E-sport algajatele: mida peab teadma täielik võhik, et “CS:GO-st” aru saada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kes on see mees ja miks me temast pidevalt kirjutame?.Foto: Dexerto

Viimasel ajal oleme palju kirjutanud mingist härrasmehest nimega Robin “ropz” Kool, kes viljeleb midagi nimega “CS:GO”. Ikka kaagutatakse, et Kool on “CS:GO-s” väga hea, teeb suuri tegusid ja hoiab Eesti e-spordilippu kõrgel.

Kõigi nende uhkete ropzi uudiste valguses otsustas üks minu kolleeg hiljuti “CS:GO-le” võimaluse anda ja ühte matši vaadata. Järgmisel päeval tööle ilmudes tunnistas ta, et no ikka mitte mõhkugi ei saanud aru. Toimub liiga palju ja liiga kiiresti! Kuidas peaks keegi üldse seda mängu hoomama?

Tegelikult ei ole siin midagi rasket. Kuna “CS:GO” on Eestis populaarsust koguv e-sport, milles eestlastel läheb üle keskmise hästi, siis oleme kokku pannud põhjaliku juhendi, mis võtab selle mängu pulkadeks lahti. Loo lõppu jõudes saab ka sinu vanaema aru, mis asi on “CS:GO” ja kuidas seda mängitakse

Eesti edukaim “CS:GO” mängija Mousesportsi ridades mängiv Robin “ropz” Kool.Foto: HLTV

Mis asi on “Counter-Strike” ja kuidas seda mängitakse?

“Counter-Strike: Global Offensive” ehk “CS:GO”  on kahe tiimi vaheline tulistamismäng, milles on kesksel kohal neli asja: laskeosavus, reaktsioonikiirus, meeskonnatöö erinevate strateegiate läbiviimisel ning tiimi mängusisene rahaline seis.

Meeskonda kuulub viis mängijat ning turniiridel osaleb koos mängijatega ka treener. Mäng kestab 30 raundi ja võitmiseks peab üks meeskond võitma neist vähemalt 16. Juhul kui seis jääb viiki, mängitakse vastavalt turniiri reeglitele lisaaeg, kus üks meeskond peab võitma kuuest raundist vähemalt neli.

“CS:GO-s” võtavad mõõtu terroristid ja anti-terroristid.Foto: kuvatõmmis

Mängitakse kahes rollis: üks tiim on terroristid ja teine anti-terroristid/politseinikud. Poole mängu ehk 15 raundi möödudes vahetatakse rolle, umbes nagu jalgpallis vahetatakse väljakupooli. Terroristide ja politseinike vahe on valdavalt kosmeetiline, kuid teatud erinevusi esineb näiteks meeskondadele saadaval olevas varustuses. Profimängijate jaoks on seega väga oluline piinliku täpsusega selgeks õppida nii politseinike kui ka terroristide iseärasused.

Mänguraunde saab võita kahel erineval viisil. Kõige otsekohesem viis võidu saavutamiseks on kõikide vastaste elimineerimine, kuid terroristidel ja politseinikel on ka erinevad eesmärgid. Terroristide võidavad ka siis, kui suudavad õhata pommi kaardil kindlates kohtades. Anti-terroristide meeskond jääb peale siis, kui pomm suudetakse 40 sekundi jooksul kahjutuks teha

“CS:GO” mängija pommi kahjutuks tegemas.Foto: kuvatõmmis

Kapten ja treener

Sarnaselt teiste spordialadega on üks “CS:GO” meeskonna liige kapten, kes võtab vastu tähtsaid otsuseid ning viib ellu mänguplaani. Kapten peab olema kursis ka meeskonna rahalise seisuga. Kõik mängijad teenivad vastaseid elimineerides ja raunde võites mängusisest raha, millega järgmise raundi alguses endale varustust osta. Kapteni määratud strateegiast ja sisendist sõltub, kuidas seda raha kulutatakse.

