Käimas on PÖFFi viimane nädal, mis tähendab, et veel on aega minna vaatama kõige värskemaid linateoseid. Lisaks PÖFFi programmile on kinosõpradel võimalus ka nautida noorte- ja lastefilmide festivali Just Film.
Just Filmil linastub sel aastal 43 filmi, mis jagunevad 4 programmi vahel: lastefilmid, noortefilmid, teadusdokumentaalid ning lapse õiguste programm. Siin on 5 filmi Just Filmilt, mida tasuks vaatama minna.
„Läheb täide“
Kanada
Režissöör Anthony Scott Burns
Noor isepäine Sarah vaevleb meeletute unehäirete käes. Tüdruku hirm uinumise ees suureneb seda enam, et unenäod muutuvad üha kurjakuulutavamaks. Noor neiu kulistab tasside viisi kohvi, kuid sellest hoolimata saab uni ta ikkagi aeg-ajalt kätte.
Kui Sarah leiab ülikoolist kuulutuse, kus uneuuringutel osalemiseks otsitakse vabatahtlikke, otsustab ta end kirja panna. Juba aga uuringute alguses hakkab Sarah kahtlema, kas tegi õige otsuse. Pealtnäha lihtsa uneuuringu käigus sukeldutakse sügavale tüdruku alateadvusse, aga tagajärgi, mida see endaga kaasa toob, ei osanud keegi ette näha.
„Must veski“
Poola
Režissöör Mariusz Palej
12-aastane Iwo elab külakeses, kus vaesus, lootusetus ja igavus iseloomustavad peaaegu iga päeva. Kunagine rikas kant sattus raskustesse, kui kohalik veskitehas maha põles ja enamik piirkonna elanikest jäi sissetulekuta. Iwo kaotas sel saatuslikul ööl oma isa, kes läks põlevasse veskisse ohvreid otsima ning sealt enam ei naasnud.
Nüüd peavad Iwo ja tema ema hoolitsema Iwo väikese autistliku õe eest, keda Iwo sugugi ei salli ja keda teised lapsed nõiaks peavad. Nende arvamus aga muutub, kui Must Veski ellu ärkab ja tüdrukust kogu küla päästja saab.
„Wendy“
USA
Režissöör Benh Zeitlin
Lapsepõlv on ilus aeg ning suurekasvamist tuleks välitida. Wendy on inspireeritud klassikalisest Peeter Paani loost. Tööliste peres kasvav Wendy ja tema vennad unistavad igal õhtul suurtest seikustest ja põnevusest, kui korraga ilmub nende juurde poiss nimega Peeter, kes nad enda saarele viib.
Saarel hakkab aga juhtuma palju põnevat. Lapsed tunnevad ennast vabana ning avastavad maailma ilu kogu selle täiuses, samuti õpivad nad nii mõndagi uut. Meeldejääva pildikeelega koguperefilm on huvitav vaatamine nii suurtele kui ka väiksematele filmihuvilistele.
„Paljajalu: Mark Baumeri lugu“
USA
Režissöör Julie Sokolow
Muutus algab inimesest endast. Mark Bauer teab seda. Selleks, et tõmmata tähelepanu maailma kliimaprobleemidele, otsustab Mark kõndida paljajalu läbi Ameerika. Film avab vaatajale tema keerulise teekonna, mis ühtaegu puudutab vaatajat ja paneb mõtlema looduse peale.
Võib tunduda, et keskkonnast kõnelevaid filme on palju ning midagi uut sel teemal lisada pole, kuid antud film tõestab vastupidist. Suurema pildi avamine läbi ühe inimese loo näitab, et muutus algab tõesti ühest inimesest.
Kohati magusnukker film on viimaste aastate üks huvitavamaid dokumentaale, mis avab vaataja silmad ja paneb mõtlema meie heaolu üle.
„Minu elu koomikuna“
Rootsi
Režissöör Rojda Sekersöz
Film toob vaatajas esile kooliaja õudused, ükskõik, kas ta oli kiusajate, kiusatute või lihtsalt osavõtmatute poolel. Viimaste hulka kuulub peategelane Juha, keda puberteediaja tondid ka täiskasvanuna rahule ei jäta. Lapsest peale pole ta tahtnud ega osanud muud, kui nalja teha.
Paralleelselt tänapäevaga seitsmekümnendate Rootsis kulgev lugu meenutab, et inimeste probleemide allikas on ikka vana hea ebakindlus, mille juured on tihti lapsepõlves.