Kinoarmastus

Mihkel Raud: Kõige jahmatavam asi, mida Sa täna loed

Foto: Patrik Tamm

Lugesin hiljuti midagi šokeerivat: maailmas kasutatakse päevas 8,3 miljardit plastkõrt. Ei, mitte miljonit. Miljardit.

„See ei saa ometi tõsi olla!” hüüdsin peast haarates. „Maailmas elab umbes sama palju inimesi. 8 miljardit kõrt tähendaks seda, et iga inimene vähemalt korra päevas ühe suhu topib! Aga on palju riike, kus pole plastkõrsi nähtudki, kasutamisest rääkimata!”

See arv tundus lihtsalt nii sõge, et veetsin pool tundi guugeldades – äkki ajab mingi ökohull oma blogis lihtsalt jama. Google pakkus igasuguseid numbreid ning kuigi ma päris 8 miljardini ei jõudnud, olid mu avastused piisavalt pöörased, et terve nädalavahetus plastkõrtele mõelda.

Ameerika Ühendriikides kasutatakse iga päev 500 miljonit kõrt. Uskumatu, aga tõsi. See on umbes 1,6 kõrt ühe elaniku kohta. Mõni imeb kümme kõrt lödiks, mõni piirdub ühega, mõni on kõrre jaoks liiga noor või vana. Aga ikkagi – 500 miljonit! Iga päev! Uskumatu!

Kus need sajad miljonid kõrred siis inimeste huuli pikendavad? Laste sünnipäevadel? Selge see. Kiirtoidurestoranides? Teadagi. Kinodes? Absoluutselt!

Asi poleks ahastamist väärt, kui plastkõrred keskkonnale ohutud oleksid. Aga ei ole. Iga kord Coca Cola topsist suhkruvett imedes saeme oksa, millel ise istume. Meie elu ajal ei pruugi kõrred emakest Maad pooleks murda. Kuid meie lapsed, kelle me kinno „Lõvikuningat” vaatama ning – jah! – plastkõrrega jooki imema viime, võivad kliimakatastroofi tulemusi juba omal nahal tunda.

Iga tubli lapsevanem tahab maimukesele ainult kõige paremat. Lisaks kinoelamusele soovib vastutustundlik inimene oma lastele planeeti, kus neil oleks ühel päeval võimalik omi lapsi kinno viia, kas või todasama „Lõvikuningat” vaatama.

Kus hädaoht kõige suurem, seal abi kõige lähem! Elagu korduvkasutatavusega pillirookõrred, esimene samm „teadliku” kinoskäimise suunas. Mõnes kinos on need juba kasutuselgi, isegi Eestis. Soetad kõrre ning järgmine kord kinno minnes tuleb see Sul lihtsalt kaasa võtta.

Kardad maha unustada? Peavalurohtu Sa ju ei unusta, kui eelmisel õhtul pidu veidi ägedamaks kiskus? Kerge pohmell on hävineva planeedi kõrval tilu-lilu. Tee endale ja – mis veel tähtsam – meie lastele teene. Astu kas või üks samm parema elu suunas, ükskõik kui väike see tunduda ei pruugi. 500 miljonit väikest sammu suudaksid juba täna midagi väga suurt ära teha.

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.