Suur lugu

Suur analüüs: DJ Electra otsustas skepsisega vaadata dokumentaalsarja “Harry & Meghan” ja tal hakkas peategelastest kahju

Aadlik ja primadonna harjutavad töötamist, aga välja ei tule midagi. Foto: themoviedb.org

DJ Electra vaatas Netflixi sarja “Harry & Meghan” ja läks asjaga süvitsi. Väga süvitsi. Uurides muu hulgas, kuidas on kohalik ja Briti meedia prints Harryt ja Meghan Markle’it seni käsitlenud. 

Inimene on see, mida ta usub. Uskumus kujundab hoiakuid, hoiakud tundeid ja viimased määravad suuresti meie käitumise. Informatsiooni päritolu tasub uurida sama hoolikalt nagu toidukaupades sisalduvaid lisaaineid, sest tõe pähe omaks võttes muutub ka salaja sisse söödetud vale meie reaalsuseks.

Läikivate sukkpükste asemel

Elas kord tüdruk, kellest sai (kõigepealt Hollywoodi ja siis päris) printsess, kes kolis elama võõrale maale, lossi, mis osutus hoopis vanglaks, mille isevärki vahialused ei võtnud teda omaks. Printsess vaatas seda seltskonda, lausus “ärge pange tähele”, võttis printsi koos sabaga selga ning läks Californiasse tagasi – ja siit algabki meie lugu.

Sellest seismilisest sündmusest on juba kolm aastat möödas ja inimesed pole ikka veel maha rahunenud. Miks on mul isegi pealkirju avamata tunne, et kaua võib seda tühja trummi taguda (ma ei jälgi Briti tabloide ega piina end ammugi kohaliku meedia puisete tõlkeartiklitega). Kas nad mitte ei rääkinud omapoolset versiooni juba 2021. aastal Oprah’le ära, suutmata end kuigi palju rehabiliteerida?

Ma pole kunagi suutnud huvi tunda Briti kuningliku perekonna, nende telesündmusteks nikerdatud laulatuste ega muude ebahuvitavate ettevõtmiste vastu. Kui etiketiekspertide jaoks näib sobimatu ilmuda mõnele kuninglikule rituaalile katmata peaga, siis mulle tundub kohatu õigustada demokraatia ajastul päriliku monarhia eksistentsi. Kultiveerima peaks empaatiat, mitte aupaklikkust ja läikivate sukkpükste kandmist. Lugeda 21. sajandil suurimaks auks olla “tema majesteedi kõige alandlikum ja kuulekam teener” ning pidada inimesi ülal üksnes nende sünnipära tõttu, pole mitte ainult loogikavastane, vaid vastuolus ühiskonna põhiväärtustega. Paljude jaoks on aga ammu unustatud aegade muinasjutumaailm just see, mida janunetakse näha.

Netflixi jõulud uskmatutele

Kui saabub järjekordne laadung tellimata Haz ‘n’ Meg sisuloomet, mis tõotab saja miljoni dollari väärtuses uute saladuste paljastamist, tekib FOMO. Kartes äkki indiferentsuse tõttu ilma jääda globaalse tähtsusega aktsioonist ning leida end hiljem seltskonnas sarnasest olukorrast nagu see üks protsent, kes ei vaadanud “Troonide mängu”, tuleb alluda kultuurilisele survele ja sari käima tõmmata.

“Harry ja Meghan” on justkui õpikunäide, kuidas vastuolulisus müüb. Ei vaadata selliseid saateid sisu, vaid neile järgnevate arutelude pärast. Kogu see nonsenss naguKardashianid” või “Vallalise kaunitari” finaalijärgne vestlusõhtu tuleb tänapäeval vastu tahtmist ära kannatada lihtsalt eluga kursis olemise nimel.

