Kinoarmastus

Mihkel Raud: Kes on Simba? Sina ja mina!

Foto: Patrik Tamm

Kellele ei meeldiks Hollywoodi filme kiruda! Need on ju nii ettearvatavad, tühised ja – mis kõige hirmsam – neetult ameerikalikud. Ning kõik, mis on ameerikalik, on ju võlts, pealiskaudne, keep smiling.

Hollywoodi filmidest kirumisest meeldib meile rohkem vaid üks asi – nende vaatamine. Taevas teab, kuidas me ei suuda end neist eemale hoida! Klišeelikud küll, aga midagi pole teha: kui mõni uus kassahitt kinno tuleb, marsime seda vaatama. Etteaimatav küll, aga ikkagi tunneme filmi lõputiitrite ajal veidrat rahuldust, sest just sellist filmi lõppu me ju salamisi lootsime: poiss saab tüdruku kätte, pantvangid vabastatakse, headus võidab ning kurjus kaotab.

Ja kui läheb teistmoodi – mõnikord läheb isegi Hollywoodi filmides – ning poiss ja tüdruk lähevad lahku, pantvangid saavad surma, headus hävib ning kurjus võidutseb, oleme kuidagi pettunud ja kurvad. Imelik kah, kui poleks.

Miks küll? Väga lihtne: Hollywoodi filmid järgivad peaaegu kramplikult vanade müütide ja muinasjuttude loogikat, isegi kui film näiteks pangatöötajatest peaks kõnelema. Eriti muidugi siis, kui loomad mängu tulevad. Ja nad tulevad, sest järjekordne „Lõvikuningas” jalutab peagi valgele kangale ning ilusa ilma kiuste hakkavad rahvahulgad kõigi kinode sissepääse ummistama.

Loomadele on etteaimatavust ning käitumuslikku šabloonsust lihtsam andeks anda. Isegi siis, kui nad on tegelikult inimesed ning inimeste moodi käituvad. Ainus vahe Simba ja suvalise Julia Robertsi tegelaskuju vahel on see, et Simba puhul ei tule meil pähegi valjuhäälselt puhiseda ja kaaslase meelehärmiks targutada, kui kohutavalt üheplaaniline too tegelane on. Tegelikult on Simba ja Põgenev Pruut aga üks ja sama isik: sina ja mina. Ning kõik ülejäänud inimesed, kes „Lõvikuninga” tegelastele hinge kinni pidades kaasa elavad.

Me naerame nii, et pisarad jooksevad. Võib-olla erinevate naljade peale, aga naerame ikkagi. Ning nutame lahinal, kui saabub filmi kõige kurvem koht. Ja see saabub, selles võib iga Hollywoodi filmi puhul kindel olla. Ja kõige lõpuks õhkame kergendunult, sest kurvast kohast saab ühel hetkel rõõmus. Selline on iga muinasjutu loogika. Ning „Lõvikuningast” on vaatemängulisemat ja kaasaegsemat raske ette kujutada.

LÕVIKUNINGAS IMAX 3D piletid on juba müügil! Filmi saab vaadata terve perega, kuna tegelased räägivad eesti keeles!

Filmi saab samuti nautida T1 Mall of Tallinnas ja Tasku keskuses!

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.