PÖFFi žürii karjäär ulatub Mona Lisa naeratusest Harry Potterini

PÖFFi žüriist leiab mitmeid tuntud nimesid.

PÖFF on lisaks maailmakino uusimate tippteoste linastustele ka A-kategooria filmifestival, mille võistlusprogrammides käib tihe rebimine.

Kokku on tänavu PÖFFil neli võistlusprogrammi, mille seast hoolega valitud žüriid parimatest parimad teosed välja selgitavad ja seejärel eesootaval pidulikul auhinnatseremoonial au, hiilguse ning muu hea krõbisevaga premeerivad.

PÕHIVÕISTLUSPROGRAMMI ŽÜRII

MIKE NEWELL

REŽISSÖÖR, PRODUTSENT
SUURBRITANNIA

Cambridge’i ülikooli lõpetanud Mike Newell alustas režissöörina juba 22-aastaselt, töötades telelavastustega BBCs ja ITVs. Tema telefilmist „Mees raudse maskiga“ (1977), millest valmis seejärel ka kinofilm, kujunes rahvusvahelise edu hüppelaud.

Seejärel lavastas ta filmid „Tantsides võõraga“ (1984), „Hea isa“ (1985), „Enchanted April“ (1991), mis võitis kaks Kuldgloobuse auhinda, ja „Into the West“ (1994). Aastal 1994 valmis rekordeid purustanud romantiline komöödia „Neli pulma ja üks matus“. Ameerikas lavastas Newell maffia-thrilleri „Donnie Brasco“ (1997), millele järgnesid „Pushing Tin“ (1999) ja „Mona Lisa naeratus“ (2003).

Newell on töötanud ka tegevprodutsendina mitme projekti juures, sh „Narkoäri“ (2000) ja „Elu edetabelid“ (2000). Filmi „Harry Potter ja tulepeeker“ (2005) režissöörina sai temast esimene briti režissöör ülipopulaarse frantsiisprojekti juures. Newelli värskeimateks mängufilmideks on olnud „Pärsia prints“, „Suured lootused“ ja „Guernsey Kirjandus- ja Kartulikoorepiruka Selts“.

KEREM AYAN

FESTIVALIDE JUHT
TÜRGI

Istanbulis sündinud Kerem Ayan õppis Yildizi tehnikaülikoolis masinaehitust. Ta kolis Pariisi 1992. aastal ja õppis filmindust Pariisi audiovisuaalsete kunstide kõrgkoolis, seejärel töötas ta neli aastat režissööri abina ja juhtis Türgi kultuuri lehekülge Radio France Internationale’is.

Ayan alustas tööd Cannes’i filmifestivali juures 2001. a ja korraldas Monacos rahvusvahelist kirjanduse adapteerimise turgu. 2005. aastal asutas ta Barcelonas poliitfilmide festivali ja juhtis seda kolm aastat. Aastal 2015 sai temast Istanbuli filmifestivali direktor, kus ta alates 2006. aastast oli töötanud.

LISA CARLEHED

NÄITLEJA
ROOTSI

Näitleja Lisa Carlehed on lõpetanud GITIS Scandinavia ja elab Taanis. Ta külastas Pimedate Ööde filmifestivali Tallinnas 2018. aastal seoses filmiga „Kuni me kukume“, samuti on festivaliprogrammis linastunud film „Sinu käte vahel“ (2015), kus ta kaasa teeb; mõlema filmi režissööriks on prantsuse-taani päritolu režissöör Samanou Acheche Sahlstrøm.

Lisa on mänginud paljudes lühifilmides ning teda võib näha Taani uues psühho-realistlikus filmis „Psühhoosia“ (linastub ka PÖFFil), mille režissööriks on Marie Grathø ja mis esilinastus Veneetsia filmifestivalil tänavu septembris.

