Kuidas möödus tänavuse PÖFFi korraldamine koroonaviirusest tingitud kriisi keskel?

Foto: PÖFF.

Koroonaviirus on kahtlemata suuresti mõjutanud sel aastal paljude sündmuste ja ürituste läbiviimist. Hulga üritusi ollakse sunnitud korraldama rangemate piirangute ja reeglitega ning hulganisti on neid üldse ära jäetud. 

PÖFF toimus kõigele vaatamata ka tänavu, kuid natuke teistmoodi formaadis. Pimedate Ööde filmifestivali üks asutajatest ja korraldajatest Tiina Lokk-Tramberg jagas muljeid ja kogemusi PÖFFi korraldamisest praeguses olukorras.

Kuidas erines tänavuse PÖFFi korraldamine eelmistest?

Tegime sellel aastal ühe ja sama meeskonnaga tegelikult kaks festivali: online- ja offline-festivali. Sisuliselt tegime kogu töö suuremas osas ära kaugtööna ja Zoomis, sest meie meeskond on väike ja me ei tohtinud jääda haigeks: raske oleks olnud inimesi nende spetsiifiliste teadmiste pärast asendada. 

Kui tavaliselt on nii, et sa tead, mida sa teed ehk projektijuhtimisel toetud sa mingitele kindlatele kuupäevadele, rahalistele prognoosidele, siis seekord ei teadnud me midagi. Koroonaviirus lõi kogu maailma süsteemsuse sassi ja äkitselt tuli lahendada võrrandit, mis koosnes ainult tundmatutest. 

Tuli lugeda hulgaliselt meditsiinilisi artikleid, et osata kas või natukene ette näha, mis hakkab toimuma pandeemilises situatsioonis sügisel, kui meie festival peaks toimuma. Tuli väga palju mõelda kastist välja, mis iseenesest oli huvitav proovikivi. Pidime olema võimelised juba vastuvõetud otsuseid käigult muutma. 

Millised olid suurimad takistused korraldamisel?

Üleüldine närviline situatsioon ja teadmatus homse päeva ees. Väga raske oli võtta vastu otsuseid, kui polnud millelegi toetuda. Näiteks pidime augustis võtma vastu otsuse, kas teha meie filmitööstusüritus Industry@Tallinn & Baltic Event ainult veebis või osaliselt veebis, kas kutsuda külalisi või mitte. 

Kõik olid arvamusel, et viirus tagasi ei tule ja olukord on rahulik, päike paistis ja inimesed ei mõelnud, mis sügis toob. Meie aga prognoosisime juba toona loetu ja analüüside põhjal, et olukord selliseks ei jää ja tegime kindla otsuse, et kogu tööstusüritus toimub veebis. Jube kahju oli seda otsust teha, sest see üritus on üles ehitatud põhiliselt kontaktide loomisele ja sotsialiseerumisele. 

Tavaliselt on meil siis kohal kõige suuremad külaliste massid, kuni 800 ja enamgi inimest. Elu näitas, et meie toonased prognoosid olid õiged. 

Oli hea, et meie põhilised sponsorid jäid meiega, aga oli ka neid, kes jäid partneriteks, pakkudes oma tooteid, aga raha ei andnud. Uued sponsorid, kellega olime läbirääkimisi alustanud enne viiruselainet, langesid kõik ära ja uusi ei õnnestunudki meil leida. 

Kuidas on tänavune PÖFF seni kulgenud?

Kõik on hästi ja ootuspäraselt läinud, aga lootsime siiski, et koroonaviiruse numbrid oleksid vähem tõusnud. Meie piletite eelmüük läks alguses ülihästi — ei jäänud palju alla eelmiste aastate omale, aga siis lendasid viirusenumbrid lakke ja väga järsult. Algasid jutud piirangutest ja inimeste hirmutamine. 

Teatrid, kinod ja kontserdisaalid jäeti küll lahti, aga unustati öelda, et seal on turvaline. Inimesed kadusid oma kodudesse ja linnast maale. Meie külastatavus langes robinal proportsionaalselt koroonaviiruse näitajate tõusuga. Veeb käivitus hästi, kuid seal vaadatakse filme enamasti mitmekesi, aga pileteid ostetakse üks.

Mida tuli kindlasti jälgida ja teha, et PÖFF sel aastal toimuda saaks? 

Siin oli kõige olulisem töötada koos terviseameti, Synlabi, Medicumi ja Sinu Arst Terviseteenustega välja koroonariski maandamise reeglid nii meie meeskonnale, kinodele, filmivaatajatele, väliskülalistele kui ka pressile. See tähendas, et pidime võtma kogu PÖFFi detailideni lahti, et maandada kõik riskid ja ohud. Nii suure rahvusvahelise ürituse juures ei ole see sugugi lihtne. 

Pidime minimeerima kõik riskifaktorid, kui keegi peaks haigestuma või sattuma haigega lähikontakti. See vastutus ja pinge, mis selle kõige jälgimine ja järgimine endaga kaasa tõi, ei ole võrreldav majanduslike muredega, aga samas näha õnnelikke inimesi, kes ikkagi tulid kinno, või filmitegijaid, kes said oma filmi esilinastust näha suurelt ekraanilt, see jälle korvas kõik need kaotatud närvirakud.

Kas oli kaalumisel ka valik PÖFFi sel aastal üldse mitte korraldada? 

Ausalt öeldes ei olnud. Küll aga me ei teadnud sisuliselt kuni viimase hetkeni, millist festivali saame teha, kas ainult veebis või saame filme ka kinodes näidata. Ma arvan, et kriiside ajal vajavad inimesed kõige rohkem teadmist, et normaalne elu saab mingil moel jätkuda ja kultuuril on siin oluline roll täita. 

Arvestades meie festivali rahvusvahelisust, arvan ma, et sel aastal said vaatamata kõigele rohkem nähtavaks meie enda filmid, filmitegijad, Eesti ja Tallinn. Neid asju, mis sellel aastal oleks saanud Eestit positiivses mõttes pildil hoida, pole just palju. Meie oleksime saanud ja ka saime — oleks olnud patt seda mitte teha. Samas tõime filmide kaudu maailma ka Eestisse ja eestlasteni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.