Suur lugu

Lugu sellest, kuidas tavaline Eesti mees võitis “Troonide mängu”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Võime uhked olla, sest Eesti mees on nüüd põhjanaabrite kuningas!Foto: Fantasy Flight Games

“Troonide mängu” viimane hooaeg ei ole veel alanudki, kuid vähemalt Soomes on suure sõja võitja juba teada. Selleks on Eestist pärit 28-aastane Sirvo Luiga, kes tuli eelmisel aastal Soome meistriks “Troonide mängu” kaardimängus.

“Ma olen “Troonide mängu” kaardimängu mänginud nüüd peaaegu aasta,” räägib Sirvo Diktorile. “Kokku olen osalenud umbes neljal turniiril. Varem olen mitmeid aastaid mänginud ka teisi mänge, nagu “Magic: The Gathering” ja “Android Netrunner””.

“Pea kõik turniirid, mida Euroopas korraldatakse on fännide endi korraldatud ja väga palju toetust mängu loojalt Fantasy Flight Gamesilt ei saada,” selgitab Sirvo.

“Mängijaskond on suhteliselt väike, seega kutsutakse tihti naaberriikidest mängijaid, et teha suuremaid ja huvitavamaid turniire. Kuna see tundus huvitav, otsustasime mina ja veel 3 inimest Eestist, et võiks ju lõbu pärast Soomes mängimas käia.

Nii sattus Sirvo eelmise aasta kevadel ühte Helsingi pubisse “Troonide mängu” kaardilahingusse. Tegu oli üsna väikese mängijate poolt korraldatud turniiriga, kuid samas ka ainsa “Store Championshipiga” (nii kutsutakse võistlusi ametlikult), mis mullu põhjanaabrite juures aset leidis. Seega põhimõtteliselt oleks ju tegu nagu Soome meistrikatega, kas pole?

Sirvo Luiga (vasakul) Soomes toimunud turniiri poolfinaalis.Foto: Sirvo Luiga

Pole mingi tavaline turaka ladumine

“Troonide mängu” kaardimäng on samanimelisel raamatusarjal ja teleseriaalil põhinev strateegiline mäng, mille valmistajaks on firma Fantasy Flight Games. Sarnaselt raamatutest ja telest tuntud Starkidele, Lannisteridele ja teistele on ka mängus 8 erinevat perekonda, igaüks oma tugevuste ja nõrkustega. Alustades valib iga mängija endale ühe nendest suguvõsadest.

Mängitakse kaartidega, mis kujutavad algmaterjalist pärit tegelasi, sündmusi ja kohti. Igal kaardil on teatud efekt, kas siis mängijale endale või tema vastasele. Õnnemängust on asi kaugel – “Troonide mängu” kaardimäng nõuab kaartide põhjalikku tundmist ja nende õigeaegset lahingusse saatmist. Need, kes on varem vaid turakat ladunud, siin kaugele ei jõua. Vähemalt esialgu.

Näiteks Soome turniiril otsustas Sirvo mängida Greyjoy’de suguvõsaga, keda “Troonide mängu” fännid tunnevad brutaalsete meresõitjatena. “Greyjoy’del on laevad,” kommenteerib Sirvo oma valikut. “Meri on mulle südamelähedane. Nad on tugev maja ja mulle meeldib nende kaartide kujundus.” Finaalis alistas ta mängija, kelle valik oli langenud Tyrellide perekonna temaatikaga kaardipakile.

Sirvo eelistab mängida Greyjoy’de kaardipakiga.Foto: Card Game DB

Kirglikke mängijaid on väga vähe

Põhjus, miks Soome turniir sai toimuda Helsingi pubis ja miks Sina tõenäoliselt “Troonide mängu” kaardimängust midagi kuulnud ei ole on tegelikult lihtne – seda ei mängi palju inimesi.

“See mäng on eelkõige huvitav inimestele, kellele meeldib “Troonide mäng” ja kõik sellega seonduv. Mängijaskond on suhteliselt väike. Eestis on 8-14 aktiivset mängijat, Soomes veidi rohkem, umbes 16-20 inimest,” spekuleerib Sirvo. “Kogu Euroopa peale leiab võib-olla 200-300 mängijat.”

Väikene mängijate hulk ja paljude jaoks keerukad reeglid tagavad aga selle, et need kes mängivad, teevad seda väga hästi. “Soome mängijad on ühed parimad Euroopas ja konkurents oli väga tihe,” kinnitab Sirvo. “Paljud mängijad tulid sinna tegelikult harjutama suurema turniiri jaoks, mis toimuks kaks nädalat hiljem Eestis.”

Siin peab Sirvo silmas turniiri nimega “War of the Faiths”, mis toimub igal aastal Tallinnas. Tegu oli Põhja-Euroopa suurima “Troonide mängu” kaardimängu turniiriga, millest võttis osa 40 inimest. Sellel võistlusel Sirvo esikohta ei saavutanud, aga mis seal ikka – Soome meister ei kõla ka üldse halvasti.

Auhinnad on toredad, aga rikkaks ei saa

“Troonide mängu” turniire korraldavad küll entusiastlikud mängijad ise, kuid mängu tootja on loonud vastavaid auhinnakomplekte, mida võistluste parimatele välja jagada. Mängu kodulehel on detailselt ära märgitud, millised auhinnad on kindlatele kohtadele platseerunud mängijatele ette nähtud.

“Kuna turniiri korraldavad mängijad ise, siis on auhindadeks erinevad alternatiivse kujundusega kaardid, ilusa kunstiga matid, mille peal mängida saab ja muud nänni, mida saab kasutada, et oma mänguelamust vürtsitada,” selgitab Sirvo

Auhindadeks on erinevat sorti mängukogemust huvitavamaks tegevat kraami.Foto: Fantasy Flight Games

Eeliseid, mis mängijat tugevamaks muudaks ja aitaks tal kaardilahingutes paremini hakkama saada, auhinnad ei kätke. Turniirilt uue autoga koju ei sõideta ja miljonäriks ka ei saa. Pigem on auhinnad meened, mis, vähemalt kodulehe andmeil, “näitavad teistele mängijatele, et sinuga on mõistlik arvestada”.

Lõppude lõpuks ei olegi asja mõte auhindades, vaid mängimises ja vastase ülekavaldamises. “Ma lähen alati turniiridele mõttega võita,” kinnitab Sirvo. “Mulle meeldib, et väga suur osa sellest mängust põhineb oskustel. Kaarditõmbe õnnest sõltub võib-olla 25% mängu tulemusest.”

Kuigi tegu on keeruka mänguga, sooviks Sirvo siiski näha, et rohkem inimesi sellest huvituksid. “Eesti “Troonide mängu” kogukond on lahe ja me ootame alati uusi mängijaid,” räägib ta.

Mängima saab õppida nii kaardimängu kodulehelt kui ka YouTube’ist ja kaartide ostmiseks tasub proovida Eestis poode nagu Brain Games, Meeple Union ja Lorien. Lisaks on mängu fännidel olemas ka enda Facebooki grupp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.