PÖFFi blogi

5 filmi PÖFFilt, mis panevad ajaloo uuesti elama

Foto: PÖFF.

Inimkonna pika ajaloo vältel on toimunud palju põnevaid ja olulisi sündmuseid, millest on hulganisti tehtud ka kõnekaid filme. Kui sinu meeli köidavad kaasahaaravad ajaloolised linateosed, siis mine vaata neid PÖFFil linastuvaid filme.

Erna on sõjas”

Taani, Eesti, Belgia  

Režissöör Henrik Ruben Genz

Esimene maailmasõda. Jüütimaal elab noormees Kalle. Poisi lapsemeelsus on sedavõrd ilmne, et vaevalt teda väeteenistusse tahetaks. Kuid läheb teisiti ja Kalle mobiliseeritakse. Ema Erna ei suuda sellega kuidagi leppida ja ta otsustab pojale järgneda, et teda kaitsta. Ta läheb Kalle emana, kuid saab väeosas paljudele sõduritele Ema võrdkujuks. Ja kuigi on sõda ja on lahinguväljad, avastab Erna endas taas ka Naise.  

Film on osaliselt filmitud Eestis ja selle peaosas särab üks tänapäeva tuntumaid Taani näitlejannasid Trine Dyrholm (“Astrid Lindgreni rääkimata lugu”).

Konverents”

Venemaa, Eesti, Itaalia 

Režissöör Ivan I. Tverdovskiy

Eestlastegi osavõtul valminud „Konverents“ laotab kinolinale eleegia, mida täidab 2002. aastal toimunud Nord-Osti pantvangikriisi ohvrite lein. Kohalikud ametnikud soovivad tragöödia ajaloohämarusse matta, kuid Nadia ühes teiste kannatanutega ei tagane soovist Dubrovka teatris mälestusüritust korralda. 

PÖFFigi mõned aastad tagasi väisanud režissöör Ivan I. Tverdovsky neljas täispikk film esilinastus tänavusel Veneetsia filmifestivalil. 

Hingede torm”

Läti 

Režissöör Dzintars Dreibergs 

16-aastane naiivne Artūrs astub Läti pataljoni, et käia uhkusega oma vanema venna Edgardi ja isa Vanagsi jälgedes. Ta pole kunagi püssist lasknud, kuid uus verine reaalsus hävitab kiirelt Artūrsi helgemad lootused ja unistused. Kogemusteta sõdur kaotab liiga noorelt süütuse ning hakkab südikalt võitlema armastatud kodumaa iseseisvuse nimel. 

Film põhineb Nõukogude propaganda masinavärgi poolt enam kui 60 aastat keelatud Läti kirjaniku Aleksandr Grinsi 1934. aastal kirjutatud dokumentaalromaanis teismelise sõduri Artūrs Vanagsi ränkadest kogemustest armutus sõjas.

Teenrid”

Slovakkia, Rumeenia, Tšehhi, Iirimaa  

Režissöör Ivan Ostrochovský 

„Teenrid“ avab pineva psühholoogilise põnevikuna ajaloopildi 1980. aasta Bratislavast, kus kommunistlik režiim kehtestab totalitaarse haardega oma ülemvõimu katoliku kiriku ees. Selle keerise keskel peavad usuteaduse õpilased Michal ja Juraj valima Jumala teenimisel kahe tee vahel ‒ kas kanda edasi Jumala sõna, mis sobitub kommunismi ridade vahele, või vaadata vaikides pealt usu põranda alla naelutamist. 

Anton” 

Ukraina, Gruusia, Leedu, USA, Kanada 

Režissöör Zaza Urushadze 

Esimese maailmasõja järgsed ärevad ajad. Katoliiklikus peres kasvanud uudishimulikul Antonil tekib soe suhe naabri-Jakobiga, kes on rahvuselt juut. Pingeliseks köetud poliitilises olukorras ja majandusliku kitsikuse ajal on selline sõprus mõeldamatu, kuid vaprad poisid ei karda oma kujuteldavates maailmades mitte kedagi.

Meie seast jahmatavalt vara lahkunud Gruusia režissööri Zaza Urušadze luigelaul, kus teevad elegantsed rollid mitmed Leedu veterannäitlejad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.