Kas ellujäämisekspert Bear Gryllsi film kohtumisest Volodõmõr Zelenskõiga täidab oma eesmärki?

Kolmepäevase reisi jooksul kuuleb Grylls ukrainlaste lugusid ning tutvub nende päevade jooksul tõelise Volodõmõr Zelenskõiga.Foto: tootja

Kuigi Bear Gryllsil avaneb harukordne võimalus kohtuda Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, on see ühismeedia pilgu läbi igapäevane asi.

Värskes dokumentaalis “Sõjatsoon: Bear Grylls kohtub president Zelenskõiga” külastab 25 aastat pärast sõjaväeteenistusest lahkumist endine Briti SAS-lane taas kriisikollet. President Zelenskõi kutsel väisab ellujäämisekspert Grylls õhurünnakutes tugevalt kannatada saanud ja kurnatud, kuid jätkuvalt Venemaa sõjategevusele vaprat vastupanu osutavat Ukrainat. 

Rohkelt riske

Kolmepäevase visiidi käigus tutvub ta sõjakoledusi kogenud kohalike elanikega, kuid peaeesmärk on uurida ühelt hetkel maailmas enim kõneainet pakkuvalt isiksuselt, mil moel on viimase aasta sündmused tema isiklikku elu mõjutanud. 

Aastatepikkusele taktikalisele ettevalmistusele ja kogemustele vaatamata kaasneb aktiivsesse sõjapiirkonda sisenemisega kenakesti riske. Ei sisalda ükski brändinime Grylls kandev ellujäämiskomplekt näiteks kaitset pidevate raketirünnakute vastu, millega Venemaa oma naabrit energiataristu hävitamise teel püüab pimedusse uputada. 

CNN-i andmetel on vaenlase rünnakutest, alates sissetungi algusest, olnud ainult kolm protsenti sihitud sõjaliste objektide vastu. Vene mürsud ja raketid on hävitanud eelkõige tsiviil- (umbes 32 000) ja kriitilise infrastruktuuri (üle 700) objekte: elumaju, sildu, lennujaamu, kütusehoidlaid …

Heroilised lood

Et muidu valdavalt virtuaalseid pöördumisi tegeva imetletud riigijuhiga isiklikult kohtuda, tuleb võttemeeskonnal kõigepealt turvaliselt pealinna jõuda. Autosõit Poola piirilt Kiievini pakub meeldesööbivaid vaatepilte, läbib sealt vaid kümne kilomeetri kaugusel Irpinis asunud rindejoone ning võiks olla isegi Discovery kanalilt tuntud ellujäämisinstruktori jaoks väljakutseid pakkuv seiklus. 

Teel läbi läheneva talve (reis toimus novembri viimasel nädalal) on ta tunnistajaks konflikti tagajärgedele ning Ukraina rahva igapäevasele võitlusele püsimajäämise nimel. Kuuleb kangelaslikke lugusid ellujäämisest, aga näeb ka hääletut tragöödiat. Kui sõjas lähedasi kaotanud tavainimestega on lihtne jutule saada, siis millist teed pidi läheneda planeedi kõige jahitumale mehele, president Zelenskõile?

Realistlik kogemus

Kuidas üldse õnnestub intervjueerida maailma kardetuima režiimi poolt isiklikult sihikule võetud sõjajuhti keset sõjatsooni? President elab suuresti maa all ega saa lubada endale kuigi palju punkrist väljaspool ringi liikumist. Nii kui seda teeb, muutub ta kõigist tõrjesüsteemidest hoolimata võimalike droonirünnakute sihtmärgiks. 

Jalutuskäigul mööda tühjaks tehtud Kiievi tänavaid saadavad teda murelike nägudega hambuni relvastatud sõdurid, kes peavad isegi šokolaadi pakkumist julgeolekuriskiks. Pole ime, et ka eluohtlike olukordadega lähedalt tuttav endine reservväelane Grylls närveerib. Kannab ta ju selles üleni kaitserõivastusse riietatud grupis ainsana erksavärvilist sulejopet …

Zelenskõi jaoks on aga võrratu ainuüksi õues viibida ja värsket õhku hingata. Ta on küll Zoomi kaudu palju intervjuusid andnud, kuid dokumentaal lubab näidata rahvajuhi selliseid külgi, mida meediaga suheldes harva eksponeeritakse: tagasihoidlikku ja haavatavat päris inimest. 

