Suur lugu

Ülevaade: milliste välismaiste filmide tegevus toimub Eestis?

"Orb: esimene ohver" on praegugi kinodesFoto: themoviedb.org

Septembris jõudis kinodesse õudusfilmi “Orb” eellugu, mille tegevus leiab osaliselt aset Eestis. Sel puhul on paslik üle vaadata, milliste välismaiste filmide tegevus veel Eestis toimub.

Loos on välja toodud filmid, mille tegevus vähemalt osaliselt Eestis toimub, kuid mis ei pruugi olla Eestis filmitud. Kõrvale on jäänud aga need filmid, mille võtted toimusid küll Eestis, ent kus sündmuspaigana pole Eestit kordagi kajastatud.

Filmid on välja toodud kronoloogilises järjekorras.

“The Eagle” (1959)

1959. aastal ilmunud Poola sõjafilm põhineb tõestisündinud lool Poola allveelaevast Orzel. 1939. aasta septembris jõudis Orzel Tallinnasse neutraalsesse sadamasse. Saksamaa nõudmisel proovivad eestlased laeva üle võtta, ent meeskonnal õnnestub kõigi raskuste kiuste üle Läänemere Inglismaale põgeneda.

Filmi režissöör on Leonard Buczkowski.

“Firehead” (1991)

1991. aasta sci-fi filmi keskmes on nõukogude agent Tulipea, kes keeldub protestivate eestlaste vastu jõudu kasutamast ja läheb üle lääne poolele. Kaks aastat hiljem hakkab ta aga teadmata põhjustel Ameerika laskemoonatehaseid õhku laskma ning temast saab tagaotsitav.

Filmi režissöör on Peter Yuval, näiteljatest teevad kaasa Chris Lemmon ja Christopher Plummer.

“Candles in the Dark” (1993)

“Küünlad pimeduses” on Austria režissööri Maximilian Schelli 1993. aasta jõuluteemaline film, mille tegevus hargneb lahti Eesti NSV-s.

Silvia isa arvab, et neiu on liiga ärahellitatud ja saadab ta Eestisse tädi juurde elama. Peagi avastab Silvia, et lisaks keerulisele läbisaamisele oma isaga peab ta rinda pistma ka KGB-ga. Samal ajal tutvub Silvia Jaaniga ja armub temasse. Koos näevad nad vaeva selle nimel, et pimedas ja vanamoelises Tallinnas jõulutunnet üleval hoida.

Filmi peaosas on Alyssa Milano ja Chad Lowe.

“Screwed in Tallinn”(1999)

Rootsi film “Torsk på Tallinn” on mokumentaal-stiilis valminud komöödia, mille keskmes on grupp vallalisi Rootsi mehi. Mehed reisivad ühel päeval bussiga Eestisse, et kohtuda Eesti naistega.

Filmi režissöör on Tomas Alfredson, näitlejatest mängivad filmis Robert Gustafsson, Johan Rheborg ja Jonas Inde.

“Baltic Storm” (2003)

2003. aastal jõudis vaatajateni Ühendkuningriigi ja Saksamaa koostööfilm “Baltic Storm”, mis põhineb 1994. aastal traagiliselt hukkunud reisilaev Estonia katastroofi ainetel. Filmis toob ajakirjanik Jutta Rabe välja enda teooria Estonia huku kohta ja sealt edasi juhtuma hakkavatest sündmustest.

Filmi režissöör on Reuben Leder, peaosas on Greta Scacchi. Eesti näitlejatest teeb kaasa nt Rein Oja.

“The Poll Diaries” (2010)

Saksa film “Polli päevikud“ maalib omapärase pildi 20. sajandi algusaastate Saksa keisririigi ja Vene tsaaririigi ristumisteele jäänud baltisakslase mõisast Eestimaal.

Esimese maailmasõja eelõhtul jõuab 14-aastane saksa tüdruk tagasi oma koju Läänemere rannikul, kus pinged maad jagavate sakslaste, venelaste ja eestlaste vahel on jõudnud haripunkti. Samal ajal kui tüdruku morbiidne teadlasest isa hoiab perekonda oma julma kontrolli all, ravib tüdruk haavatud Eesti anarhisti – alguses uudishimust ja siis trotsist, mis annab tõuke pidurdamatule ahelreaktsioonile.

Filmi režissöör on Chris Kraus, näitlejatest teevad kaasa Paula Beer, Edgar Selge, Tambet Tuisk jpt.

“A Spell To Ward Off the Darkness” (2013)

Filmi nimetu peategelane rändab filmi jooksul läbi kolme episoodi. Ta proovib kommuunielu Eesti saarel (filmitud Vormsil), üksildast meditatiivset elu Põhja-Soomes ning muusikalist katarsist black metal bändi kitarristi ja lauljana Norras.

Selle, kas ta mingitele järeldustele ka jõuab, on autorid meelega üsna hämaraks jätnud, aga seda enam on filmist võimalik välja lugeda vaatajal.

Filmi režissöörid on Ben Rivers ja Ben Russell, osatäitjate seas on Robert Aiki Aubrey Lowe.

“Escape Plan: The Extractors” (2019)

Maailmakuulsa märulistaari Sylvester Stallone’i filmiseeria “Põgenemisplaani” kolmandas filmis röövitakse Honkongi tehnoloogiajuhi tütar. Selgub, et süüdlaseks on endise vaenlase hullunud poeg, kes röövis ka Breslini armastuse ja hoiab teda vanglas, mida tuntakse Saatana Jaamana.

Filmi tegevus kulgeb USA-s, Hongkongis, Lätis, Valgevenes ja Eestis. Eestis päriselt filmimas ei käidud ning ekraniseeringus näeb Tallinn välja kui stereotüüpne Ida-Euroopa linn.

“Tenet” (2020)

Relvastatud vaid sõnaga “Tenet”, võitleb peategelane kogu maailma ellujäämise nimel rahvusvahelise luure hämaras maailmas. Tema missioon hargneb lahti väljaspool reaalaega. Tegu pole ajas rändamisega, vaid inversiooniga.

Filmi režissöör on Christopher Nolan, osatäitjad on Robert Pattinson, John David Washington jpt.

“Firebird” (2021)

Eesti ja Ühendkuningriigi koostöös valminud tõsielusündmustel põhinev ingliskeelne film “Tulilind” viib vaataja 1970ndate aastate Eestisse.

Reamees Sergei loeb kannatamatult demobilisatsioonini jäänud päevi, kui ta elu pöörab pahupidi lennuväkke saabunud kartmatu hävituslendur Roman. Uudishimust ajendatult kompavad Sergei ja Roman omavahelise sõpruse piire, kui nende ja baasiülema sekretäri Luisa vahel tekib ohtlik armukolmnurk.

Filmi režissöör on Peeter Rebane, peaosas on Tom Prior.

“Orphan: First Kill” (2022)

Estheri hirmuäratav saaga jätkub 2009. aasta šokeeriva õudusfilmi “Orb” eelloos “Orb: esimene ohver”. Eesti psühhiaatriakliinikust põgenenud Esther suundub Ameerikasse ja esineb seal jõuka perekonna kadunud tütrena. Aga tema teele tekib ootamatu takistus – ema, kes on oma perekonda verejanulise lapse eest kaitstes kõigeks valmis.

Filmi režisöör on William Brent Bell, näitlejatest teevad kaasa nt Julia Stiles ja Isabelle Fuhrman.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.