Kinoarmastus

Mängust kinolinale: kuidas “Angry Birds” maailma vallutas?

Uus "Angry Birdsi" film on nüüd kinodes.Foto: Sony

Täna jõuab kinodesse lõbus koguperefilm “Angry Birds 2”. Kuigi kurjadest lindudest on kokku vändatud alles kaks filmi, siis “Angry Birdsi” ajalugu on tegelikult palju pikem.

Kurjad linnud asusid maailma vallutama juba 2009. aastal ja nende kodupesa asub tegelikult meile väga lähedal – Soomes. “Angry Birdsi” taga on Espoos paiknev mängustuudio Rovio Entertainment, kus on värvilisi linde roheliste põssade suunas loobitud juba 10 aastat.

Siin võib tekkida igati õigustatud küsimus – miks on lindudel just põrsastega niivõrd suur kana kitkuda? Selle põhjuseks on tegelikult seakatk. “Angry Birdsi” arenduse ajal levis järjekordne seakatkuepideemia, mistõttu otsustati Rovios, et just siga peab saama linnu surmavaenlaseks.

Rovio oli “Angry Birds” ilmudes üritanud juba pikalt läbi lüüa. Tegu oli nende 57. mänguga ja see ei saanud hitiks üleöö. Algus oli raske, kuid mõnda aega pärast ilmumist soovitas seda Ühendkuningriigi App Store. See vallandas edulaviini, mis kestab tänaseni – “Angry Birdsi” tasuta versiooni on iOS-i seadmetele alla tiritud üle 11 miljoni korra ja tasustatud versiooni 7 miljonit korda.

Esimene “Angry Birdsi” mäng ilmus 2009. aastal ja ei saanud kohe meeletult populaarseks.Foto kuvatõmmis

Esimese ja teise “Angry Birdsi” vahele mahub 10 mängu

Sageli kiputakse arvama, et “Angry Birds” on üks üliedukas mobiilimäng, kuid see ei vasta tõele. Ülisuurest edust tingituna on aastate jooksul “Angry Birdsi” seerias ilmunud suur hulk mänge.

Kummalisel kombel jääb esimese “Angry Birdsi” ja “Angry Birds 2” vahele lausa kümme erinevat mängu. Seeria teine mäng oli hoopis 2010. aastal ilmunud “Angry Birds Seasons” ja 2011. aastal ilmus “Angry Birds Rio”, mis oli seotud “Rio” animafilmiga. Veel, näiteks 2012 ja 2013 ilmusid “Angry Birds Star Warsi” esimene ja teine osa ning 2013. aastal nägu ilmavalgust ka kardimäng “Angry Birds Go!”.

“Angry Birds 2” ilmus see-eest alles 2015. aastal. Kokku on tänaseks aga erinevatel platvormidel ja seadmetel ilmunud lausa 25 erinevat seeria mängu.

“Angry Birds” on absoluutselt igal pool!

On igati loogiline, et ühel hetkel hakkasid videomängud aina paisuvale “Angry Birdsile” väikseks jääma. Tänaseks on lisaks mängu- ja filmimeediumile laienetud pea kõigis suundades, kuhu vähegi edasi liikuda annab ja vihastest lindudest on saanud põhjanaabrite edukaim ekspordiartikkel.

Näiteks on “Angry Birdsi” ainetel vändatud mitu seriaali, millest üks on nähtav ka Eesti Netflixis. Avaldatud on ka “Angry Birdsi” koomikseid ja raamatuid, mis kõik ei olegi ainult lastele suunatud – koostöös National Geographicuga on välja antud kosmosest ja lindudest rääkivaid populaarteaduslikke raamatuid.

“Angry Birdsi” teemapark USAs.Foto: Pinterest

Mõistagi on siililegi selge, et mänguseeria tegelased elavad edasi kõikvõimalike leludena, kuid olemas on ka suured “Angry Birdsi” teemapargid. Angry Birds Landi nime kandvad lõbustuspargid on püsti pandud muuseas Soomes, Malaisias, USAs ja Suurbritannias. Muide, Ühendriikides asuvas Houstoni kosmosekeskuses on olemas ka ilmaruumiteemaline teemapark Angry Birds Space Encounter.

Kuid see pole veel kõik! 2012. aastal kasutas Soome F1-sõitja Heikki Kovalainen “Angry Birdsi” motiividega kiivrit ja kurjad linnud on ilustanud ka Kimi Räikkoneni riietust. Tagatipuks on “Angry Birds” kanda kinnitanud isegi religioonis – krišnaiit Giridhari Dasa on kirjutanud raamatu “Angry Birds Yoga — How to Eliminate the Green Pigs in Your Life”, mis kasutab mängu tegelasi ja mehaanikaid, et õpetada joogat ja tutvustada Hare Krišna visiooni.

Kõigi nende saavutuste kõrval ei ole midagi imestada, et “Angry Birds” on jõudnud ka kinolinale. Esimene film esilinastus 2015. aastal ning teist osa saad juba praegu lähimasse CINAMONi kinosse vaatama minna.

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.