Suur lugu

Geeniuse töötajad soovitavad: milliseid sarju vaadata?

"Breaking Bad" on üks populaarsemaid seriaaleFoto: themoviedb.org

Ilmselt on igaüks end tabanud vahel mõttelt, et tahaks mõnda sarja vaadata, aga ei oska valida millist. Valik on suur, platvorme on palju ja pilt silme ees võibki kirjuks minna. Geenius tuleb appi.

Panime kokku ülevaate sarjadest, mida Geeniuse töötajad vaadata soovitavad. Iga väljatoodud sarja juurest leiab lühikese sisukirjelduse, treileri ja mõne töötaja põhjenduse, miks just seda sarja peaks vaatama.

Sarjad ei ole paremuse järjestuses.

Sarjad

“Peaky Blinders”

Populaarne briti telesari räägib gängsteritest, mustast ärist ja reetmisest, mis juba võiks kõigis põnevust tekitada. Sarja tegevus toimub 1920. aastate Birminghamis ning tähelepanu keskmes on võimukas Shelbyde perekond ehk Peaky Blinders.

Õigepea ilmub sarja viimane hooaeg ning järgmisel aastal on oodata ka jätkufilmi, mille tegevus toimub teise maailmasõja ajal ja sellele järgneval perioodil.

Põhjendus:

“Lihtsalt väga lahe sari.”

“Super näitlejatöö ja kaasahaarav stsenaarium, mis põnevust hoiab”.

Sari on vaadatav Netflixis.

“Arcane”

Animeeritud sari on inspireeritud videomängust “League of Legends” ning sarja esimene hooaeg vallutas kiirelt vaadatavuse edetabeleid. Vaid veidi pärast esimese hooaja ilmumist teatati, et sarjale on oodata ka teist hooaega.

Lühidalt öeldes on sari kahest õest, kes võistlevad sõjas erinevatel pooltel.

Põhjendus:

“Kuigi ma väga suur animatsioonifänn pole, siis see kümneosaline seeria tõmbas küll vaiba alt. “Arcane’i” taust on videomäng “League of Legends”, aga unusta see fakt ära. Mingeid teadmisi mängust ei lähe vaja, see on täiesti eraldiseisev lugu. Ja lugu, mis ka lugu on! Lisaks väga tuus muusika ja visuaal. Nagu ikka, anna 1-2 osa aega, et asi käima läheks ja siis naudi sõitu.”

Sarja saab vaadata Netflixist.

“Invasion”

Midagi fantaasiafännidele (ja neile tuleb siin soovitusi veel). Sarjas saabuvad Maale tulnukad, kes inimkonna ohtu seavad. Kuidas näevad seejärel lahtihargnevaid sündmusi viis inimest ja kuidas nad selles kaoses korda loovad?

Põhjendus:

“See ei ole kindasti mingi tavaline “tulnukad vallutavad Maa” sari. Keegi ei lenda taevast suure pauguga kohale, vaid kõik toimub imbuvalt ja pidevalt põnevust üleval hoides. Mulle meeldis David Bowie sarjaga sidumine.”

Sarja saab näha platvormil Apple TV+.

“Breaking Bad”

Tegemist on vist sarjaga, mis pikka tutvustust ei vaja. Ning kes seda veel näinud ei ole, peaks sarja kindlasti ära vaatama, sest vastasel juhul küsitakse sult, et kuidas on võimalik, et sa seda sarja näinud pole.

Kultussari räägib keemiaõpetaja Walter White’i elust ja väljakutsetest pärast seda, kui ta võttis kopsuvähi diagnoosi saades vastu otsuse hakata oma õpilase abiga tootma ja müüma narkootikume, et oma perele normaalne tulevik tagada. Mehe mõttemaailm muutub ning peagi avastab ta end narkoäri tipptegijate hulgast.

Põhjendus:

“Üks suurimaid kultussarju, mida on vaja vaadata, et pooltest interneti meemidestki arusaada.”

Sarja saab näha Netflixist.

“Normal People”

Kaheksaosaline sari põhineb Sally Rooney samanimelisel romaanil, mis on palju kiidusõnu pälvinud. Nii raamat kui ka sari toovad vaatajateni moodsa armastusloo, mis uurib lähisuhete keerukust ja noortevahelist armastust.

Lääne-Iirimaal asuvas väikelinnas kohtuvad Connell ja Marianne. Connell on populaarne, nägus ja sportlik. Marianne on jõukas, heidutavalt tark ja eakaaslaste hulgas ebapopulaarne autsaider. Üllatuslikult saavad neist kahest sõbrad, hiljem armastajad.