PIVIO

HELILOOJA, KUNSTNIK
ITAALIA

Asutanud 1979. a uue laine rühmituse Scortilla, suundus Pivio pärast Genova ülikooli lõpetamist elektromehaanika erialal 1980ndate lõpus Rooma ning lõi koos Aldo De Scalziga kunstilise koosluse, mis tegeleb soundtrack’idega.

Saavutanud rahvusvahelise kuulsuse muusika loomisega filmile „Hamam“ (rež Ferzan Özpetek), on ta kirjutanud kinole ja televisioo- nile üle saja helirea, sealhulgas filmile „Song e Napule“ ja muusikalile „Ammore e Malavita“ (Manetti Bros), mis osales Veneetsia filmifestivali võistlusprogrammis 2017. Samuti on ta kirjutanud muusika telesarjadele „Distretto di Polizia“ ja „L’ispettore Coliandro“.

2016. a salvestas ta stuudios oma sooloalbumi „It’s Fine Anyway“, mille peaaegu kõik lood olid tema enda kirjutatud, sisse mängitud ja lauldud; hiljem valmis selle põhjal muusikafilm, mille režissöörideks olid Marcello Saurino ja Pivio ise. Ta on ACMF-i (Itaalia filmimuusika heli- loojate ühing) president.

FABRIZIO MALTESE

OPERAATOR, REŽISSÖÖR, FOTOGRAAF
ITAALIA

Fabrizio Maltese on auhinnatud portretist, operaator ja dokumentaalfilmide režissöör. Tema tööd on olnud GQ, Rolling Stone’i, Studio Ciné Live’i, Sight & Soundi ja The Hollywood Reporteri esikaanel, tema mahukatest portreepankadest on saanud Reporteri festivaliülevaadete oluline osa.

Tema tuntumad isikunäitused on olnud „Faces of French Cinema“ (Edinburgh, Lissabon ja Sao Paulo 2009) ja „Role/Play” (Sydney ja Luxembourg 2012). Ta on töötanud filmifotograafina prantsuskeelsete filmide „Meie lapsed“, „Möbius“ ja „Valged kuningad“ juures. Tema dokumentaalfilmide hulka kuuluvad „Twenty-Five Palms“ (2015), „50 Days in the Desert“ (2016) ja „California Dreaming“ (2019, linastub PÖFFil).

RIMA DAS

REŽISSÖÖR
INDIA

Rima Das on iseõppinud stsenarist, produtsent ja režissöör, kes on enim tuntud tänu oma originaalsetele ja realistlikele filmidele, kus mängivad mitteelukutselised näitlejad.

Tema film „Küla rokkstaarid“ linastus enam kui 80 filmifestivalil üle maailma, sh PÖFFil ja võitis üle 50 auhinna, sealhulgas India parima mängufilmi tiitli 2018. India esitas filmi 2019. aasta Oscari kandidaadiks.

Film „Bulbul Can Sing“ pälvis üle 13 auhinna ja osales enam kui 40 filmifestivalil üle maailma ning võitis parima assamikeelse filmi auhinna 2019. a.

DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMMI ŽÜRII

RUBEN MENDOZA

REŽISSÖÖR
COLOMBIA

Colombias sündinud Rubén Mendoza on 8 lühifilmi ja 7 mängufilmi stsenarist ja režissöör. Ta on võitnud auhindu, stipendiume ja toetusi kõigilt maailma olulisematelt filmifestivalidelt ja -institutsioonidelt, sh Cannes, Berlin, Locarno, San Sebastián, Havanna, Clermont-Ferrand, FondSud, Chicago jne.

Tema täispikkade mängufilmide filmograafiasse kuuluvad „Uitav tüdruk“ (2018), mis sai peaauhinna Tallinna Pimedate Ööde filmifestivalil, „Memories of a Vagabond“ (2014), „Dust on the Tongue“ (2014), „The Stoplight Society“ (2010) ja mitmed dokfilmid nagu „Cita con la trocha“ (2018), „Miss Maria, Skirting the Mountain“, (2017), „In a Day National University of Colombia“ (2017) ja „The Valley Without Shadows“ (2015).

