Laser

Mis on see ühistegevus, millest Tõnu Pekk “Laseris” unistas?

Investor Tõnu Pekk unistab ärist, kus omanikuks oleme me kõik.

Kas suudate ette kujutada maailma, kus Amazoni omanikuks on need ettevõtted, kes Amazoni kaudu oma kaupa müüvad? Maailma, kus Uberi omanikeks on autojuhid, kes Uberi kaudu teenust pakuvad? Maailma, kus  Facebooki omanikeks oleme meie kõik, kes me iga päev Facebooki sisu toodame?

Nii küsis eilses “Laseris” investor Tõnu Pekk (vaata siit!), kes unistab ühistegevusel põhinevast ärimaailmast.

Mis on ühistu?

Ühistu ehk kooperatiiv on äriorganisatsioon, mille omanikeks ja töötajateks on grupp indiviide, kelle siht on vastastikune kasu. Nagu Tõnu Pekk saates ütles, et ei ole tegemist millegi uuega. Nii loodi 1888. aastal Eesti Aleksandrikool ja 1930ndatel põhines ühistulisel ettevõtlusvormil Eesti põllumajandus ja suur osa kaubandusest. Tänapäeval on ühistute roll jäänud väiksemaks, kuid nad pole kuskile kadunud. Toome siinkohal välja mõned suurimad Eesti ühistud.

Coop Eesti

Kõlab küll välismaiselt, aga tegelikult sai veel hiljuti Eesti Tarbijate Keskühistu nime kandev organisatsioon alguse 1902. aastal Antslas, kus 17 põllumeest otsustasid võõraste kaupmeeste suure vaheltkasu vältimiseks üheskoos vikateid osta. Vikatiost läks hästi ja rohkem kui 100 aastat hiljem on ühistu endiselt töös. Coopi omanikuks ei ole ärimehed ega investeerimisfondid,  vaid see on olnud algusest peale 100% Eesti tarbijatele endile kuuluv grupp, millel on täna ligi 80 000 klientomanikku. Ühistu liikmeks astumiseks tuleb täita vastav avaldus ja tasuda 20-eurone osamaks, 5-eurone liitumistasu ning 40 eurot aastamaksu.

Metsaühistu Ühinenud Metsaomanikud

2012. aastal Pärnumaal loodud metsaomanike liidul  on tänaseks 1169 liiget. See teeb neist Eesti suurima metsaühistu. 10-eurose aastatasu eest pakutakse eraisikust metsaomnikule nõustamist metsa kasvatamisel ning kõiki metsamajandamisega seotud teenuseid metsauuendamisest raieteni.

Paasiku tn 4 korteriühistu

Tõenäoliselt on tegemist Eesti suurima korteriühistuga, sest selles Lasnamäe 324 korteriga majas elab üle 700 inimese.  Ühistu liikmseks saamiseks tuleb osta majja korter. Hetkel on selles 9-kordses U-kujulises hiigelmajas müügil 6 korterit. Kõige odavamalt saab selle Eesti suurima korteriühistu liikmeks 67900 euro eest. 

Marii Karell toob iga nädal vaatajani päevakajalised persoonid ja nutikad teemakäsitlused, mis avavad inimesi ning teemasid üllatavast vaatenurgast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.