Suur lugu

HBO hittseriaali “Pärijad” kostüümid: überrikas ei pea olema maitsekas, küll aga riietusega teistele koha kätte näitama

Ülikond pole lihtsalt ülikond. Sa pead hoolikalt valima, millise brändi oma kanda.Foto: themoviedb.org

Pusa: 1600 eurot. Nokats: 600. “Pärijate” kostüümid pole lihtsalt riided, vaid räägivad tegelaste soovist kuhugi kuuluda.

HBO seriaal “Pärijad” sõuab vaikselt viimase hooaja lõpu poole. Lisaks oskuslikule dialoogile ja väga pekkis peresuhetele leiab palju vastukaja ka sarja stilistika. Kuigi peale vaadates pole see teab mis hullumeelne või meeldejääv, on iga peategelase kostüüm väga peenelt detailideni läbi mõeldud. Iga rõivaese räägib oma lugu.

Nii võib internetti märksõna “Succession fashion” sisse lüües leida palju artikleid: nii analüüsivaid kui ka lihtsalt selliseid, mis soovitavad, kust võib tegelaskujude seljas nähtud kraami endale hankida.

Nulldisain, mu sõber

“Pärijate” tegelaskujude stiili iseloomustab kõige paremini praegu üha populaarsemaks saanud (suuresti ka tänu sarjale endale) väljend “vaikne luksus”. See tähendab, et sa võid olla ropult rikas, aga sa ei kelgi sellega teiste ees.

Burberry ruudud ja suured brändilogod jäägu nelja aasta tagusesse aega. Põhimõtteliselt peaksid selleks, et liikuda ringi nagu üks õige pärija, unustama stiilitunnetuse, huvi disaini vastu ja ostma nulldisainiga riideid.

Ühe suurima fopaaga (vähemalt väga rikaste silmis) saigi hakkama neljanda hooaja avaosas sugulase Gregi kaaslane, kes ilmus pereisa Logan Roy sünnipäevale Burberry käekotiga, mis oli peretütre abikaasa Tom Wambsgansi sõnul nii pirakas, et mahutaks “madalad kingad, millega metroosse tippida”.

Kirjanik Amy Odelli sõnul oli siin kaks suurt möödapanekut. Esiteks ei kanna überrikkad kunagi käekotti endaga kaasas – kogu oma vara jäetakse isikliku juhiga autosse. Ja teiseks ei sõida miljardärid metrooga.

Enim vastukaja on saanud peretütar Shivi (Sarah Snook) kostüümid. Sarja stilisti Michelle Matlandi sõnul üritavad Logani lapsed riietuda nii, et isa nendega rahule jääks. Siit aga tulevadki möödapanekud. “Pärijate” esimeses hooajas polnud Shiv isa firmaga kuidagi seotud, kandis lohvakaid kampsikuid ja lasi voogavatel juustel lennelda.

Teiseks hooajaks aga oli Shivi stiil muutunud, sest ta hakkas Logani juures tööle. Pikad juuksed olid minevik, ta hakkas katsetama kontorikostüümidega, et meestekesksesse maailma sobituda.

Liiga odav ei tohi olla

Kolmandaks hooajaks oli Shivi abielu Tomiga karidel, ta hakkas kandma paljastavamaid erksamates toonides kostüüme. Tõsi, kolmas hooaeg lõpeb sellega, et Shiv osaleb oma armutu ema (manipuleeriv isa tundub tema kõrval lausa malbe) pulmas, seljas Ted Bakeri kahesajaeurone küllaltki närtsinud välimusega kleit. See ajas “Pärijate” fännid lausa marru – miljardäri tütar ei kannaks ju kunagi nii odavat kleiti.

Neljanda hooaja alguseks oli isa lapsi reetnud ja jätnud Shivi ekslema. Ja praegu katsetabki Shiv eri kostüümidega, üritades leida iseennast. Pärast isa surma aga näitab Shiv lausa dekolteed, kandes šikki pükskostüümi. Nii seksikana pole naine enne ekraanile astunud. 

Kiire vahemärkus: tavalise inimese jaoks pole Ted Baker odav bränd ja kakssada eurot kleidi eest on päris kopsakas summa. Aga Shiv – isegi kui ta maitse seatakse küsimärgi alla – kannab üldjuhul paar tuhat eurot maksvaid kostüüme.

Sarja rõivastele pühendatud Instagrami leht Succession Fashion toob välja, et neljanda hooaja kuuendas osas kandis naine näiteks 1800 eurot maksvat Ralph Laureni pükskostüümi. Viiendas osas aga ligi kaks tuhat eurot maksnud Altuzarra nahkpintsakut, neljandas 3500-eurost Alexander McQueeni ruudulist pintsakut.

