Suur lugu

Segadus rahaga: kuidas saavad Netiraadio annetused kätte muusikud, kes pole Eesti Autorite Ühingus?

Muusik soovib teada, mis saab talle toetuseks saadetud rahast.Foto: kuvatõmmis

Rainer Peterson avastas puhtjuhuslikult, et tema bändi Leech muusikat saab kuulata Netiraadios, käesoleva Digikultuuriaasta raames loodud Eesti Autorite Ühingu (EAÜ) korraldatavas brauseripõhises raadiokanalis.

Petersoni bändi lood ei ole EAÜ-s arvel. “Ka häirib mind, et need lood on üles pandud ilma minu kui autori loata. Saan aru, et ma võin paluda mahavõtmist, kuid paljud ei pruugi teadagi, et muusika üldse seal üleval on,” ütleb ta.

Ta ütleb, et tema looming võib Netiraadios olla küll, kuid kurioosseks teeb selle asjaolu, et see on pandud raha teenima, väidetavalt tema enda jaoks – kuulajatel on võimalik talle jätta toetusi, mis peaksid koroonakriisi ajal ilma vahendustasuta täies mahus temani jõudma.

Digikultuuriaasta juhi Martin Aadamsoo sõnul võivad muusikud paluda enda loomingu Netiraadiost eemaldamist ja kõiki EAÜ liikmeid on nende muusika projekti kaasamisest ringkirjaga teavitatud. Autorite Ühingul on olemas nende muusikute kontaktid ja seega võimekus neile annetatud summad edastada. Rainer Petersoni bänd EAÜ hingekirja ei kuulu. Mis saab talle Netiraadio kuulajate saadetud summadest?

Muusik ei pruugi raha näha

Netiraadio kodulehelt leiab erinevate toetusviiside kohta järgmise kirjelduse:

Netiraadios saad toetada Eesti muusikuid. Kui otsisid Netiraadios autorit, esitajat või pala ning vajutasid nuppu TOETA OMA LEMMIKUT, läheb Sinu toetus sellele artistile. Kui vajutasid nuppu TOETA OMA LEMMIKUT avalehel, läheb Sinu toetus Netiraadio ühenduse ülalpidamiseks. Vali toetuse suurus, tee makse ja Sinu toetus jõuab muusikuni ilma vahendustasudeta. Kinnituse toetuse tegemise kohta saadame Sinu meilile. Aitäh!

Toetussüsteemi kirjelduses ei tehta vahet EAÜ liikmete ja organisatsiooni mittekuuluvate muusikute vahel. Netiraadio kasutajatele väidetakse, et toetus läheb alati artistile, kuid see ei pruugi ilmtingimata tõsi olla.

“Kui tegemist on autoriga, kes pole EAÜ liige, siis on kaks võimalust,” selgitab EAÜ tegevdirektor Kalev Rattus. “Ta kas astub EAÜ liikmeks ja me saame teada kellele, kui palju ja kuhu tasu üle kanda. Kui autor seda ei soovi ja ta on selle teose ainuke õiguste omaja, siis kantakse annetus annetajale tagasi.”

Kõik tundub seega justkui selge – EAÜ liikmed saavad raha vahendustasusid maha arvamata kätte ja mitteliikmelistele muusikutele tehtud toetused saadetakse annetajale tagasi. Sellegipoolest on Rattuse sõnul toetusssummade jaotuse osas küsimärke, millesse täpsemalt selgust ei tooda.

“Tasu jaotuse üksikasjad on hetkel veel lõpuni vaidlemata, kuna fonogrammitootjatel on asjast pisut teistsugune arusaam kui autoritel ja esitajatel. Neljapäeval (23. aprillil, toim.) toimub kokkusaamine, mis loodetavasti toob asja lõpliku selguse,” kinnitab Rattus, kuid ei ole valmis kommenteerima, milles erimeelsused seisnevad.

Muusiku raha võib saada Netiraadio

Kui Kalev Rattuse sõnul saadetakse EAÜsse mittekuuluvatele artistidele tehtud annetused annetajale tagasi, siis Digikultuuriaasta juht Martin Aadamsoo väidab midagi muud.

“Kui autor ei ole ühegi organisatsiooni liige, katsume ta üles leida ja talle otse kande teha,” selgitab Aadamsoo. “Kui mitte kuidagi ei õnnestu leida, siis läheb toetus Netiraadio edasiarenduseks tulevikus.”

Aadamsoo sõnul teavitatakse toetajat sellisest otsusest kirja teel. Alles siis, kui annetaja ei ole nõus enda raha Netiraadiole loovutama, kantakse summa talle tagasi.

Tänase seisuga on Netiraadio vahendusel muusikuid toetatud 98 korral kokku 785 euro väärtuses. Alates projekti algusest 11. aprillil on Netiraadio lehel käinud 6359 kasutajat, kes on kuulanud 45 536 lugu.

“Netiraadio toetused käivad läbi Fienta maksekeskkonna. Fienta teeb kogunenud toetuste kande kord kuus esimesel kuupäeval. EAÜ kannab selle toetuse saajatele edasi esimesel võimalusel. Fienta keskkond ei võimalda kanda raha üle otse toetuse saajale,” selgitab Aadamsoo.

“Oluline on rõhutada, et ükski osapool Netiraadio toetustel vahendustasid ei võta, ei EAÜ, esitajate liit, fonogrammitootjate ühing ega Fienta. ERR on juhatuse otsusega loobunud oma fonogrammitootja tasudest, tema fonoteegist pärinevad ligikaudu pooled Netiraadio 40 000st loost.”

Me tegime eksperimendi mõttes ka Petersoni bändile Leech 1-eurose toetusannetuse, mille kohta tuli maksevahendajalt Fienta kinnitus, et toetus läheb otse artistile. Jääme ootama, mis sellest saab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.