Põhjendus:

“Eriefektidest, plot twist’idest ja šokeerivatest avastustest üleküllastunud seriaalide maailmas mõjub see seriaal nagu sõõm värsket õhku. Lugu inimeseks olemisest, ilma igasuguste ilustuste ja liialdusteta.”

Sari on vaadatav Jupiteris.

“Black Mirror”

Ulmeline ja põnev sari, mis kiirelt ka väga populaarseks kujunes. Iga osa on eelmisest eraldiseisev ja vaatab mõnda utoopilist (või kas siiski?) tulevikuvõimalust. Sarjal on tänaseks viis hooaega ning üllatusi ja vaatamisrõõmu jagub igasse osasse.

Põhjendus:

“Enamasti kaasahaarav sari, stsenaariumid igal osal nagu hobuse unenäod.”

Sarja saab näha Netflixist.

“And Just Like That”

“Seksi ja linna” uus jätkusari on vist leidnud rohkem vihkajaid kui armastajaid, aga ega see ei tähenda, et sarja vaatama ei peaks. Kasvõi juba sellepärast peaks, et osata vestluses kaasa lüüa.

Originaalsarjast ja filmidest tuttavad tegelased on nüüd jõudnud 50ndatesse eluaastatesse ning kuigi paljude lemmiktegelane Samantha on sarjast välja kirjutatud (sest Kim Catrall ei soovinud sarjas osaleda), on tema asemel fänne ootamas mitmed uued tegelaskujud.

https://www.youtube.com/watch?v=Cy8Zz7Q56dY

Põhjendus:

“”Seksi ja linna” fännidele on see igal juhul põnev vaatamine. Kohati ka kurb, sest paar peategelast pole osanud väärikalt vananeda. Kostüümid rokivad aga endiselt.”

Sari on üleval HBO-s.

The Expanse

Põnevussari lennutab vaatajad kosmosesse. Ootamatult kaob rikas aktivist Julie Mao ning sündmus toob kokku detektiiv Joe Milleri, kapten James Holdeni ja poliitik Chrisjen Avasarala. Pinged Maa ja Marsi vahel on üha kasvamas ning nimetatud inimesed asuvad uurima üht viimase aja suurimat vandenõuteooriat.

Põhjendus:

“Ülimalt meisterlikult tehtud kosmose-sci-fi, millel on väga suur ja detailne universum.”

Sarja saab vaadata Amazon Prime’ist.

Line of Duty

Järgmine sari on midagi politseisarjade fännidele. AC-12 on korruptsioonivastane politseiosakond, mis peab uurima ja paljastama politseiametnike korruptsiooni. Kui osakonnaga ühineb Steve Arnott, uuritakse parasjagu igati lugupeetud inspektorit Tony Gatesi.

Esialgu ajaraiskamisena tundunud uurimine võtab aga uue pöörde, kui selgub, et eeskujulikul pereisal Gatesil on salasuhted naisega, kelle abistamisel on ta kasutanud oma mõjuvõimu.

Põhjendus:

“Sari on selgelt hea, kui isegi terve episoodi kestev ülekuulamine on äärmiselt põnev.”

Sarja saab vaadata Jupiterist.

The Haunting of Hill House

Kes tahab pimedas iga prõksumise peale ehmatada, võib vaadata sarja “The Haunting of Hill House”. Sari hüppab nii mineviku kui ka oleviku vahel ja uurib, millised pained ja painajad ühe kummitusliku majaga kaasas käivad.

Põhjendus:

“Päriselt ka veidi õudne ja samas põnev.”

Sari on Netflixis.

“Foundation”

Inimesed on jagunud mitmetele planeetidele elama, ent kogu galaktika on kokku kukkumas. Kas selle päästmine on hukule määratud missioon või on siiski mingi võimalus olemas?

Põhjendus:

“See on ulmefännile hea vaatamine. Apple’il on muidugi selleks ka põhimõtteliselt piiramatu eelarve, et taolisi sarju hästi toota. Visuaal ja lugu on põnevad. Huvitav on vaadata, kuidas 50-60 aastat tagasi Isaac Asimovi kirjutatud ulme on pandud elama kasutades tänapäevaseid tehnoloogilisi võimalusi.”

Sarja saab näha platvormil Apple TV+.

Altered Carbon”

Sarja tegevus toimub kauges tulevikus, mil surm ei ole enam püsiv lahendus. Vastupidi, inimesed võivad oma kehasid vahetada. Pärast seda kui sõduri Takeshi Kovacsi mõistus on sajandeid vangis olnud, annab talle eluks uue võimaluse ärimees Laurens Bancroft. Esmalt tuleb aga mõrvamüsteerium ära lahendada.