Ühelegi ülaltoodud rõivale peale vaadates ei oskaks lihtinimene kuidagi hinda külge panna. Aga see, nagu mainisin, ongi “vaikne luksus”.

Putini lemmikbränd

Omaette lugu on perepoja Kendalli Roy (Jeremy Strong) kostüümidega: nimelt valib näitleja ise välja kõik rõivad, alustades aluspükstest ja lõpetades nokatsiga, mida võtete ajal kannab. Näiteks pidi Kendalli aluspesu olema mõne vähetuntud Euroopa brändi oma, rääkis Matland The Ringerile antud intervjuus. See, milline firma sai valituks, jäigi saladuseks.

Kendall käib oma vendade ja õega võrreldes kõige edevamalt ning moodsamalt riides. Tema riidekapist leiab hulganisti pusasid ja bombereid, sekka paar edevat aksessuaari, näiteks 14 000 eurot maksev kunstnik Rashid Johnsoni disainitud kuldmedaljon ja 21 000-eurone Breitlingi käekell.

Aga tema “lihtne” stiil pole kaugeltki soodne. Kui Kendall kolmandas hooajas miljonär Josh Aaronsoniga (Adrien Brody) matkamas (kes kannab tavalisi matkasaapaid) käib, siis on tal jalas Dries Van Noteni 300-eurosed tossud. Neljandas hooajas võib Kendalli seljas märgata “tagasihoidlikku”, ligi 1300 eurot maksvat Tom Fordi kapuutsiga pusa ja 600-eurost Loro Piana logota nokatsit. 

Seega ei saa Kendalli puhul olla juttugi aastaid möllanud athleisure’i (mugav riietus, näiteks pusa ja tossud, millega võiks samahästi nii treeningsaalis kui ka tänavail mütata) eelistusest, vaid käiku tuleb athluxury ehk luksuslik mugavus.

Loro Piana on Kendalli üks suuri lemmikuid: seda brändi fännavad, muide, ka Vladimir Putin ja Gwyneth Paltrow, kes kandis Itaalia luksusbrändi heledat kampsikut hiljutisel suusaõnnetuse kohtuistungil. Ühtlasi kutsutakse The Guardiani väitel brändi “rikaste Uniqlo’ks”.

Unusta Moncler

Eraldi peaks ette võtma ka Tom Wambsgansi (Matthew Macfadyen), kelle enesekindlus on hooaegadega kasvanud – see omakorda tähendab, et järjest vähemaks on jäänud maitsevääratusi (vähemalt überrikaste maailmas).

Kuna Tom pole miljardäride perest, aga tahab sinna väga-väga kuuluda, tunnistades abikaasa Shivilegi, kui väga ta oma peeneid asjakesi ja raha armastab, üritab ta kõigest väest, et kanda õigeid riideid ja aksessuaare. Sellega paneb ta esimesel kolmel hooajal korduvalt mööda.

Küll kannab ta liiga läikivaid kingi, küll liiga korporatiivse välimusega ülikonda, mille taskusse on pistetud rätik, küll liiga puhvis sulevesti. Kuigi Tom üritab käia kallites kauplustes, makstes rõivaste eest kõrget hinda (lähtudes põhimõttest “kui on kallis, peab olema ka hea”), ei saa ta päris hästi aru, mida võib ja mida kohe kindlasti ei tohi endale hankida. Armas Tom, ükski maailma ühe protsendi hulka kuuluv isik ei kanna Moncleri märgiga vesti. 

Kui Tom julges siiski ilmuda sellega tehnoloogia- ja meediakonverentsile, kus kohtas paljusid sarnases kostüümis tegelasi, aga nemad maksid brändilogota toodete eest veel enam raha, kommenteeris rõivavalikut perepoeg Roman (Kieran Culkin): “Ilus vest, Wambsgans. See on nii kohev. Millega on see täidetud: su lootuste ja unistustega?”

Neljandaks hooajaks, kui Tom on pugenud Logan Royle (Brian Cox) külje alla, käib ta juba märksa šikimalt riides. Võib-olla seetõttu ei ilmu ta ka Logani sünnipäevale enam täisülikonnas, jättes rätigi koju.

Parima ülevaate eri tegelaste lähenemisest sai aga vanima venna Connori (Star Alan Ruck) pulmas: kui Willa (Justine Lupe) täispitsist Essence of Australia kleit maksis ligi 1600 eurot, siis ainuüksi Shivi must Tom Fordi pintsak küündis 5000 euro kanti. Kui Connor kandis Bossi ligi 600-eurost sametpintsakut, siis Kendalli Jacques Marie Mage’i päikeseprillid ületasid selle summa. 

Siingi on Odelli sõnul põhjus lihtne: Connoril ja Willal on suva oma staatusest, samal ajal kui pere ülejäänud liikmed üritavad jätkuvalt kuhugi kuuluda, keegi olla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.