Valdavalt negatiivset tähelepanu pälviv, avalikku arvamust lõhestav paar toob kõige kirglikumad vihkajad (kolumnist Piers Morgan, saatejuht Jeremy Clarkson) esiritta. Etendust ilmuvad vaatama nii need, kes ei taha hertsogipaari uskuda, kui ka need, kes ei salli kuninglikku perekonda. See on Netflixi jaoks nagu jõulud: keegi ei usu jõuluvana, enamik ei usu isegi jumalat, aga tähistama kogunevad kõik.  

Psühhospetaaklit jälgides

Kutsuda ainult Meghanit “teisejärguliseks seriaalinäitlejaks” on näide ebavõrdsest suhtumisest. Nad kõik on näitlejad. Igal kuningapere liikmel on Suurbritannia avalikus elus kandev roll, osad on kätte jagatud juba enne sündi. Read on kõigile ette antud, mitte vaid Harryle. Lossid ja tiaarad on rekvisiidid. Eeldada, et tihedad kostüümivahetused ja kogu see butafooria peaks osatäitja automaatselt õnnelikuks tegema, on märk väga vaesest mõtteviisist. 

Seda etendust pole vaja pikalt jälgida, et näha, kui kõvasti tuleb trupil oma viletsuse varjamiseks tööd teha. Rahvas maksab ja tuleb jälle lavale minna. Küünarnukk, ranne, käsi, naeratus! Küünarnukk, ranne, käsi, naeratus. Kate Middleton võiks seda kinnitada, kui ta vaid oma uusimas Stepfordi naise kehastuses nüüd sõnatut kõrvalosa mängima ei peaks. 

Hirm väljavaate ees leida end kunagi kuninga rollis väljendub prints Williamil veel allasurutud raevuna, kuid tema isa elu rikkus see omal ajal ikka täiesti ära. Igati arusaadav, et vanaema eelistas alamatele koerte seltskonda. Ka Harryle on võimalik kaasa tunda. Peale teatraalse väärtuse ei täida talle määratud roll mingit tegelikku eesmärki.

Siidist hullusärgi välja teenimiseks tuleb teeselda tänutunnet võimaluse eest veeta elu kuldsetes käeraudades ning naeratada südamlikult ajakirjanikele, kes häkkisid telefoni ja aitasid kaasa ema traagilisele hukkumisele. Selle psühhospektaakli igapäevastest arvustustest jääb mulje, et troon on lihtsalt üks tühi koht, mis tuleb täita prügiga. 

Enesehaletseja ja nartsissist

Miks jääb mulje, et kogu maailm vihkab Harryt ja Meghanit? Isegi need, kes ei loe, on vähemalt kuulnud, et Sussexid valetavad, vinguvad ja virisevad nii palju, et see on ületanud taluvuse piiri. Olgu vait ja nautigu nüüd oma privaatset pereelu! Keegi pole neid oma silmaga isegi lossiaknast lehvitamas näinud, aga kõik on täiesti veendunud, et prints Harry on üks ärahellitatud “Oidipuse kompleksiga” enesehaletseja ja Meghan “nartsissistlik sotsiopaat”.

Kust see põlgus pärineb? Ja kust me teame, et nad valetavad? Ühiste sõprade kaudu, kes näevad, mis toimub tegelikult kinniste uste taga? Või miks meil on nende hädaldamisest kõrini? Põhjus pole ju selles, et nad ise meile oma muredega liiga tihti helistaksid. 

Probleeme tekitab hoopis see, et “kuninglik korrespondent” jätab kõla poolest usaldusväärse allika mulje ning see eksiarvamus aitab valedel võimenduda ja levida üle kogu maailma, kiiremini kui tõel. Reaalsuses on “kuninglik korrespondent” tiitel, mida saavad kuningapere tegemisi kajastama palgatud ajakirjanikud kasutada ka fantaseeringute usutavamaks muutmiseks. 

Doksarjast ei piisanud?

Nimelt loodab palee jääda püsti konservatiivsete sopalehtedega sõlmitud nähtamatu lepingu najal – eelisõiguse eest levitada fotomaterjali ja viibida ametlike sündmuste juures (näiteks Daily Express, The Daily Mail, The Mirror ja The Sun) garanteeritakse kroonile kriitikavaba kajastus. Kujundada oma maailmavaadet selle põhjal, mida arvavad tasuta tänavalehed, tabloidid või nende austajad, on pehmelt öeldes hullumeelne. Elutarkuski ütleb, et pole mõistlik usaldada neid, kes on meid kas või korra petnud. 

