Suur lugu

Elisa sisujuht Toomas Ili räägib, milline sari läheb inimesele peale, mida võib lähiajal Huubist näha ja kuidas suhtub konkurenti

Elisa sisujuhi Toomas Ili sõnul hinnatakse uue sarja edukust kuude, mitte päevade põhjal.Foto: erakogu

Toomas Ili sõnul võivad rõõmustada nii “Alo”, “Reeturi” kui ka “Papside” fännid: uued hooajad on teel. 

Mida võib lähiajal Huubist oodata?

Sel kevadel on Huubi jõudnud juba kaks Elisa originaalsarja – “Papsid” (toodetud koos Kanal 2-ga) ja “Laupäev isaga”, lisaks Elisa ja ETV koostöösarja “Sinu uus sugulane” teine hooaeg. Veel on eksklusiivselt Huubis vaadatav kogupere animakassett “Kaka, kevad ja teised” ning juba reedel jõuab eetrisse ülipopulaarse komöödiasarja “Uus algus” kauaoodatud teine hooaeg.

Kuidas sarjad-saated teieni jõuavad: kas kohalikud tegijad käivad ideid ette näitamas või pigem tellite ise vajaliku kraami?

Nii ühte kui teist. Suur osa originaalsarjade ideid pärineb Elisa enda tiimist. Kui meile tundub, et see võiks kõnetada laiemat publikut, otsime sarjale või saatele sobiva tootja ja arendame ideest üheskoos valmis toote. Aga oleme samas väga tänulikud, et Eesti parimad tootjad ja helgemad pead pöörduvad ka ise oma uute mõtetega meie poole.

Mille järgi otsustate, kas sari saab rohelise tule?

See on paljuski mitme inimese kõhutunne, aga ka hetketrendidega kaasaskäimine. On teatav hulk inimesi, oma ala eksperte, kes on abiks ja heaks tagasiside andjaks. Üksi selliseid otsuseid vastu võttes läheb kogu mäng väga enda nägu, kuid Huubi kliendibaas on lai ja eesmärk on pakkuda kõigile midagi. 

Kas on välja kujunenud ka edu valem ehk teate, millist masti sari või saade eestlastele meeldib? 

Ei ole ühte kindlat valemit, mille järgi talitades kõik vaatajad kätte saab. Põhjuseid, miks ja millist sisu tarbitakse, on erinevaid – mõne jaoks on sarjade või filmide vaatamine lihtsalt võimalus põgeneda reaalsusest, lülitada end hetkeks välja argimuredest. 

Teised janunevad hästijutustatud põnevike järele, kolmandaid kõnetavad elust enesest pärit lood, olgu siis dokumentaali või taaslavastuse vormis. 

Edukas on lugu, mis puudutab, näiteks läbi samastumise. Televaataja, kes loeb päevi “Reeturi” uue hooajani, ei pruugi hoolida mõne rekordeid purustava komöödiahiti järgmisest osast. Oma kliendibaasi tuleb tunda, nendega pidevalt suhelda ja tagasisidet arvesse võtta.

Milline formaat aga jätab eestlase külmaks?

Numbrid näitavad, et töötavad näiteks hästi tehtud suurformaadid, head komöödiad või draamalood, samas teisest otsast jällegi selline jama, mis üldse tele-eetrisse jõuda ei tohiks. Ühtpidi puudutavad vaatajat ju mõlemad äärmused. 

Ma arvan, et külmaks jätavad formaadid, mis ei tekita emotsiooni, millest vaataja rikkamaks ei saa. Täna on nii kodu- kui välismaise sisu valik nii suur, et kõigele paraku vaatajaid, kes sinna rohkem kui paar minutit oma hinnalist aega investeerivad, ei jätku.

Milline seni eetrisse jõudnud originaalsari on vaatajatele enim peale läinud?

Eelmise aasta veebruaris, kui maailm muutus, pöörasime me oma sisustrateegia teadlikult kergema meelelahutuse suunda, et inimestel oleks võimalik kas või korraks eemalduda koledustest, mida tuli igast kanalist. 

Võime vaatajanumbrite järgi öelda, et tegemist oli väga õige käiguga. Eelmise aasta juunis Huubi jõudnud koguperekomöödia “Uus algus” ületas vaatajanumbrite poolest kõik ootused. Muide, juba sel reedel jätkub Pajude pere saaga järgmise hooajaga. 

