HBO kultussarja “Pärijad” hingekriipiv, kuid oodatav lõpp

Järeltulijad ei pääsegi kunagi manipuleeriva isa küüsist. Omaette küsimus, miks keegi neist psühholoogi juures ei käinud.Foto: themoviedb.org

Kolm järeltulijat jäävadki omaette triivima.

Kui varem sai “Pärijaid” vaadata maratonmeetodil ehk kõik osad järjest, siis viimast, neljandat hooaega hakati tilgutama. Ja paistab, et see toimis, sest igal esmaspäeval, kui HBOsse laekus uus osa, kirjutasid kõikvõimalikud väljaanded uuest episoodist. 

Kes võidab?

Asi ei piirdunud loomulikult sellega, näiteks hakkas ajakiri New York saatma soovijatele iganädalast “Pärijate” uudiskirja, kus oli intervjueeritud kõikvõimalikke tegijaid alustades poliitikanõunikust ja lõpetades kostümeerijaga. Kajastati isegi seda, kui palju võis tegelikult Logan Roy majapidamine maksta (Connor maksis leinavale lesele Marciale selle eest ilmselgelt liiga palju, aga tundus, et pere vanim poeg ei jaganud rahast nagunii suurt midagi).

Enne viimast osa ringlesid kõikjal spekulatsioonid, peamine teemapüstitus oli igati lihtne ja arusaadav: kes võidab? Olid ju järeltulijad omavahel korduvalt liitu astunud, tülli läinud, uusi võimalusi otsinud. Kiirelt ette tõtates võib muidugi öelda, et keegi ei võitnud.

Sest Logan Roy ja tema endine abikaasa leedi Caroline Collingwood (ääretult ebameeldiv ja kalk tegelane, tema kõrval tundus Logan peaaegu malbe!) olid Shivi, Kendalli ja Romaniga aastakümneid niimoodi manipuleerinud ja nende ajuga mänginud, et midagi rõõmsat ei pidanudki finaalis järgnema. Kuigi vaataja lootus suri viimasena: äkki lapsed ikkagi lepivad omavahel ära, leiavad kompromissi, millega jäävad kõik rahule.

Korraks vaid

Korraks tundus niimoodi isegi minevat, kui Roman pages oma ema juurde Barbadosele, kuhu järgnesid – loomulikult ärilisel eesmärgil – ka Shiv ja Kendall. Kui järeltulijad jõudsid lõpuks kokkuleppele, et nad ei müü kalgile trikitavale Mattsonile isa impeeriumit ja troonile tõuseb Kendall. Sellele järgnes arvatavasti kogu sarja kõige soojem stseen: lapsed kogunesid kööki ja kukkusid lollitama, segades kokku hirmsa smuuti, mille Kendall pidi ära jooma. 

Seda, muide, ta tegigi. “Pärijate” režissööri Mark Mylodi sõnul polnud Kendalli osatäitja Jeremy Strong nõus trikitama, jättes Shivi sülje joomata. Seda joomiskaadrit filmiti vähemalt kaheksa korda, iga kord sülitas Shiv uuesti joogi sisse. Kuni asi sai tehtud ja Strong naaldus väga hirmsasti lõhnava räpase kraanikausi kohale.

Aga see poleks ju “Pärijad”, kui järeltulijad jäävadki sõpradeks.

Järgmisel päeval koguneb juhtkond steriilsesse klaashoonesse, et anda oma hääl: kas müüa Waystar Royco Mattsonile maha või jätta siiski endale. Shiv, Kendall ja Roman olid õhtu varem kokku leppinud, et hääletavad müügi vastu. Kuni järjekord jõuab Shivini, kes lööb põnnama. Miks?

Kaotusega harjumine

Enne kogunemist kohtusid õde ja kaks venda Logan Roy endises kabinetis, mis polnud vahepeal muutunud. Kõik vidinad – tema kampsik, sudoku – olid samas kohas, kus varemgi. Kendall viskus Logani tooli ja lõi jalad lauale. Shivile ja Romanile see ei meeldinud, pannes neid grimassitama. Logani vaim polnud ruumist lahkunud.

Aga ka see ei muutnud asjade käiku. Veel pisut hiljem kallistasid taas kokku varisenud Roman (tundes end täieliku luuserina ning kartes teiste arvamust) ja Kendall kabinetis, kuni noorema venna kinni nõelutud haav hakkas taas veritsema. Ei saagi aru, kas põhjuseks oli see, et Kendall oma haaret kuidagi muutis või sooviski Roman, et haav taas eredalt veritseks, näides ehk juhtkonnale kuidagi tugevamana.

Kuigi juba paistis, et Roman võib olla see, kes tehingust taganeb, tegi seda hoopis Shiv, kes põgenes ühest kabinetist teise, nõudes mõtlemiseks aega. Järgnes tüli ja Shiv kähvas, et Kendall on kellegi ju tapnud. “Kelle?” uuris Kendall ja üritas asjade kulgu ruttu päästa, mainides, et midagi tegelikult ei juhtunud.

Tülitsemine, taamal klaasruumis istuv juhtkond, käsikähmlus.

Ja Mattson sai uueks omanikuks. Kuigi pärijatel hinges kees ja igasugune omavaheline mõistmine või hool oli taas kadunud, Kendallil ees vaid hukatus, läks juhtkonna elu edasi samamoodi. Suruti kätt, tehti ruttu paar pilti. Tom lubas reetur Gregile kohta.

Lõpukaadrid: Roman istub baaris, ees peenes klaasis kokteil. Shiv ja Tom kohtuvad autos – abikaasa, kes oli Shivi taas kord reetnud, haarab ta käest. Vaikus. Kas Shiv tegi sellise sammu vihast või armastusest? Kas ta üritas hoida võimu peres, avaldades sel viisil Tomile armastust ja lootes siiski funktsioneerivale peremudelile? Või üritas ta Kendallile veel viimast korda keerata, pole kindel.

Kuigi Kendall jõudis taas jõe kaldale, ei viskunud ta sellesse. Ta juuksed olid sorakil, meenutades nukrat, peksa saanud koera.

Muuseas, Mylodi sõnul käis tegijatel peast läbi ka mõte, et Kendall lõpetab seal oma elu (on ta ju nelja hooaja jooksul korduvalt uppumisele mõelnud), aga nad loobusid sellest. Veel hullem on mõte sellest, et poeg, kes üritas pääseda troonile – isa lubas talle seda juba seitsmeaastaselt – jäi sellest lõplikult ilma, et elada lõputus tühjuses ning lootuses.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.