Paraku jõuab valdav osa Meghani ja Harry kohta käivast infost ka Eesti meediasse just nendest samadest kallutatud kanalitest, millest Sussexid oma dokumentaalis räägivad. Nii esindavad ka siinsed asjatundjad Briti kõmumeedia negatiivset suhtumist. Näiteks kopeerib kohalik Eesti väljaanne The Mirrori pealkirja “Doksari hävis vaatajanumbritelt”. Välja on toodud ka konkreetsed arvud. Täpselt samadele arvudele toetudes nimetavad BBC ja Business Insider saadet suureks hitiks.

Kollast pressi valdab kahjurõõm, kuna Netflix olla just kaotanud sada miljonit dollarit ja hertsogipaari ülejäänud projektidel on järelikult kriips peal. Tegelikult on “Harry ja Meghan” voogedastusplatvormi ajaloo võimsaim dokumentaaldebüüt ning kõikide tellimusteenuste lõikes Ühendkuningriigi möödunud aasta kõige vaadatum sari. 

Või arvas keegi tõesti, et Netflix oli valmis käima välja üheksakohalise summa, olemata absoluutselt ja täiesti kindel, et see toodab tagasi juba ainuüksi kaubamärgi nähtavuse arvelt? (Ka peibutuspealkiri “Harry ja Meghani doksari kogus vähe vaatajaid nii Ühendkuningriigis kui ka Ameerikas” on näide, kuidas lugeja lollitamise formaati kasutades iseennast lolliks tehakse.)

Kuidas ta julgeb?

Meghanit ja Harryt iseloomustavad kommentaarid ja pealkirjad (Briti monarhia ajaloo suurim reetur “on terve perekonna maha müünud” või “Palun jääge lihtsalt vait!”) on tõlgitud enamjaolt nende samade Briti tabloidide veergudelt. “Harry kiitleb, et Afganistanis võideldes tappis ta 25 Talibani võitlejat,” kirjutavad hoopis Express ja Mirror, mitte prints Harry oma raamatus. Prints Williami pulmapäeva pohmelli kirjeldus on saabunud The Stari ning info, et ema ei oleks saanud Harryle Xbox’i kinkida, The Mirrori vahendusel. 

Harry selgitab sarja algul, et tema suguvõsas on otsitud pigem kuninglikku rolli sobivaid naisi, kui on valitud abikaasa südame järgi. Eesti meedia ekspertiis lükkab selle väite sarkastiliselt ümber. Ollakse üllatunud, et Harry oma perekonna lähiajaloost nii vähest mäletab ning tuletatakse salvavalt meelde, et tema isa on terve elu armastanud ainult üht naist. Praegust abikaasat Camillat.

Kust tuleb see viha ja kibedus, mis ajab ilmutama lehekülgede viisi sappi ning sunnib minema, objektiivse kajastamise asemel, tabloidide emotsioonide vahendamise teed? Üleolevad pilked ning mürgised torked – kõik, mida Harry enda kohta räägib, on piinlik ja vale. Ainsaks argumendiks on see, et jutt ei klapi ju varasemalt sopalehtedes avaldatud väljamõeldistega.

Harry astus ennenägematult julge sammu, hakates süsteemile vastu. Jätmata talle alles isegi maineraasu, mida kaotada, tegi nii perekond kui ka meedia saatusliku valearvestuse. Erinevalt ülejäänutest saab Harry nüüd lubada endale luksust suhelda maailmaga otse, ilma ebaeetilist ajakirjandust viljelevate vahendajateta. Ja keda vahendajast loobumine kõige rohkem vihastab? Selle vastuse ära arvamise eest preemiat ei saa. “Kuidas ta julgeb!”(“How dare he!”, The Express) nüüd näidata, kuidas näeb välja elu läbi tema silmade, kõik tema loo autoriõigused kuuluvad ju meile. 

