E-sport

4 kasulikku nippi, mis teevad sinust “CS:GO-s” täpsema sihtija

Mida teha, et vastastele paremini pihta saada?Foto: Valve

Oskus kiiresti ja täpselt sihtida on tulistamismängude juures üks kõige olulisemaid elemente. “CS:GO-s” võib üksnes sellest sõltuda, kes võidab ja kes kaotab.

Sarnaselt muude valdkondadega arendab ka sihtimisoskust kõige paremini mängimine. Sellegipoolest on seda oskust võimalik ka kindlaid meetodeid kasutades sihilikult arendada.

Hiir ja kiirus

Uute “CS:GO” mängijate puhul olen sageli märganud, et nende hiir on kalibreeritud üsna kiireks. Ei, see pole tegelikult otseselt halb, kuid võib tuua kaasa olukorra, pingelistel hetkedel hakkab käsi rohkem värisema, mistõttu kannatab ka sihtimine.

Ilmselt on valdav osa mängijaid maadelnud selle “õige” kiiruse leidmisega, kaasa arvatud ka mina ise. Minul aitas just hiire kiiruse madalamaks sättimine kaasa parema sihtimisoskuse saavutamisele. Saavutasin hiire üle parema kontrolli ning see tõi kaasa täpsemad lasud.

Kindlasti peaksid minema “CS:GO-s” mängusisestesse sätetesse, leidma sealt üles funktsiooni Mouse acceleration ja selle välja lülitama. See seadistus võib paljude mängijate arengut pärssida. Peaaegu iga kogenum “CS:GO” mängija soovitab Windowsi seadetes panna hiire kiiruseks 6/11. See peaks juba olema automaatne seadistus, kuid see tasuks siiski üle kontrollida. 

Toome näiteks Eesti kuulsaima “CS:GO” mängija Robin “ropz” Kooli hiire kiiruse. Tema on seadme kiiruseks sätitud 400 DPI, mängusisene kiirus on 1,77 ja Windows on sätitud 6/11 peale. Mõistagi on ropzil, nagu ka kõigil teistel proffidel, Mouse acceleration välja lülitatud.

Harjuta selleks mõeldud kohtades

Sihtimisoskuse arendamiseks tee enne mängu alati “käsi soojaks”. “CS:GO-s” aitavad sooja teha ja ennast arendada spetiaalselt selle jaoks loodud kaardid ja serverid.

Hea koht õppimiseks on näiteks spetsiaalne treeningkaart nimega “Aim Botz”, mida eelistan ka mina ise. Mängija tulistada nii seisvaid kui ka liikuvaid sihtmärke ning käivitada saab ka taimeri. Nii saad kontrollida, kui kiiresti ja efektiivselt suudad maha võtta 100 vastast.

“Aim Botz” treeningkaart. Foto: kuvatõmmis

Teine võimalus on mängida juba ilmselt paljudele tuttavas Deathmatch serveris. Ma ise olen arvamusel, et Deathmatch server sobibki pigem paremini “sooja tegemiseks” ning treeningkaardid rohkem täpse ja parema sihtimisoskuse arendamiseks. Sellegipoolest võiks proovida mõlemaid ning valida oskuste lihvimiseks endale sobivaim viis.

Sihiku õige asetus

Sihiku paigutus on parema sihtimisoskuse saavutamisel eriti tähtis. Esimene viga, mille uued mängijad sageli teevad, on sihiku maas hoidmine. Kõige tõhusam on aga hoida sihik alati vastase pea kõrgusel. Ka siis, kui vastast pole parasjagu vaateväljas.

Sellega on seotud järgmine väga oluline nõuanne – õpi tundma kaarte ja aseta sihik vaenlase trajektoorile. Ole valmis sihtima just sinna, kust vastane suure tõenäosusega tuleb. Alguses on see uuele mängijale raske, kuid see oskus tuleb kätte üsna ruttu.

Kui märkad, et vastane tuleb juba mitmendat korda ühest ja samast kohast, siis järgmine kord suunad juba sihiku varem sellele positsioonile. Lõpuks on see juba lihasmälus ning toimib pea kõigis kohtades.  Tasub põhjalikult avastada erinevaid kaarte ning pidada silmas kohti, mida sa ka ise meelsasti kasutad.

Lisaks ette sihtimisele hoiab mängija ka sihikut vastase pea kohal. Video: Steelseries.

Tea, millal liikuda ja millal mitte

Pikema staažiga mängijad juba teavad, et “CS:GO-s” on liikumise pealt üldiselt võimatu vastasele täpselt pihta saada. On mõni üksik relv, mis on ka liikudes päris tõhus, aga neid kasutatakse vähem. 

Kõige täpsem viis vastase tabamiseks on kindlasti kükitamine, kuid see ei ole alati kõige ohutum meetod. Kükitades sinu liikumise kiirus oluliselt rohkem piiratud kui seistes. See teeb sind vastastele kergemini tabatavaks. 

Seistes täpselt laskmine on algajatele mõnevõrra raskem. Küll aga annab eelise täpne ja kiire küljele liikumise nuppude (A ja D) vaheldumisi vajutamine klaviatuuril, mis teeb sinust raskemini tabatavama sihtmärgi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.