Ülevaade: kuidas “CS:GO” konsoolikäsklusi kasutades paremaks mängijaks saada?

Robin Kool IEM Katowice turniiril.Foto: HLTV

“CS:GO-s” võitmiseks on mõistagi oluline täpne sihik ja hea mängutunnetus, kuid nende oskuste arendamiseks on mängijate käsutuses üks väga kasulik tööriist – konsool.

Vaatame üle, kuidas konsoolikäsklusi kasutada, millised käsklused on kõige kasulikumad ja mida eelistab kasutada Eesti parim “CS:GO” mängija Robin “ropz” Kool.

Mida teha enne mängu käivitamist?

Enda mängukogemuse sujuvamaks muutmisega saad algust teha juba enne “CS:GO” käivitamist. Leia Steamist “CS:GO”, tee sellele parem hiireklikk ja leia üles properties.

Siin asub menüü nimega set launch options, kus saad seadistada, milliste sätetega mäng käivitatakse. Vastavalt enda eelistustele on siin võimalik muuta väga paljusid asju, kuid üldiselt on kõige populaarsem järgmine sisestus:

-tickrate 128 +fps_max 0 -novid -nojoy

  • tickrate 128 – mänguserverit genereeritakse 64 tickratei asemel 128 tickrateiga. See tähendab, et ühe sekundi jooksul suudab mäng kasutajale edastada 64 käskluse asemel 128 käsklust. Tulemuseks on kaks korda sujuvam mängupilt. Kõrgel tasemel mängides on see oluline asi, eriti laskmistäpsust harjutades.
  • +fps_max 0 – kui kasutaja arvuti videokaart võimaldab kuvada rohkem kaadreid sekundis kui “CS:GO” tavaseadistus, siis see käsklus eemaldab mängu poolt seatud piirangud. Mida rohkem kaadreid sekundis, seda sujuvam mängupilt. 
  • -novid – eemaldab mängu käivitamisel automaatselt mängima hakkava video. Nii saad kiiremini mängima hakata.
  • -nojoy – see käsklus eemaldab “CS:GO-st” mängupuldi toe. Mõningatel andmetel vabastab see natukene arvuti RAMi ja võib aidata mängul mõneti paremini joosta. 

Treeningkaardi laadimine ja konsoolikäsud:

Konsoolikäsklusi on kõige mõistlikum harjutada treeningmängudes botide ehk arvuti kontrollitud vastaste vastu. Enda oskusi on võimalik lihvida mistahes kaardil, mida tahad paremini tundma õppida.

Selleks on vali “CS:GO-s” menüüst käsklus Offline with Bots, mis loob kaardi, kus saad botide vastu mängida. Juhul kui oled järginud loo esimest osa ja mäng käivitub käsuga tickrate 128, siis on loodud mängukaart samaväärse kiirusega nagu profiturniiridel.

Konsoolikäskluste sisestamiseks on vaja mängu menüüst seadete alt lubada konsooli kasutamine (Enable Developer Console). Konsooli kasutades saad mõjutada mängus toimuvat ja muuta pea kõike vastavalt enda eelistustele.

Juhul kui soovid vaadata, mitu kaadrit sekundis sinu videokaart mängu monitorile edastab, siis saab kasutada kahte konsoolikäsku:

  • cl_showfps 1 – see kuvab FPSi loenduri ehk edastatavate kaadrite arvu sekundis ekraani ülemisse vasakusse nurka.
  • net_graph 1see käsk näitab lisaks FPSile ka pingi, mis on ajaline lõtk sinu arvuti ja märguserveri vahel, ning serveri tickratei, millest rääkisime üleval.

Milliseid käske kasutab harjutamiseks Robin “ropz” Kool?

Kõige paremini õpitakse ikka oma ala tippudelt. Eesti parima “CS:GO” ässa Twitchi lehelt leiame need konsoolikäsud, mida ropz harjutamiseks kasutab:

  • bot_kick  – eemaldab kaardilt kõik arvuti poolt kontrollitud tegelased.
  • Mp_warmup_start – algatab mängule eelneva soojendusaja, mil on võimalik kasutada relvamenüüd ja soetada varustust.
  • mp_warmuptime 999999 – pikendab soojendusaega lõpmatuseni.
  • sv_cheats 1 – lubab kasutada käske, mida tavalises mängus kasutada ei tohi ja ametlikes mänguserverites kasutada ei saa. 
  • sv_infinite_ammo 1 – tagab lõppematu laskemoona, ehk harjutades ei pea ostma uut relva.
  • sv_showimpacts 1 – muudab kuulitabamuste kohad nähtavaks. See on täpsustreeningul väga oluline.
  • ammo_grenade_limit_total 6 – varustab mängija lõputu hulga kõigi saadavalolevate granaatidega.
  • mp_startmoney 16000 – annab mängijale relvade ja varustuse ostmiseks maksimaalse võimaliku rahasumma.
  • mp_buy_anywhere 1 – võimaldab varustuse ostmise kõikjal mängukaardil. Tavaliselt saab seda teha ainult raundide alguses.
  • mp_buytime 999999 – pikendab varustuse ostmise aega lõpmatuseni.

Lisaks sellele on Robinil klaviatuurile määratud nupp, mis võimaldab liikumist läbi seinte. See on kasulik, kuna aitab granaadiviskeid harjutades leida õiget heitetrajektoori.

Robini klaviatuuril on see määratud j nupu alla, kuid konsoolikäsuga bind “j” “noclip” saad “j” asemele sisestada endale sobiva tähe, et sama käsklust muu nupuga siduda.

Millistel kaartidel ropz harjutab?

Robin eelistab kasutada mängueelseks soojenduseks kahte erinevat spetsiaalselt harjutamiseks loodud mängukaarti: 

  • Fast Aim / Reflex Training kaart, mille saad Steamis enda “CS:GO” kaartide valimisse lisada.
  • Aim Botz – Training kaart, mille leiad samuti üles Steamist

Lisaks kasutab ropz Twitchis striimides kohati ka Free-For-All Deathmatch mängulaadi, kus saab vastavalt enda eelistustele valid relva ja reaalsete inimeste vastu enda tulistamisoskuseid proovile panna. 

Kui kõik see tundus sulle liiga keeruline, siis vaata üle meie põhjalik juhend, mis võtab “CS:GO” pulkadeks lahti. Pärast seda saab isegi sinu vanaema aru, mida see mäng endast kujutab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.