ŞEBNEM HASSANISOUGHI

NÄITLEJA
TÜRGI

Şebnem Hassanisoughi on Istanbulist pärit teatri-, tele- ja filminäitleja. Ta lõpetas Mimar Sinani Kaunite kunstide kooli konservatooriumi etenduskunstide eriala ning sai filmi ja teatri magistrikraadi Kadir Hasi ülikoolist.

Ta on osalenud mitmes telesarjas, rolli eest filmis „Geriye Kalan“ pälvis ta 12. İzmiri rahvusvahelisel filmifestivalil parima naisnäitleja auhinna ning Ayhan Işıki nimelise auhinna 18. Sadri Alışıki näitlejaauhindade jagamisel.

Tema roll hinnatud režissööri Zeki Demirkubuzi filmis „Bulantı“ tõi talle parima kõrvalosatäitja auhinna 48. Siyadi auhindade jagamisel, samuti tunnustati teda eriauhinnaga 20. rahvusvahelisel naiste filmifestivalil Flying Broom. Hiljuti mängis Hassanisoughi sõltumatus Taani filmis „Pääsemine“, mis linastus PÖFFi debüütfilmide võistlusprogrammis aastal 2018.

ARSEN ANTON OSTOJIC

REŽISSÖÖR, PRODUTSENT
HORVAATIA

Ostojic lõpetas filmirežii eriala bakalaureuseõppe Zagrebi Draamakunstide akadeemias ning sai vastava magistrikraadi New Yorgi ülikoolist. Ta on lavastanud neli auhinnatud män- gufilmi, millest kolm esimest on olnud Horvaatia ametlikud kandidaadid Oscarile: „A Wonderful Night in Split“ (2004), „No One’s Son“ (2008), „Halima teekond“ (PÖFF 2012); tema uusim film on „F20“. Samuti on ta lavastanud teatris ning vändanud mitmeid auhinnatud dokumentaale ja lühifilme.

Ta on töötanud paarikümne mängufilmi juures nii Euroopas kui ka Ameerikas režissööri abi või produktsioonijuhina ning olnud eduka animeeritud mängufilmi „Oddsockeaters“ kaas- produtsendiks. Hetkel õpetab ta filmiproduktsiooni Zagrebi Draamakunstide akadeemias. Alates 2005. aastast on ta Euroopa filmiakadeemia liige.

MICHAEL J. WERNER

PRODUTSENT
HONGKONG

Los Angelesest pärit Michael J. Werner on produtsent, Industry-veteran ja välismüükide agent, kes on elanud viimased 25 aastat Hongkongis. Teda peetakse Aasia kino produktsiooni ja levi spetsialistiks ning ta on üle 20 aasta juhtinud tunnustatud art-house filmide müügifirmat Fortissimo Films.

Ta on karjääri jooksul olnud mitme nüüdseks klassikaks saanud filmi produtsent ja levitaja, sh „Valmis armastuseks“, „Suurmeister“, „Norra mets“, „Shortbus“, „Viimane elu universumis“ ja „Vari“, mis linastus Veneetsias 2018. a. Samuti on Werner kuulunud paljude festivalide žüriidesse, valitsuse nõuandekomisjonidesse ja -paneelidesse, mh Hong Kongi HAF, Aasia filmiauhinnad, Screen Singapore, Busani Aasia filmide turu nõuandekomisjon ning Macao rahvusva- heline filmifestival.

Praegu töötab ta Aasia konsultandina Hollandi filminõukogus, juhib Film Finances Internationali ja Sundance’i instituuti. Tema viimane töö produtsendina oli „Suk Suk“ (režissöör Ray Yeung), mis linastus 2019. a Busani rahvusvahelisel filmifestivalil. Alates 2006. aastast on Werner USA filmiakadeemia juhtkonna liige.