Põhjendus:

“Paar aastat vana asi, mida tehti (praeguseks) kaks hooaega. Kvaliteetulme! Lugu, maailm, kus see toimub, eriefektid, kunstnikutöö ja näitlejad – kõik on 5+. Ei mingeid lurtsuvaid tulnukaid või järjekordset superkangelase lugu. Mõnus cyber-punk.”

Sari on Netflixis.

Umbrella Academy”

Fantaasiaseriaalis asuvad ühes perekonnas kasvanud supervõimetega lapsed lahendama oma adoptiivisa salapärast surma.

Lugu saab hoo sisse, kui seltskond naisi müstilistel asjaoludel supervõimetega lapsed sünnitab. Osa lapsi adopteerib miljardär Reginald Hargreeves, kes aga järsku sureb. Ka maailm ähvardab õigepea lõppeda.

Põhjendus:

“Kui loed tutvustust ja näed, et tegu supervõimetega perekonna looga, siis ära heitu. See ei ole järjekordne Marvel/DC koomiksimaailma spin-off. See on ülikõva muusikavalikuga tüüne seriaal, mis haarab väga kiiresti endasse ja fännid ootavad pikisilmi juba kolmandat hooaega.”

Sari on Netflixis.

Komöödiasarjad

Valikusse jõudsid ka paar komöödiasarja, mille kiidusõnad ilmselt kedagi ei üllata. Aga toome need välja sellegipoolest.

“The Big Bang Theory”

Teadlaste maailma humoorikas võtmes tutvustav sari paneb muigama ja itsitama ilmselt igaühe. Muud polegi vaja öelda.

Põhjendus:

“Seda sarja on algusest lõpuni lugematuid kordi vaadatud ja seni ei ole veel ära tüütanud. Hea lihtne meelelahutus.”

Sarja saab vaadata Netflixist.

“The Office”

Kuigi nii briti kui ka USA versioon on vaatamist väärt, siis USA versioon tõusis Geenius töötajate seas siiski rohkem esile. Komöödia jälgib ühe paberifirma töötajate tööelu ja muid tegemisi.

Põhjendus:

“See on ikkagi üks maailma parimaid sarju üldse, iga kell vaataks.”

Sari on Netflixis.

Community”

Oma kraadist ilma jäänud jurist läheb Greendale Community College’isse. Tema õpigrupis on ka mitmed temperamentsed õpilased ning sarja vaatajateni jõuab mitmeid naljakad ja meeldejäävaid olukordi.

Põhjendus:

“Pea kümme aastat vana komöödiasari seitsmest väga erinevast rahvaülikooli õpilasest. Terav, jabur ja uskumatu küll, ka naljakas. Geniaalsed karakterid. Ja mis oluline – puudub taustanaer!”

Sarja saab näha Netflixis.

Tõsielusarjad

Kuigi tõsielusaadete ümber on mingi arusaam, et need on kõik rämps ja neid ei tasu vaadata, siis väikest guilty pleasure’it vajab igaüks. On täiesti okei panna käima mõni tobe ja silmi pööritama ajav reality, et enda aju täielikult välja lülitada.

Soovitus: Netflixis on võimalik sarju kiirendusega vaadata ning tõsielusaadete puhul on kiirendusenupp küll taeva kingitus. Millestki ilma ei jää, aga saad sarja rutem ära vaadatud ja see ei tundu nii venivana.

Too Hot To Handle”

Ilmselt üks viimase aja populaarsemaid tõsielusaateid, mis sai hiljuti ka kolmanda hooaja. Tegemist on USA ja briti sarjaga, mis toob kokku vallalised (ja üsnagi kiimas) noored, kes pikaaegsete suhete asemel eelistavad üheööseiklusi.

Võttepaigas pannakse nende kiusatused aga proovile, sest suudlemine, liigne hõõrumine ja vahekorras olemine on keelatud. Kui reegleid rikutakse, kaotavad võistlejad raha ja neid ähvardab ka koju saatmine.

Põhjendus:

“See on hea näide sellest, kui hästi saab teha “halba” televisiooni ehk kui lihtne on inimesi mõjutada tegema kaamera ees mida iganes. Igaüks võiks osa sellest vaadata, et saada aru, miks ei peaks taolisesse tõsielusarja minema.”

“Üsnagi tobe ja võlts, aga samas kutsub ikkagi vaatama.”

Sarja saab vaadata Netflixist.

The Circle”

Sari ilmestab hästi tänapäeva maailma, kus sotsiaalmeedia on võimsam ja suurem kui kunagi varem ning seal kellegi teisena esineda pole midagi keerulist.