Meestel tekkis omamoodi side Gryllsi asutatud põgenikke abistava algatuse kaudu, mis muutis oma rahva inspireerivalt kokku liitnud liidri poole pöördumise lihtsamaks. Kui harilikult pöördub endine näitleja maailma poole emakeeles ja kasutab tõlki, siis Gryllsiga – justkui inimtühjas linnas jalutades – lobiseb Zelenskõi üsna vabalt inglise keeles. 

Fännid pole unustanud

Nii Bear kui ka kanal on kord pidanud avalikkuse eksitamise pärast vabandama. Aastaid tagasi sarja “Man vs. Wild” filmides ei tulnud tal sugugi keset metsikut loodust üksipäini hakkama saada, kaasas vaid veepudel ja tulekivi. Ööbiti ka internetiühenduse ja televiisoriga varustatud hotellides. 

Nii mõnigi demonstreeritud ellujäämistehnika osutus pelgalt lavastuseks. Parve valmis konstrueerinud meeskond demonteeris selle uuesti osadeks, et oleks võimalik näidata saatejuhti üksinda alust ehitamas. Isegi “metsikud hobused” ei pärinenud loodusest, vaid olid laenutatud lähedalasuvast matkakeskusest.

Propagandast väsinud 

Kohe, kui hakkasid levima teated, et nimekas maadeavastaja on liikunud üle Ukraina piiri, tunti ühismeedias sarkastiliselt muret: õnnestus tal ikka raketirünnakute ajaks kohale jõuda? Ukraina palub lääneriikidelt relvastust ja laskemoona, need aga otsustasid saata ühe ägeda kuti koos kaameraga võlts-ellujäämiskursust läbi viima? 

Kas külaskäik on osa mõne uue raamatu turunduskampaaniast: läks Bear Grylls ukrainlastele õpetama, kuidas talve üle elada? Või mida ta sinna ikkagi konkreetselt tegema läks, omaenda külastuse vilju noppima? Ja mis järgmiseks: “Bear Gryllsiga Pariisi šoppama”? 

Seisus kohustab

Kõnealust kriisipiirkonda on lühikese aja jooksul uudistamas käinud rohkem kuulsusi kui ajaloos ühtki teist. Loodetavasti oli Grylls tagasilöögiks valmis, sest et iga sedalaadi turnee on äri, mõistab ka internet. 

Arusaadavalt oli see tema enda jaoks suur au ning erakordne elamus, kuid kõikjal korduvatest sõjapiltidest küllastunud vaatajaskond eeldaks Bear Gryllsi suguselt seikluskunnilt midagi märksa enamat kui turvatud tuuri ja kohvikuskäike. Kui mitte eesliinile appi minekut, siis vähemalt reportaaži rinde lähedalt.

Kirvetöine mainekorraldus

President Zelenskõi sõnul on agressiooni ning okupatsiooni kohta tõe levitamine praegu väga oluline ja sõja peatamine tsiviliseeritud maailma ühine ülesanne. Soovitakse, et teabetöös osaleksid kõik, kellel on infomõju. 

Kuid vahest oleks tasunud tõesti kaaluda, kui tõsiseltvõetava ajakirjanikuna mõjub sellises kontekstis loodusesõber, kelle nimi seostub enamiku jaoks kõigest teadagi mille joomisega. Twitteris kohtab vaid üksikuid tunnustavaid sõnu, Instagrami postitatud efektse treileri all mõnevõrra rohkem soovi filmi näha. 

Ootused lähtuvad ennekõike võimetest ning enamik sooviks näha selliste oskustega mehi rohkem Ukrainat päriselt kaitsmas. Kaameraväliselt.

Dokumentaali “Sõjatsoon: Bear Grylls kohtub president Zelenskõiga” saab vaadata Discovery platvormilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.