MIAE CHOI

PRODUTSENT
LÕUNA-KOREA

Koreas sündinud Miae Choi lõpetas Seoulis asuva Dongguki ülikooli filmi ja teatri eriala nii bakalaureuse kui ka magistrina. Alates 2008. aastast on ta olnud režissöör Kyuhwan Jeoni üheksa filmi produtsendiks ning pälvinud filmifestivalidelt mitmeid tunnustusi ja auhindu, mis on toonud Jeonile rahvusvahelise tunnustuse Berliini, Veneetsia ja Tallinna Pimedate Ööde filmifestivalidel selliste filmidega nagu „Mozarti linn“ (2008), „Loomade linn“ (2009), „Tantsudelinn“ (2010), „Taak“ (PÖFF 2012), „Vihane kunstnik“ (2015), „Lõpp” (PÖFF 2017) ja „Parem homme kui täna“ (PÖFF 2018) ja „Imeline naine“ (2019, linastub PÖFFil). Hetkel tegeleb ta oma kümnenda filmi „Lost Horse“ ettevalmistusega.

VÕISTLUSPROGRAMMI “PÕHJUSEGA MÄSSAJAD” ŽÜRII

ILKKA MATILA

PRODUTSENT
SOOME

Ilkka Matila on üks Soome viljakamaid produtsente: viimase 30 aasta jooksul on ta olnud 23 mängufilmi ning paljude lühifilmide, sarjade ja dokumentaalfilmide produtsendiks. Suurem osa tema töödest on olnud rahvusvahelised kaasproduktsioonid.

Ta on kaks korda pälvinud Soome parima filmi autasu Jussi, valitud aasta parimaks produtsendiks ning osalenud žürii liikmena Stockholmis, Kaliningradis ja Tallinna Pimedate Ööde filmifestivalil.

Matila on Euroopa Filmiakadeemia liige, produtsentide võrgustiku ACE, Euroopa Produtsentide Klubi EPC liige ning produktsioonifirma MRP Matila Röhr Productions kaasomanik. PÖFFi publik on teiste hulgas näinud Matila produtseeritud filme nagu “Kuupaistel”, “Sangarid”, “Igitee” jpt.

AHMET KENAN BILGIÇ

HELILOOJA
TÜRGI

Ahmet Kenan Bilgiç on helilooja ja produtsent, progressiivse rock’i bändi Gevende kitarrimängija ja laulja ning LU Recordsi asutaja. Ta komponeerib ja produtseerib muusikat kinofilmidele ja videomängudele alates 2006. aastast. 2011. aastal võitis ta 30. Istanbuli rahvusvahelisel filmifestivalil parima filmimuusika auhinna oma esimese töö eest mängufilmile „Atlıkarınca“.

Ta on loonud muusika enam kui 20 mängufilmile, nii sõltumatutele kui ka mainstream-kassahittidele, samuti arvukatele reklaamidele. 2015. aastal osales ta Sundance’i festivalil filmiga „Ivy“, mis võistles maailmadraama ametlikus valikus.

Kolm aastat hiljem oli ta tagasi filmiga „Liblikad“ (PÖFF 2018), mis võitis samas selektsioonis žürii peaauhinna; ta oli ka sama projekti muusikaline kujundaja. 2018. aastal asutas ta ettevõtte LU Records, mis tegeleb enamjaolt visuaalmeediale muusika loomise ja helindamisega.

MIRTEL POHLA

NÄITLEJA
EESTI

Mirtel Pohla lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 2004. aastal näitlejana ning on pärast seda teinud tugevaid rolle nii teatris kui ka filmis.

Enne vabakutselisena alustamist töötas ta kaheksa aastat rahvusvaheliselt tunnustatud teatris NO99, mis tegi koostööd selliste välismaa teatritega nagu Lyric Hammersmith Londonis ja Münchner Kammerspiele.

Mirtel on võitnud mitmeid teatriauhindu ning kandideeris Eesti Filmi- ja Televisiooni auhinnale filmiga „Teesklejad“ (2017). Hiljuti mängis ta peaosa draamas „Portugal“ (2018).