Olulisim asi maailmas

Kui Harry ja Meghan nii närvidele käivad, miks pakutakse selle väite järel siis terve eriväljaande jagu kajastust nende taunimisväärt tegudele? Miks mitte ignoreerida? “Säästke meid ometi!” karjub The Daily Mail juba esikaanel appi. Järgmised 17 (sic!) lehekülge on pühendatud eksklusiivselt kõigele sellele, millest palutakse end säästa. “Need tühised inimesed ei vääri meie tähelepanu!” Järgneb kaheksa lehekülge kõige puhtamal, lahjendamata kujul tähelepanu inimestele, kes ei vääri üldse meie tähelepanu. 

Briti tabloidide kahepalgelisus on paisunud juba nii suureks, et seda isegi ei üritata enam varjata. Ei oska nad sellega midagi targemat ette võtta, kui kleepida otse esikaanele. Nõuda, et “tähelepanunäljas parasiidid” peaksid vähem tähelepanu saama, pöörates neile ise samal ajal rohkem tähelepanu kui kõigile teistele teemadele kokku, ületab absurdsuse piiri. Nagu ka väita, et tegu on täiesti ebaoluliste tegelastega, kui neile pühendatud ajast ja lehekülgede arvust võiks järeldada, et Haz & Meg on kõige olulisem asi, mis praegu maailmas üldse toimub.

Kolm korda sõna “viha” sisaldavad pealkirjad nagu “Fuelled by hate and a need for publicity – They may hate the Royal institution and the people within it, but it is that hate which is making them money” (National Post) ei jäta ruumi kahtlustele, milliseid tundeid tahab meedia meis Harry ja Meghani vastu tekitada. 

Lilleneiu kleidi draama

BBC andmetel on press pannud paari vastu suunatud viha internetis raha teenima. Veebilehed on täidetud vaenuliku materjaliga klikkide tootmise eesmärgil ning vaenamine tehakse teadlikult reklaamitulu kaudu rahaks. Briti parlamendisaadik Chris Bryant kutsus seda tahtlikuks ja koordineeritud vihkamiseks: “See ei ole ajakirjandus. See on ajakirjanduse perverssus ja kinnitab taas kord, et press näeb inimese elu kaubana, millega äri teha.” 

Suurbritannia eksklusiivseim kaubamärk – Windsorite dünastia – on sisu poolest massitarbekaup. Osake kuulsuste kultuurist, mis kuulub kollasele meediale (või nii nad arvavad). Ajast ja arust leiutist, millel on ka ebamõistlikult kõrge hind, ongi keeruline turundada. Mahlasemate lugude vastu, mille abil pildis püsida, aitavad palee PR-meeskonna passiivsetest käepikendustest reporterid ebamugavad saladused maha matta ning näidata tähtsamaid mängijaid paremas valguses. 

Serveerides lehtedele negatiivseid detaile Meghani ja Harry elust, õnnestus edukalt tähelepanu eemale juhtida prints Andrew pedofiilia- ja Charles III-ga seotud finantsskandaalidelt. Kui paljud teavad, mitu miljonit emal kulus, et lemmiklaps Andrew’d õigusemõistmisest päästa?

Nüüd tõstku käsi, kes on kuulnud, et Meghan ajas vennanaise mingi lilleneiu kleidi pärast nutma. Või et tegelikult oli vastupidi ja hoopis Kate ajas Meghani nutma. Või et kellegi nõusolekul ilmunud raamatus on kirjas, et tegelikult ei hakanud kumbki nutma. Miks on vaja uuesti ja uuesti kedagi süüdi mõista “lilleneiu kleidi draama” detailide kohta valetamises? Miks ei kohta sama kirglikku arutelu teemal: kes nõustuks tasuma kohtuvälise kokkuleppena miljoneid, kui ta poleks süüdi? 

