Laser

Täna “Laseris”: Eksperdid: ooperiteater ei sobi linnahalli; kultuuriminister Lukas: “Eksperte on palju, ekspertide arvamusi on palju.”

Linnahalli laval on küll äge poseerida, aga ooperiteater sinna ei sobi.

Kultuuriminister Tõnis Lukas tahab valitsuse lauale viia plaani, et pea 10 aastat tühjalt seisnud ja äärmiselt kehvas seisus Linnahalli tuleb ehitada 170 miljoni euro eest ooperiteater. 

Tänane “Laser” toob ekraanile eksperdid, kes räägivad, miks see plaan ei ole kohe üldse mõistlik.  

“See on suhteliselt jabur,” kommenteerib arhitekt Karli Luik Lukase plaani.

“Linnahall ehitati, et seinad summutaksid häält, ooperiteatri puhul on asi vastupidine, seal peaksid nad tootma häält juurde. See on nii elementaarne,” toob arhitekt Rein Murula välja vaid ühe Lukase plaani puuduse. 

Lisaks ooperile peaks saali tulema ka konverentsikeskus ja kontserdisaal. Kuid seegi ei ole väga hea mõte.

“Kui me tahame kõiki asju seal teha, siis see ei sobi kellelegi ja lõpuks on see iga asja jaoks kehv,” näeb akustik Linda Madalik probleemi.

“Eksperte on palju, ekspertide arvamusi on palju,” ei ole Lukas ekspertidega nõus.

Linnahalli ooperiteatri rajamiseks vajalik summa on nii suur, et kui see pannakse Linnahalli alla, siis järgmised 20 aastat ei saa riik ühtegi muud kultuuriobjekti ehitada, sest selleks ei ole raha.  

Võrdluseks – KUMU läks maksumaksjale maksma ligi 50 miljonit eurot ning Eesti Rahva Muuseum 75 miljonit. 

“Kas ta on kallis? Loomulikult sellises mastaabis asi on kallis, aga kui meil on eesmärk selline kultuurimonument püstitada ja oma muusikakultuuri vääristada, siis me lihtsalt teeme selle kulutuse,” sõnab minister Lukas.

Millised on veel Lukase plaani vead ja kuidas minister ekspertide arvamustele reageerib, näeb juba täna õhtul kell 20:00 TV3 saates “Laser”.

Marii Karell toob iga nädal vaatajani päevakajalised persoonid ja nutikad teemakäsitlused, mis avavad inimesi ning teemasid üllatavast vaatenurgast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.