PÖFF toob teist aastat järjest ekraanile võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: kaader filmist

Pimedate Ööde filmifestival toob teist aastat järjest ekraanile võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad”, kuhu kuuluvad filmid esindavad eksperimentaalsematvormi või mässumeelsemasõnumit.

See peaks vabastama meid köidikutest,” sõnastas PÖFFi juht Tiina Lokk alles kujunemisjärgus kava eesmärgi.

Lühifilmid versus täispikad linateosed

Kokku on filmikunsti ääreala kompavas programmis 15 filmi, neist viis lühikest, mille on välja valinud PÖFF Shorts. Lühifilmid võistlevad koos pikkadega esimest korda.

Maailmaesilinastuseni jõuavad Šveitsi film „Õnn on soe relv” – ühe pika kaadrinaühes ruumis üles võetud linateos viiest noorest, kes harutavad päevi ja öid eristamata enesesse süüvides lahti oma minevikutaaka – ja Tšiili režissööri Nicolás Guzmánistsenaariumita vändatud „Võimalik ohver”, mis käsitleb vampiirifilmi võtmes internetiajastu popdiiva meelivallutavat mõju teismeliste ajudele, peaosas Tšiili lauljaSofía Oportot.

Rahvusvaheline esilinastus on viiel linateoselHispaania filmis „See on tuul”maadlevad teismelised tüdrukud buliimiast ja anoreksiast põhjustatud probleemidega.Ehe film on valminud kollektiivselt, katalaani režissööri Pere Vilà Barceló kaasautoriteks on 15–17-aastased noored. Iisraeli lavastaja Ran Slavini „Unenägude seletaja” on kummastav neo-noirmüsteerium, mis räägib urbanismist, unistustest ja virtuaalsusest kosmopoliitilisel ja globaalsel ajastul. Vene lavastaja Deniss Šabajevifilmis „Mira” sõidab selle peategelane, slovakk Miroslav ehk Mira sõjast räsitud Donbassi, et hakata taastama Lenini kujusid. Kas see on dokumentaal- või mängufilm, pole lihtne otsustada.

Pöörane armastuskiri

India lavastaja Anamika Haksari filmi „Võtame hobuse ja kappame jalebi’t sööma”võib nimetada pööraseks armastuskirjaks vanale Delhile, mis võtab kinematograafia vahenditest viimast. Hispaania režissööri Armand Rovira „Kirjad Paul Morrisseyle” on aga pühendatud avangardfilmi legendile Paul Morrisseyle.

Lühifilmide autoritest on nimekaim rumeenlane Radu Jude, kelle pikfilmi, Karlovy Vary festivalil peapreemiaga pärjatud Mind ei huvita, kui me ka läheme ajalukku barbaritena” leiab samuti tänavusest PÖFFi programmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.