Saates osalejad peavad endale looma profiili, kuhu nad saavad siis aegamööda endast pilte lisada ja muud infot jagada. Mõni figureerib oma profiilil iseendana, mõni võtab endale aga kellegi teise rolli. Teiste osalejatega suheldaksegi vaid veebi vahendusel ning näost näkku nad enne finaalsaadet kokku ei saa. Kes suudab leida kõige rohkem sõpru ja populaarsuse edetabeli tippu tõusta? Kas catfish’id õnnestub saatest koju saata?

Põhjendus:

“See ei ole klassikaline USA reality, kus vilguvad pringid pepud, treenitud kõhulihased ja süstitud huuled. Osalejaid ilmestab mitmekesisus ning on huvitav näha, kes mis strateegiaga mängule läheneb (ja mõelda, mida ise teeks)”.

Sari on üleval Netflixis.

The Real Housewives of …”

Nende punktide asemele võib lisada näiteks nii New Yorgi, Beverly Hillsi kui ka Atlanta. Jällegi üks väga populaarne sari, mis on fänne kogunud üle kogu maailma ja mis on üha kasvamas.

Nagu pealkirigi viitab, jälgitakse sarjas konkreetse linna rikaste naiste elu. Ja kuigi pealkirjast võiks arvata, et kõik kõnealused naised on koduperenaised, siis tegelikult päris nii ei ole. Sellegipoolest on sari huvitav vaade “rikaste ja ilusate” maailma.

Põhjendus:

“Täielik mõttetöö välja lülitamise materjal. Lihtsalt vaatad ja imestad.”

Mitmed selle frantsiisi sarjad on vaadatavad Netflixis ja ka Viaplays.

“Glow Up – The Next Makeup Star”

Netflixi võistlussaates, millel on juba kolm hooaega, panevad end proovile osavad meikarid. Auhinna saamiseks peavad nad läbima erinevaid väljakutseid ning nende loodud meigid on tõelised kunstiteosed.

Põhjendus:

“Kuna ise ei oska, siis on põnev vaadata, mida teised suudavad.”

Sari on Netflixis.

Below Deck”

Noored ja vallalised jahielanikud elavad, armastavad ja töötavad koos, teenindades rikkaid külalisi, kellel nõudmistel pole piire. Lisaks pole neil aimugi, mis teki all toimub. Kuni praeguseni.

Põhjendus:

“Muhe vaatamine reaalsusest luksusjahtide telgitagusest.”

Sarja saab näha Netflixist ja ka näiteks Viaplayst.

Eesti sarjad

Mis seal salata, välismaa sarjad on Geeniuse töötajate seas ikkagi märksa populaarsemad, kui kodumaine toodang. Paar Eesti sarja torkasid aga loetelust siiski esile.

“Pank”

Kes siis poleks kuulnud sarjast “Pank”, mis aastaid tagasi ületas uudisekünnise kui Eesti läbi aegade kalleim seriaal.

Teleseriaali keskmes on sündmused pangas, mille tegevus mõjutab kõigi riigi elanike käekäiku. 1990ndate alguses saabub panka Toomas, kes teeb peadpööritavat karjääri. Koos pangajuhtide Ülle ja Kaljuga rühitakse läbi majanduskriiside edasi suurema eesmärgi poole. Ent paratamatult tekivad konfliktid konkurentidega, tööpinge murendab inimsuhteid ja kõik tegelased on silmitsi oluliste valikutega.

Põhjendus:

“Kõik vihkavad seda vist, aga tegemist on ainukese visuaali ja heli osas tõeliselt tasemel Eesti sarjaga.”

Jupiterist on sari ka praegu vaadatav.

Valguses ja varjus”

Tegemist on Elisa sarjaga, mis ka EFTA galal palju kiidusõnu pälvis. Kuueosalises draamasarjas läheb peategelane Diana (Mirtel Pohla) väiksesse külla oma surevale tädile (Epp Eespäev) toeks. Kokku saavad kaks ägedat karakterit kahest erinevast põlvkonnast. Päevavalgele tulevad pikalt peidus olnud saladused, sinna hulka ka kokkupõrkeid kohalikega ja eneseotsingud.

Põhjendus:

“Näitlejatööd on väga head, depressiivse väikelinna elu ja eestlaste omavahelist suhtlusviisi on kenasti tabatud.”

Sari on esmaspäeva õhtuti ka Kanal 2 eetris ning lisaks saab seda vaadata Elisa Huubist.

“Õnne 13”

Juttu poleks Eesti sarjadest, kui mainimisele ei tule “Õnne 13”. Kas see sari üldse vajab pikemat lahtiseletamist? Ei. Üle 800 osa ehedat Eesti elu muhedas võtmes.

Kõik osad on vaadatavad Jupiteris.

Nii et sarju vaatamiseks jagub küll. Neid on lausa nii, et tapab!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.