PÖFFi blogi

PÖFF näitab Mark Soosaare Kihnu triloogiat

Mark Soosaar filmib Kihnu saarel.Foto: Enn Säde

Pimedate Ööde filmifestival toob ekraanile eelmise aasta elutööauhinna laureaadi Mark Soosaare filmitriloogia „Kihnu naine”, „Kihnu mees” ja „Kihnu lapsed”.

Triloogia on pühendatud autori suurele armastusele – Kihnu saarele –, tehes 45 aasta jooksul kolm teravat sisselõiget Kihnu ellu ja jäädvustades selle muutumist ajas.

„Kihnu on kui veetilk, milles peegeldub kogu Eesti õnn ja õnnetus,” ütleb Soosaar ise.

Esimest korda jõuab ekraanile „Kihnu lapsed”, mille autor alles nädal tagasi lõpetas ja mis võtab ligemale pool sajandit kestnud teekonna sümboolselt kokku.

“Kihnu laste” peategelane Kase Kai.Foto: Mark Soosaar

See on muusikaline dokumentaalfilm Kihnu laste elust, peategelaseks 9-aastane mitmekülgselt andekas Kase Kai, keda Vikerraadio kuulaja tunneb kihnukeelsete uudiste särtsaka reporterina. Tänu viiuliõpetaja Kuraga Marile näib Kihnu laste elu nagu üks suur helisev muusika. Paraku ulatuvad Kihnu ka suure maailma probleemid, millest ei jää puutumata lapsedki.

1974. aastal esilinastunud „Kihnu naine” on lugu kangetest Kihnu naistest, kes igas olukorras suudavad hakkama saada ja kestma jääda. Saarenaise elukaar on lahendatud läbi omas ajas uuendusliku värvidramaturgia. Sugestiivne, poeetiline ja romantiline film kuulub Eesti dokumentalistika kõige olulisemate linateoste hulka.

Film taastati 2018. aastal, kui seda näidati Eesti riigi sajanda sünnipäeva puhul Karlovy Vary filmifestivalil Balti uue laine dokumentalistika retrospektiivi raames. Taastatuna jõuab see Eestis ekraanile esimest korda.

Kihnu mehed teevad sõitu.Foto: Mark Soosaar

1986. aastal valminud „Kihnu mees” on lugu Kihnu meestest, kes võtavad viina. Saarlastelt on võetud õigus oma elu korraldamisele, kultuur käib alla ja sotsiaalsed probleemid süvenevad. Mõistagi ei pea autor silmas ainult Kihnut, vaid kogu Eestit. Valus ja poleemiline film võitis mainekal Leipzigi filmifestivalil Hõbelõvi ja kriitikute esimese preemia.

„Kihnu naisest” ja „Kihnu mehest” koosnev seanss „Mark Soosaar: Kihnu eri” jõuab ekraanile reedel, 29. novembril kell 17 ja „Kihnu lapsed” kohe selle järel kell 19.15 kinos Coca-Cola Plaza.

Seansid juhatab sisse Mark Soosaar, oodata on üllatuskülalisi.

„Mark Soosaar: Kihnu eri”: https://poff.ee/film/mark-soosaar-kihnu-eri-529328-et/. „Kihnu lapsed”: https://poff.ee/film/kihnu-lapsed-521064-et/.

Märksõnad: , , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.