Toksilised väärarusaamad
Hurmava ahistaja tegelaskuju köidab mitmetahulisusega – sarmikas, tähelepanelik ja aateline, kuid samas ka sadistlik, salatsev ja valelik. Temaga on kohati võimalik sarnasusi leida, kuna armastada ja armastatud olla soovivad ju kõik. Paljud tahaksid muuta oma harjumusi, et saada “iseenda parimaks versiooniks”.
Põhjuseid, miks Joe Goldberg erinevalt teistest sarimõrvaritest poeetilise kangelasena paistab, leiab ka tapamotiividest. Peamiselt ikka armastus … Laiemalt vaadates on küll ilmne, et timukatöö teenib vaid isekat eesmärki ega ole sugugi põhjendatud pelgalt sooviga südamedaami kaitsta.
Kuid vaataja jääb uskuma, et need “õnnetused” juhtuvad kogemata. Kinnitab Joe’gi ju seda – Penn Badgley teravmeelselt sulnil hääletoonil – oma sisemonoloogis. Kui tema narratiiv endasse kisub ning hakkabki tunduma, et lugu jutustab mehest, kes püüab end muuta, on loits mõjuma hakanud.
Vägivaldse kuju võlu
Enamik Joe’sse armunud naisi on täiesti teadlikud, et ta on ohtlik. Piisaks ühest valest liigutusest, et lõpetada puuris või mulla all. See pole aga nende jaoks kriitiline, sest on kirge jahtides ja vägivallaga riskides probleemsete meestega harjunud.
Sümpaatiat võib tekitada fantaasia nautida paha poisi veetlust ilma tagajärgedeta. Ka väärkohtlemisest tingitud madala enesehinnangu ja maadligi ootuste nõiaring tõmbab ligi kurikaelu.
Roimarid muudab mõne jaoks atraktiivseks Bonnie ja Clyde’i sündroom – hübristofiiliat (tõmmet kurjategijate vastu) võib esile kutsuda vajadus tunda end tervendajana. Tutvustades traumat, mis viis esimese tapatööni, kujutati vägivaldset isa tulistanud poissi ema kaitsjana. Haavatud kohti nähes võib vallanduda päästjakompleks koos tungiga vaesekesele hoolitsust pakkuda.
Moraalne korruptsioon
Kahjuks keskendubki inimkond üha enam oma isiklike vajaduste rahuldamisele, mitte sedalaadi suhete kultiveerimisele, millest võidaksid kõik. Kui see on moraalselt läbi põimunud mõne (isiklikust vaatenurgast lähtuva) põhjendatud tundega, võib ülekohtuse käitumise välja vabandada. Teistele kannatuste valmistamist peetakse arusaadavaks ja vastuvõetavaks, kui õnnestub sellele mõni õigustus leida.
Joe lapsepõlve ilmestavad hülgamine ning lähisuhtevägivalla ilmingud. Ema hoolimatusest jäi poja südamesse täitmatu janu kiindumussuhte järele. Taustalugu teades on lihtsam mõista, patoloogiast mööda vaadata ning nähagi vaid katkist kannatajat. Eirata ebainimlikke tegusid ning hinnata selle asemel žeste, millest jääb mulje, et tegelikult poiss siiralt hoolib tütarlapsest.
See tõstatab omakorda küsimuse empaatiast: kas meil peaks sellisest inimesest kahju olema, hoolimata kõigest, mis ta on korda saatnud? Ükskõik kumb vastus kõneleb rohkem vastaja enda kohta.
Idealiseeritud mehefiguur
Vaimse tervise teemade destigmatiseerimise käigus on muututud psüühikahäirete suhtes sallivamaks: “haiget saanud inimesed teevadki haiget”. Omaksvõetud uskumused ja ühiskondlikud normid panevad alateadlikult uskuma, et Joe Goldbergi eksisammud on kõigest jõu ja armastuse väljendus.
Sarimõrvareid Charles Mansonit ja Ted Bundyt nähti ju ka mitte manipulatsioonimeistrite, vaid eelkõige hüpermaskuliinsete, võimsate ja karismaatilistena.
