“Sinjoora Volpe”: võluv ja rõõsa krimisari, mida vaadates ei teki ängi ega kao usk inimkonda 

Nutikas Londoni tippspioon asub elama Itaalia väikelinna ja teeb silmad ette kohalikele politseinikele. Muu hulgas tuleb otsida kadunud siga.Foto: themoviedb.org

ETVs jooksev uus seriaal “Sinjoora Volpe” toimub masendava ja hoiatava maastiku asemel maalilises Itaalias, ka peategelane ei vaevle identiteedikriisis ega võõrutusnähtudes.

Esimeses “Sinjoora Volpe” osas (hoiatus: esimesel hooajal on kokku vaid kolm episoodi, märkasin seda alles siis, kui asusin Jupiterist neljandat otsima, olles valmis vaatamismaratoniks) sõidab Briti tippspioon Sylvia Fox Itaaliasse õetütre Alice’i pulma. Kuid enne pulmi kaob neiu peig, jättes maha laiba. 

Nutikus eelkõige

Võin etteruttavalt öelda, et ühe surnukehaga asi ka piirdub ja järgnevateski osades peab Volpe küll korralikult pead murdma, kuid laipasid ei lange murdu nagu oleme ehk Briti (või Põhjamaade, hoidku jumal selle eest!) krimisarju vaadates harjunud.

Sinjoora Volpe (inglise keeles fox ehk rebane) asub tegutsema. Spioonil on kõiksugu nippe kui varrukast võtta: näiteks viskab ta põrandale pähklikoori, et kuuleks, kui Alice paljajalu vannitoast väljub, kuniks ta tüdruku telefoni uurib. Koortele astudes neiu teadagi karjatab. Eestis ei pruugi selline asi muidugi alati toimida, sest siin kantakse üldiselt toas susse. 

Ja näib, et ka spionaažimaailmas pole väga palju uuendusi toimunud, ikka on vaja telefoni pealtkuulamiseks eraldi vidinat. Ja relva saab kätte siiski jäätisekohvikuks maskeerunud imejubinate laost.

Ka peab spioon oskama korralikult kung fu-d ja kõiki teisi võitluskunste, olema selleks loomulikult suurepärases vormis – mida Volpet kehastav Emilia Fox kahtlemata on, mida muskleid! Paratamatult tekib teda jooksmas vaadates küsimus, mitme minutiga ta kilomeetri läbib.

Hommikumantel, päriselt?

Volpe on igati sümpaatne tegelane: terav, intelligentne, võluv. Kui talle kolmandas osas mainitakse, et saab lõpuks absoluutselt kõik rääkima, ei tule see kuidagi üllatusena. Sellisele inimesele pajataks isegi oma muredest, unistustest, sellest, kui palju ma viimati cappuccino eest välikohvikus välja käisin. 

Eks ole Itaaliagi ta välimust mahendanud: Londonis elades kandis spioon peamiselt Eesti novembritaeva karva rõivaid ja ääretult ebamugavana näivaid tikk-kontsadega kingasid, kuid roheluses muutusid needki kergelt lohvakamaks, kuigi taljesse õmmeldud pintsak ja pliiatspüksid näivad temaga kõikjal kaasas käivat. 

Ka hommikumantel. Kas inimesed tõesti reisivad, hommikumantel kohvris?

Korraks vaid

Sarja näitlejate valik on igati õnnestunud. Alguses küll häiris see, et kõik pisikese Itaalia küla elanikud oskavad inglise keelt. Kes on vähegi Lõuna-Euroopa kanti sattunud, teab, et üldiselt kulgeb kogu vestlus kätega vehkides. Ja ma ei saanud kolme osa vältel aru, kas Volpe mõistab itaalia keelt või mitte, sest ta küll jälgis hoolikalt, mida omavahel räägitakse, kuid ei reageerinud kunagi öeldule.

Kuigi inglise keele väänamine meenutab sarju, kus ameeriklane mängib venelast, harjub sellegagi, sest õnneks mängivad kohalikke itaallased.

Sarja avaosas kehastus näitleja Issy Knopfler nii hästi noorukeseks Alice’iks, et läksin korduvalt närvi, kuidas saab keegi nii naiivne põmmpea olla. Tüdruk uskus siiralt oma peigmeest, nõustudes temaga isegi (mõrvasüüdistuse ja maffia eest) Lõuna-Ameerikasse pagema. “Mida pekki,” libises rohkem kui kord üle mu huulte teda vaadates. 

Loomulikult ei saa “Sinjoora Volpest” rääkides üle ega ümber Itaalia loodusest ja söömiskultuurist. Keegi hüppab korraks läbi ja isegi kuuma ilmaga tuuakse lauale kohe tassike espressot ning värskelt korjatud viigimarju. Õhtusöögiks aga valmistatakse värskeid makarone, kõrvale klaasike veini. Samas, ega Eesti külluslik loodus kuidagi Itaalia omale alla jää: kes soovib, võib kõike hedonistlikku kohe järele proovida (ka espressokest).

“Sinjoora Volpe” on perfektne sissejuhatus suvesse: kes see ikka jaksab praegu karmi Rootsi paralleelmaailma, kus lapsed elavad keldrites ja immigrandid aina kaovad, vaadata. Kahju vaid, et seda rõõmu kolmeks episoodiks jagub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.