“Uue alguse” tuules tootsime koos Kanal 2ga ka uue komöödiasarja “Papsid”, mille esimene hooaeg on eksklusiivselt nähtav Huubis. Selle sarja vaatajanumbrid on löönud siiani kõik vaatajarekordid ja tundub, et hoog ei rauge. 

Iga voogedastusplatvormi unelmate sisu on see, mille juurde vaataja aina tagasi tuleb ja uuesti vaatab. “Papsid” on selline sari. Kui “Papsid” oleks raamat, oleks vaja tellida uustrükk, sest olemasolev on tükkideks loetud.

Milliseid sarjad-saated on praegu kõige populaarsemad?

Praegu kannabki liidrisärki “Papsid”. Huubi top 20 jaguneb üldiselt nii, et laias laastus pool on Elisa originaal- ja eksklusiivsisu, teine pool hange. Huubis saadab alati suur menu ka kodumaiseid eksklusiivfilme, mida teistes teenustes vaadata ei saa. Valime neid hoolega ja oma klientide tagasisidet silmas pidades. 

Nii on hetkel end esikolmikusse veeretanud kogupere animakogumik “Kaka, kevad ja teised”, sel aastal jõuavad Huubi teiste seas veel näiteks “Apteeker Melchiori” kolmas film, “Taevatrepp” ja teised menukid.

Kui palju või mille põhjal te jälgite vaatajanumbreid (annate näiteks värskele saatele sisseelamiseks aega)?

Meie jaoks on olulisim mõõdik unikaalsete vaatajate arvu suhe kliendibaasi, jälgime Huubi kliendibaasi hõlmatust vastu konkreetset sisu. Uuele sisule anname mõistagi aega. Edukust hindame kuude, mitte päevade põhjal.

Kuidas teile tundub Inspira originaalprogramm?

Mul on hea meel, et Elisa ei ole enam ainus kodumaist sisu tootev telekom, heast konkurentsist televaataja ainult võidab, lisaks tõuseb Eesti oma sisu kvaliteet ja saavad tehtud saated ja sarjad, mida telekanalid erinevatel põhjustel ei tee. Inspira sisu asetab laiemale puslepildile mõnegi puuduva tüki.

Millistele sarjadele võib oodata järge (tean, et nii mõnigi “Alo” fänn ootab uut hooaega)?

“Alo” kolmas hooaeg jõuab Elisa Huubi selle aasta detsembris, jõulud tulevad väga naljakad ja mootoriõlihõngulised. Viimasel ajal tuleb loomulikult enim küsimusi “Papside” teise hooaja kohta. Ka selle võin juba välja lubada – armastatud tegelaste järgmisi seiklusi tuleb oodata vaid oktoobrini, uue hooaja võtted juba käivad. 

Tean, et ka “Reeturi” fännid ootavad väga uudiseid Alfred Vindi järgmiste sigaduste osas. Ei ütle praegu veel konkreetset eetriaega, küll aga saan öelda, et kolmanda hooaja võtted algavad juunis.

Kuidas läheb “Kättemaksukontoril”? See jõuab hooaegade arvu poolest “Õnne 13le” järele. Kes on keskmine vaataja? 

Kättemaksukontoril on oma kindel fännibaas, mis koosneb tõeliselt eeskujulikest sarivaatajatest. Sarja korduvvaataja on pigem nooremapoolne.

Kust te leiate ideid, milliseid välismaiseid seriaale võiks Huubis näidata?

Meil on aastate jooksul välja kujunenud head partnerid, kelle kaudu hangime uut sisu nii Huubi kui videolaenutusse.

Kui palju te ise sarjadel suudate silma peal hoida? Kas Netflix ja HBO on nupuvajutuse kaugusel?

Oma töö iseloomu tõttu on mul tõesti ligipääs igale Eestis kättesaadavale voogedastusplatvormile. Arusaadavalt ei jõua ma päris kõigel silma peal hoida, ööpäevas on siiski ainult 24 tundi. Ma pakun, et mul on tavaliselt jooksvalt vaadatud ca 95 protsenti uute sarjade treileritest. Kui sealt midagi haagib, lisan selle endale watchlisti ja võtan esimesel võimalusel ette.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.