22 asja, mida Sa veel ei teadnud oma pensioni kohta

Marii Karell ja Helir Valdor Seeder arvutavad ja arutavad, kuidas raha II pensionisambasse sai ja kuidas see nüüd sealt kätte saada.Foto: Laser

Laser kogus kokku faktid, mida peaksid teadma II penisonisamba kohta, et langetada järgmisel aastal õige otsus. Käisime need  koos pensionisamba lammutaja Helir- Valdor Seederiga läbi ja tulemused on siin.

1. Riik ei pane Sulle midagi juurde! Kõik, kes on pensionisambaga liitunud, maksavad 2% oma palgast pensioni kogumiseks. Riik paneb omalt poolt juurde 4%. Aga oluline on siin tähele panna, et see 4% ei tule kuskilt mujalt kui Sinu enda I pensionisambast. Väide, et riik paneb midagi omalt poolt juurde, on jama! Tegelikult ta võtab ühest taskust ja paneb teise. Ja Sinu esimese samba pension jääb selle võrra väiksemaks.

2. Jätkates kogumist II sambasse, on tõenäoline, et Sinu pension on tulevikus väiksem kui selle inimese pension, kes II sambaga ei liitunud. Seda sellepärast, et tema kogub nö riigi 4% esimesse sambasse, mis on seotud sotsiaalmaksu ja hinnatõusuga, Sina aga kogud II sambasse, mis kuidagi majanduskasvuga indekseeritud ei ole ja kus vähemalt senise kogemuse järgi on tootlikkus nii väike, et sööb kogunenud raha ära.

3. 57% protsendil eestlastest säästud üldse puuduvad. 

4. Laser küsis tänaval inimestelt – kui palju on raha teie pensionisambas, mida te kavatsete sellega edasi teha, kas te olete vaadanud, kas see on tootlik – keegi ei tea mitte midagi, keegi ei saa lihtsalt mitte midagi aru pensionist.

5. Kõik, kes on nooremad kui 35-aastased, on kohustuslikult liidetud II pensionisambaga. Kokku on II pensionisambaga liitunuid üle 722 000. 

6. II pensionisamba lammutajat Isamaa esimeest Helir-Valdor Seederit on arutelu käigus nimetatud kriminaalkurjategijaks, ullikeseks ja kommunistiks.

7. Isamaa eestvedamisel on valitsus on kokku leppinud, et alates 1. jaanuarist võib inimene loobuda II sambasse pensioni kogumisest. Küsimus on, mida inimene siis selle rahaga teeb?

8. Inglismaa pensionireform, millele Isamaa eeskujuna viitab, lubas pensioniraha välja võtta kõigil üle 55-aastastel. Nooremad pensionirahade ligi ei pääsenud. Asja mõte oli selles, et raha üle saaksid vabalt otsustada need, kes on juba midagi kogunud. Ja need, kes veel ei ole kogunud, koguksid hoolega, et seeniorina mitte vaesuses elada.

9. Inglismaal pidid kõik inimesed, kellel oli kogutud üle 30 000 naela ja tahtsid selle raha pensionifondist välja võtta, kasutama finantsnõustaja abi.

10. Isamaa ütleb, et II pensionsammas on vaja vabaks lasta, et inimesed saaksid maksta ära oma tarbimislaenud ja väikelaenud. Ehk murutraktorid, mikserid jms kõrge intressiga laenud.

11. Sellega tõmbas Isamaa kaela endale kahtluse, et tegutsevad Bigbanki suuromaniku Parvel Pruunsilla huvides. 93% Bigbanki klientidest on erakliendid, kes võtavad sealt tarbimislaenu. 

12. Väite lükkab aga Seeder ümber: “Mis on üks panga mõte ja teenimisvõimalus üldse – ikka raha panna ringlema, raha panna käima. Küll oleks õnnetu, kui kõik talle raha tagasi maksaksid. Kust siis intressid tuleksid? Ma ütlen, sellel väitel ei ole mitte mingisugust alust.”

13. Parvel Pruunsild on annetanud Isamaale viimase pooleteise aasta jooksul 250 000 eurot.

14. Valdaval osal inimestel on II pensionisambasse kogutud 10 000-20 000 eurot.

15. Keskmine palk Eestis on 1341 eurot, iga kuu paneb inimene sellest 4+2 ehk 6% II pensionisambasse. See tähendab, et iga kuu läheb keskmiselt palgast pensioniks 80 eurot.

16. Skeptikud ütlevad, et kui pensionisammas vabaks lasta, siis inimesed ostavad selle 80 euro eest rohkem torti ja limpsi. Seeder: “See on luulu, seda teeb võib olla 5 või 6%.”

17. Rahageenius arvutas välja, et kui pank suutis inimese vara nelja aasta jooksul kasvatada 373 eurot, siis sama aja jooksul maksis ta 1200 eurot teenustasusid.

18. Pensioni I sammas on seotud sotsiaalmaksu laekumistega (80%) ja hinnatõusuga (20%). Ehk mida kõrgemad hinnad, seda hoogsamalt kasvab Sinu I samba pension. II sambas jääb pension samaks.

19. Keskmine pension Eestis on 450 eurot. See on I samba pension. See koosneb kolmest osast: 1) baasosa – 175 eurot. Seda saavad kõik ühte moodi. 2) Staaž – mida kauem töötad, seda suurema pensioni saad. 3) Sotsiaalmaksu laekumistest – mida kõrgemat palka oled teeninud, seda rohkem oled selle pealt sotsiaalmaksu maksnud ja seda kõrgem on Sinu pension.

20. Keskmine pension Soomes on 1680 eurot. See on kõrgem kui keskmine palk Eestis.

21. Tänane 40ndates olevate inimeste põlvkond ja nooremad tõenäoliselt enam pensionile ei jäägi, vaid töötavad nii kaua, kui vähegi võimalik.

22. Selleks, et seeniorina mitte vireleda, soovitavad eksperdid hakata 20ndates iga kuu 10% palgast kõrvale panema, et see investeerida. Kui alustad kogumist hiljem, siis peaks protsent kõrgem olema.

Marii Karell toob iga nädal vaatajani päevakajalised persoonid ja nutikad teemakäsitlused, mis avavad inimesi ning teemasid üllatavast vaatenurgast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.