Näitleja valik
Netflix tõestab taas, et ühiskond üritab küll ohtliku armastuse ja toksilise maskuliinsusega arveid õiendada, kuid ihaldab samal ajal sedasama paketti, milles ta sageli tuleb: heas vormis ja hunnitult šarmantne.
Erinevalt päriselu-kõrilõikajatest ei mõju Penn Badgley eemaletõukavalt, vaid nagu ideaalne poiss-sõber. See detail võib ekraanikangelasele üle kandudes mõjutada vaataja suhtumist. Et piltilusatele mõrtsukatele jagub rohkem kaastunnet, annab märku ka publiku kallutatusest omaduste suunas, mis muudavad inimlikustamise mugavamaks.
Oleks huvitav teada, kas inimtapja teatud positiivseid aspekte suudetaks märgata ka siis, kui ta ei meenutaks välimuselt nii väga üht mesihäälset kitarriga trubaduuri. Kas mõjuks see persoon relvitukstegevalt, kui teda vaadates ei kerkiks kujutlustesse John Mayer ümisemas “Your body is wonderland …”
Toksilised väärarusaamad
Sari teeb küll põnevat tööd näidates, kui seotud on vaimne tervis arusaamadega romantikast ja armastusest, kuid ennekõike tuleneb vaataja kiindumus Joe Goldbergi ikkagi Netflixi enda muljetavaldavast võimest vaatajat psühholoogiliselt mõjutada.
Tasub mõelda, miks on seksika maniaki kujund popkultuurile nii inspireerivalt mõjunud. Kas sellised sangarid ei muuda meid ümberpöördult barbaarsuste suhtes tolereerivamaks?
Edasi saab minna vaid hullemaks
Õnneks purustab “You” neljas hooaeg lõplikult illusiooni, nagu püüaks Joe end parandada. Staarmõrvar teeb küll pealtnäha pingutusi kohanemaks uue identiteedi ja eluga Londonis, kuid paljastab lõpus oma tõelise, tülgastava pale.
Marienne’i piinamine peaks veenma ümber iga viimasegi, kes veel uskus, et sisimas on Joe hea inimene. Sellel kriminaalil puudub võime armastada. Ta soovib kõigest oma hälbele tunnustust leida.
Raske on järge pidada, kui palju elusid on ta juba võtnud, kuid neljanda hooaja lõpus jõuab Joe täiesti uuele tasemele. Püüdnud lõhestunud isiksuse abiga tükk aega tapahimu alla suruda, otsustas ta sellega viimaks rahu sõlmida ning tunnistada, et on tegelikult väga vilunud timukas. Moodsa enesearmastuse võidukäik?
Enese aktsepteerimine sellisena, nagu ta on, võõristab aga vaatajaid. Vaest ja valestimõistetud vastu tahtmist tapjat, kellele kaasa tunda, enam ei ole. Miljardärist tüdruksõbra kaitse all on puhtaks küüritud mainega Joe Goldberg sama hästi kui puutumatu ning ütleb otse välja, et nüüd läheb rappimine veelgi libedamalt.
Kõrvaldame retsidivisti
Joe on muutunud vastikumaks kui kunagi varem ning poleks kahju teda enam mitte kunagi näha. Siiski, lasta lool lõppeda sarimõrtsuka triumfiga, poleks ka kõige meelepärasem lahendus.
“You” jätkumisest pole veel ametlikult teatatud, kuid kuna tegu on ühe Netflixi suurima hitiga, on see pigem vältimatu. Kuigi leping on sõlmitud kuueks aastaks, on ka peaosa kehastav Penn Badgley väljendanud soovi, et järgmine (viies) hooaeg võiks jääda viimaseks.
See pole selline seriaal, mida pikendada vaid suure menu tõttu. Antikangelasele on võimalik kaasa elada ainult seni, kuni pole kahtlust, et viga on temas endas. Külmavärinaid tekitavale parandamatule inimröövlile ei ole mõtet lunastust loota, vaid teda ennast tuleb luku taha keerata.
On aeg Joe Goldberg kahjutuks teha.