid on juba müügil. Parima elamuse pakub KOSMOS IMAX ekraan:

Kino CINAMON T1

Kino CINAMON KOSMOS

Kino CINAMON TASKU

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.