Prints Andrew kiidaks heaks

Perekond ise korrutab mantrat “ära kunagi kurda ega jaga selgitusi” ning nii on kogu neid puudutav teave meile – alati samade vahendajate poolt – justkui hõbelusikal suhu pistetud. Pole just vähe irooniline, et massikommunikatsiooni ajastul õnnestus dokumenteerida vähem riigijuhi isiklikke mõtteid kui tema sajanditetagustelt eelkäijatelt. Oleme lugenud, et kuninganna aretas hobuseid ja armastas korgisid, kuid ka peaaegu kõik tema enda suust kõlanud laused olid kellegi teise töö.

Harry ja Meghan on omal nahal tunda saanud, et kui nad end ise alasti ei võta ja kogu lugu ära ei räägi, siis usutakse kiusajaid. Ajalugugi õpetab, et kui suhted on avalikud ning me ise ülestähendustesse parandusi sisse ei vii, saab parandamata jäänud lõikudest tõde. Ja tõest saab ajalugu. Valede parandamine on aga keeruline, sest tõele jälile jõudmine ei kustuta valeinfot mälust. Kõrvaltvaatajal võiks dokumentaal aidata lõpuks ometi aru saada, on “H” ja “M” siis võltsid ja täiesti omas maailmas või oleks võimalik nendega mingil tasandil suhestuda.

Minusugune mittehuviline näeb Harry ja Meghani videopäevikut vähem moonutava objektiivi kaudu kui tugitoolieksperdid, kes on neid juba aastaid läbi kõverpeegli jälitanud. Dokumentaalis ei kuule ainsatki alatut süüdistust pereliikmete kohta, sopa loopimise asemel üritatakse seda delikaatselt valge rätikuga tupsutada. Arvaku teised, mida tahavad, aga prints Andrew’le see kindlasti meeldiks, sest tal õnnestub läbi lipsata vaid grupipildil. 

Ei näe ka “halastamatut sotsiaalset tõusikut” ega “salakavalat kullakaevajat” Meghanit, kes jahib rikast ja kuulsat meest. Lugu jutustab hoopis kadestusväärselt tugevast armastajapaarist, kes suudab ületada ületamatuid takistusi. Avaneb pilt ka suguvõsale, millesse on repressioonid sisuliselt sisse ehitatud. Näeme, mis võib juhtuda, kui idee tasandil emotsionaalne kirjaoskus asub võitlusesse raskerelvastuse tasemel allasurutud tunnetega. 

Ma ei märganud saates isegi “ahne ja halastamatu nõia mõju all aina nõrgemaks jäävat tuhvlialust”: armastav, õrn ja hooliv abikaasa, kes seab oma naise ja laste heaolu elus esikohale, on tugev mees. Teatud vaadetega inimestele ei mahu lihtsalt hinge, et tugev mees ei ole üldse selline, nagu nende arust üks mees olema peab. 

Kas nad väärivad vabadust?

Eriti ärritab see neid, kel pole õnnestunud saada enda oma isegi sotsmeediast eelmiste pruutide pilte ära kustutama, rääkimata kuninglike tiitlite loovutamisest. Nagu ka neid, kes on kogu elu tahtnud öelda “Kõik! Mulle aitab!”, aga läinud selle asemel teise tuppa ja hinganud aeglaselt mõnda tühja, valgest alligaatorinahast Hermès kotti. Meghan tegi esimest ja vihastas sellega välja kõik need, kes teevad teist, aga soovivad tegelikult teha esimest. 

Harryt ja Meghanit on nende enda pereliikmed kogu maailma nähes väga julmalt kohelnud. Isa müüs tütre kirjad kõmulehtedele. Poeg palus perekonnalt abi, kui temast pahatahtlikke valesid levitati, aga perekond keeldus. Vaimselt ruineeritud noor ema vajas puhkust või vähemalt luba töötada poole kohaga. Seda talle ei võimaldatud. Tagumistest ridadest ei pruugi tõesti hästi näha, et maskide taga on tegelikult inimesed, kellel on samasugune õigus tunnetele nagu meilgi. Pealtvaataja võiks hoopis erinevaid reaalsusi lähemalt uurida ning pisendamise asemel nende tundeid aktsepteerida. 

