Mihkel Raud: Võikus on vaataja silmades

Kui sul on plaanis Quentin Tarantino uut filmi vaatama minna, võib su filmielamus kannatada saada, kui edasi loed. Aga võib-olla juhtub vastupidi ja „Ükskord Hollywoodis” tekitab suuremagi kaifi. Seda enam, et filmi esimesed kaheksa kümnendikku võivad katsumuseks osutuda – nii aeglast ja näiliselt mitte kuhugi viivat lugu ei suuda isegi Jim Jarmusch jutustada.

Kas poleks tore, kui meil õnnestuks ajalugu tagantjärele ümber kirjutada? Kriiskava ebaõigluse eest kätte maksta? Õiglus jalule seada ning kannatanuid piinadest säästa?

Tegelikult ju õnnestubki, vähemasti mängult. Quentin Tarantino teeb seda mõnes mõttes juba mitmendat korda. „Vääritud tõprad” ehitas keset Teist maailmasõda sündmused, millel võis tegelikkusega vähe pistmist olla. „Ükskord Hollywoodis” teeb midagi oluliselt julgemat – sööstab otse päris ajalukku ning kukub seal kahe fiktiivse kangelase toel asju ringi korraldama.

Tarantino maksab kätte Hollywoodi ajaloo veriseima episoodi eest ning keerab Charles Mansoni kurikuulsad tapatööd pehmelt öeldes tuksi. Mängult, seda muidugi. Ent Mansoni-taoliste hirmuikoonide jaoks on peegeldus kinolinal tugevam argument kui peatükk ajalooraamatus, mida keegi ei loe. Isegi kui postuumselt: Charles Manson suri 2017. aastal.

„Ükskord Hollywoodis” on ühest küljest Tarantino kõige ebatarantinolikum film ja selle eest tuleb teda tänada. Mitte et „Pulp Fiction” ajaga oma coolness’i kaotanud oleks või „Reservoir Dogsi” dialoogid tänaseni tuju ei tõstaks.

Teisalt on „Ükskord Hollywoodis” täpselt nii cool ja nii hästi kirjutatud dialoogidega, nagu Tarantino fännid harjunud on. Lihtsalt natuke teistmoodi.

„Ükskord Hollywoodis” võib alles järgmisel hommikul lõplikult pärale jõuda ning veel poolteist tundi peale loo algust mõistad inimesi, kes keset filmi lahkusid. Valesti tegid, aga sellest saanuks nad alles filmi lõpus aru.

Tarantino uue filmi lõpuni jumaldamiseks tuleb eeltööd teha ning hunnikute kaupa vanu Ameerika teleseriaale ära vaadata. Aga alati ei pea kõike päris lõpuni jumaldama. Muidu võib juhtuda nii, nagu juhtub sektantidest hipidega, kes stiilipuhtalt tarantinolikus finaalis leegiheitjat mekivad. Ja see oli juba liiga kange spoiler.

Mine kinno ja vaata film ära. Kui ei midagi enamat, veendud vähemasti taas, kui hea näitleja on Leonardo DiCaprio. Suure tõenäosusega on midagi enamat kah. Ilu olevat vaataja silmades. Küllap ka võikus.

ÜKSKORD HOLLYWOODIS nüüd ka kinos:

CINAMON T1
CINAMON KOSMOS (IMAX)
CINAMON TASKU

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.