BALTIMAADE FILMIDE VÕISTLUSPROGRAMMI ŽÜRII

LESLIE FELPERIN

FILMIKRIITIK
SUURBRITANNIA

Leslie Felperin on sündinud ja kasvanud Palo Altos, Californias. 1983. aastal lahkus ta USA-st ja kolis Inglismaale, kus õppis inglise keelt ja kirjandust Glasgow’ ülikoolis ning seejärel meediakultuuri ja filmi Glasgow’ ja Kenti ülikoolis. Huvitudes animatsioonist ja selle mõjust lapspublikule, läks ta üle ajakirjandusse ning asus õpetama Goldsmithsi ja Middlesexi ülikoolides.

Aastatel 1995–2000 töötas ta ajakirja Sight ja Sound juures toimetaja asetäitjana, seejärel sai temast ajakirja Moving Pictures, nüüdseks tegevuse lõpetanud Briti filmitööstuse väljaande toimetaja.

Aastal 2003 hakkas ta kirjutama filmiarvustusi ajakirjale Variety, aga ka Briti väljaandele The Big Issue ja mitmetele teistele ning veetis mitu aastat eksootilistes riikides ringi rännates. Alates 2013. aastast kirjutab ta filmi- ja teatriarvustusi Hollywood Reporterisse ja Suurbritannias ilmuvasse The Guardiani.

RICARDO J. MÉNDEZ

STSENARIST
SAKSAMAA

Ricardo J. Mendez töötab Euroopa tehnikadirektorina Samsung NEXTis, juhtides tehnoloogiauuenduste investeeringute osakonda. Tema alter ego kirjutab aga esseesid filmide, raamatute, mängude ja anime teemal.

Teda huvitab väga, kuidas muudavad lood inimese maailmatunnetust ja kuidas aitab nendega samastumine kaasa inimese arengule. Tema mõlemad poolused sulanduvad, et uurida isiklike lugude teket traditsioonilise jutuvestmise ja kaasaegse tehnoloogia kokkupuutepinnalt.

MILJA MIKKOLA

FESTIVALIDE PROGRAMMIJUHT
SOOME

Milja Mikkola on alates 2005. aastast olnud seotud polaarjoone taga peetava legendaarse Sodankylä filmifestivaliga, kus ta praegu täidab programmijuhi ametikohustusi. Ta on ka Helsingis toimuva Viva Erotica filmifestivali asutaja ja kaasjuht. Festival on pühendatud seksi ajaloole ning seal näidatakse haruldasi teoseid nende algses formaadis.

Milja õppis Londoni Bruneli ülikoolis filmiteooriat ja Soomes Tampere ülikoolis visuaalset ajakirjandust. Õppinud aastakümneid tagasi filmiprojektsionistiks, on tema juured täielikult filmimaailmaga läbi põimunud. Minevikus ja olevikus.

NETPAC (AASIA FILMIKUNSTI EDENDAMISE VÕRGUSTIK) ŽÜRII

SIDDIQ BARMAK

REŽISSÖÖR
AFGANISTAN

KANAT TOREBAY

PRODUTSENT
KASAHSTAN

JAANIS VALK

REŽISSÖÖR
EESTI

FIPRESCI (RAHVUSVAHELINE FILMIKRIITIKUTE ÜHING) ŽÜRII

DARIA BADIOR
UKRAINA

JOANNA ORZECHOWSKA-BONIS
PRANTSUSMAA

AURELIA AASA
EESTI

OIKUMEENILINE ŽÜRII

ANDRES PÕDER
EKN PRESIDENT PEAPIISKOP EMEERITUS

MADIS KOLK
AJAKIRJA TEATER. MUUSIKA. KINO PEATOIMETAJA

URMAS VIILMA
EELK PEAPIISKOP

MARGE-MARIE PAAS
PRESSIESINDAJA, ROOMA-KATOLIKU KIRIK (RKK) EESTIS

RAINER SARNET
REŽISSÖÖR JA TEATRILAVASTAJA

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.