Küsimus pole ju selles, kas nad väärivad tiitleid, vaid kas nad väärivad vabadust. On ka lihtsamaid, kõigi jaoks tuttavaid küsimusi: kas olla sugulastele meeltmööda või järgneda oma ambitsioonidele ja soovidele? Kui miski ei tööta, kas tasuks proovida seda parandada või visata ära? Kas südame kutse järgimine on imetlusväärne või isekas tegu? Kas oleks targem hambad ristis ära kannatada või tõusta püsti ja lahkuda?

Põud, mõrvad ja inimõiguste rikkumine

Ka Harry vend prints William on võtnud sõna tunnete allasurumise teemal, süüdistades rangeid moraalireegleid depressioonile kaasa aitamises. Troonipärija pälvib vaimse tervise teemadel rääkimisega palju tunnustust, Harryle pannakse seda aga väga pahaks. Järjekordne näide, kuidas meedia käsitleb sama perekonna liikmete identset käitumist täiesti eri viisil.

Meghanit on häbistatud täpselt samade asjade eest, mille eest jagatakse prints Williami naisele kiitust. 

Briti kõmuajalehtede pealkirju kõrvutades on näha, et Kate Middletoni pruudikimbus leiduvad maikellukesed on “austusavaldus traditsioonidele.” Samad õied Meghani käes on aga “mürgised ja seadsid tema pruutneitsite elu ohtu”. Kate’ile kingitud avokaado aitab leevendada rasedusaegset iiveldust, Meghani taldrikul aitab avokaado aga kaasa “põuale, mõrvadele ja inimõiguste rikkumisele”. 

Tulevase kuninganna käsi beebikõhul sümboliseerib “kaitsvat puudutust”, kui aga Meghan käe kõhule toetab, ei saa õeluse ja viha kaitsepühak Daily Mail enam üldse aru, millele see viitab, küsides: “Uhkus, edevus, näitlemine või mingi uus new age’i rituaal?” 

Isegi moeväljaanne InStyle rakendab häbitult kaksikmoraali. Sõltuvalt sellest, kumb kiilkontsaga kingi kannab, on tegu kas “protokolli rikkumise” või “suve kõige kantavama kingamudeliga”. 

Kahtlased vanemlikud otsused

Telereporterid leiavad üksmeelselt, et Harryl ja Meghanil pole õigust miljoneid maksvas villas elades raske elu üle kurta: postiindeks teeb neist priviligeeritud ja õnnelikud inimesed, kes ei suuda isegi ette kujutada, kui raske on praegu kõigil teistel. Kui Kate, kelle 20 toaga häärberis on palgal majapidajad, lapsehoidjad, õpetajad ja kokad, kirjeldab pandeemia ajal lastega kodus veedetud aega rõhutatult “kurnav”, kommenteeritakse seda kui “kõiki kõnetavat” vastust.  

Kuningriigi alamate silmis ei suuda Meghan oma last isegi õigesti süles hoida. Kadunud kuningannat Elizabeth II olevat Meghan ja Harry suutnud haavata ja alandada isegi tütre nime Lilibet valikuga.

Kui prints Harry ema Diana Spencer jagas maailmaga südamevalu, mida abikaasa truudusetus talle põhjustas, pälvis avalikkuse kaastunde samuti hoopis kuninganna. Keegi ei julgenud kahelda monarhi vanemlikes oskustes, kelle käe all sirgus mees, kes tundis, et on õige abielluda “riigi ja perekonna huvides” 20-aastase “neitsiga” (keda ta ei armasta) ning jätkata paralleelselt suhet abielunaisega. Kasvatusmeetodeid ei seatud kahtluse alla isegi teise poja vägistamisskandaali valguses. 

Edu võti: igavus

Monarhia esindabki sügavat ebavõrdsust. Pööraseid rikkusi valitute käes, mida ülejäänuid kutsutakse kummardama ja täiesti normaalseks pidama. Absurdse süsteemi järgi pärandatakse esmasündinule kirik ja kuningriik ning järgmistele lastele halvimal juhul vaid mõni geneetiline tõbi. 

See suguvõsa on läbi ajaloo ekspluateerinud ja piinanud: kõrvaldanud kõik, kes neile ei meeldi. Briti kuningakoda pole kunagi vastanud ideaalidele, mille kehastusena end presenteerib. Neil on rohkem afääre ja purunenud abielusid kui alamatel, kes langetavad austuses pea või teevad kniksu. Kadunud kuningannal endal õnnestus väärikaks jääda, kuid see-eest demonstreerivad tema lapsed ja lapselapsed, et on täpselt sama rikutud kui ükskõik kelle teise omad. Muidugi on see probleem, sest võib tekkida küsimus, et kui nende pere on sama düsfunktsionaalne kui meie oma, miks siis nemad elavad lossides?

Monarhi edu võti on igavus. Draamade puudumine salajane supervõime. Briti tabloidid koos vanemate lugejatega teavad, et kuninglik tühjus on üks ajale kõige auväärsemalt vastu pidanud antidepressante. Vaadata tillukesse valgesse hommikumantlisse riietatud väikest printsi kiikhobu seljas mõjub nagu looduslik rahusti. Tööl raske päev? Aga vaata, kuidas prints George keeldub Kanada peaministriga patsu löömast, ning tunned, kuidas stress lahkub. Mures tuleviku pärast? Mis annaks rohkem lootust, kui pildid troonipärijast tutvustamas järgmisele pisikesele troonipärijale USA presidenti.

Paraku on suursugust mõttetust, mis pakub naturaalset kaitset negatiivse tagasiside eest, igapäevaselt hirmus kallis toota. Kõlbelisust on ka kordades raskem müüa kui räpaseid intriige ja haisvaid skandaale, mis ahmitakse sisse nagu esimesed süsivesikud pärast kuid kestnud ketodieeti. 

Inimene on see, mida usub

Meeldib või mitte, Harry ja Meghani saaga ongi üks tähtsamaid teemasid, mida arutada. Õpetab, või tuletab vähemalt meelde, kuidas töötab massimeedia ja inimese aju. Mida ladusamalt meile midagi korrutatakse, seda usutavam see tundub, olgu tegu valeinformatsiooni või faktiga. Mida rohkem näeme midagi korduvat, seda tõenäolisemalt usume, et see on tõsi. Korrutamise meetodit kasutavad kõik, kes on sellest otseteest teadlikud, ning nii puudutab illusoorse tõeefekti jõud meid kõiki ka valimiste, kliimakriisi ja absoluutselt kõikide teiste teemade valguses.

Kõige targemad kahtlevad kõiges ja analüüsivad iga tõekspidamist: põhineb see isiklikul kogemusel? Kas info edastaja on (minu jaoks) selles valdkonnas autoriteet? Tundub seisukoht objektiivne või mis on jagatud teabe eesmärk? Erinevalt esiisadest ei saa meie enam oma silmaga nähtut vaikimisi usaldada, sest sotsiaalmeedia aitab korrata ja võimendada valesid.

On tõde, et ajakirjandusega manipuleeritakse, ajakirjandus manipuleerib, meiega manipuleeritakse ning meie manipuleerime. Üksteise mõjutamine ongi ainus viis oma huvide elluviimiseks. Harry järjekindel sõnum on ühene – Briti meedia suhtumine ja perekonna manipuleerimine meediaga viisid ta abikaasa enesetapu äärele.

Selle asemel et jäädagi vaidlema eranditult ebausaldusväärsetest allikatest pärinevate väidete korrektsuse üle, tasuks esitada hoopis kriitilisem küsimus. Kas meedia kallutatuse probleem, mida prints Harry püüab esile tõsta, ei mõjuta mitte meie kõigi vaimset tervist ja heaolu? Sest inimene on see, mida ta usub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.