Lisaks sellele peab kapten oma peas arvet selle üle, milline võib olla vastasmeeskonna rahaline seis. Kui vastasel on raha rohkem, siis valib kapten strateegia, et seda rahalist seisu, mis on otseses suhtes varustusega, destabiliseerida, et raunde oleks lihtsam võita.

Mängu käigus teenitakse raha, millega ostetakse paremat varustust.Foto: kuvatõmmis

Vahel tekib näiteks olukordi, kus halvemas olukorras oleva tiimi kapten peab kalkuleerima, kas ökonoomsem oleks algavas raundis raha säästa, et järgmises raundis paremat varustust soetada, või ehk tasub riskida ja üritada kehvema varustusega mängides vastased strateegiliselt üle kavaldada. 

“CS:GO” ülekandeid jälgides võib mängijate selja taga näha ka tiimi kuuendat liiget, treenerit. Kui ülejäänud mängijad saavad pidevalt omavahel vabalt suhelda, siis treeneriga tohib konsulteerida vaid time outi ajal. Turniiridel on igale tiimile tavaliselt lubatud ühe mängu jooksul võtta neli time outi.

Treener paikneb tavaliselt meeskonna mängijate taga ja omab ülevaadet tervest mängust. Lisaks turniirideks valmistumisele korraldab ta ka tavaliselt 8 tundi päevas kestvaid tavatreeninguid, mille käigus lihvitakse strateegiad ning harjutatakse meeskonnatööd.

Võtame “CS:GO” mängu käigu pulkadeks lahti

Enne mängu algust

Esimene samm on vaenlase tundma õppimine. Meeskondade treenerid analüüsivad vastast ja vastavalt sellel valivad meeskonnad kaardid, millele mängima hakatakse.

Kaarte valivad meeskonnad koos ja kordamööda. Elimineeritakse need kaardid, millel mängida ei soovita, tuginedes eelnevate kontrollkohtumiste tulemustele ja üleüldisele mängukogemusele. 

Mängupilt kohtumise ajal

“CS:GO” matši ülekannet jälgides peab meeles pidama, et vaatajale näidatav pilt erineb oluliselt sellest, mida näevad mängijad.

Meile kuvatakse mõlemat meeskonda kaardil, mille kujutis asub tavaliselt ekraani ülemises servavas. Tegelikult näeb mängija ainult oma meeskonna asetust ja kuuleb vaid neid vastaste hääli, mis tekivad laskmisel või tegelaste liikumisel.

Robin “ropz” Kool “CS:GO-d” mängimas.Foto: kuvatõmmis

Just heli on see, mille järgi mängijad saavad aimata, millises rahalises seisus on vastasmängija ja mille vastu tal võidelda tuleb. Näiteks teevad relvad laskmisel erinevat häält ja see reedab, millise varustust vastane kasutab.

Varustus aitab edukalt määrata ka vastastiimi rahalist seisu. Kui vastased kasutavad granaate või suitsupomme, siis see tähendab, et lisaks heale relvale on vastasmängijal raha ka lisavarustuse ostmiseks.

Mis toimub pärast mängu lõppu?

Nüüd on vigadest õppimise aeg. Pärast mängu lõppu on mõlemal meeskonnal võimalik salvestatud kohtumist järele vaadata ja teha matšis toimunust omad järeldused.

Nii on võimalik treeneril ja mängijatel näha, mis läks kaotuse korral valesti ja milliseid võtteid kasutas vastasmeeskond nende alistamisel. Samamoodi saab võidu korral selgeks teha, millised strateegiad toimivad ja kuidas tuleviks vastavatel kaartidel efektiivsemalt mängida.

Pärast mängude ja turniiride lõppu rullub lahti ka “CS:GO” maailma sisepoliitika. “CS-i” mängijad on võrreldavad iga teise spordimeeskonna liikmetega. Ka neil on lühike hooajaväline periood, kus suurturniire ei ole ja toimub mängijate liikumine erinevate tiimide vahel.

Vahel vahetatakse mängijad välja ka hooaja sees, kui sportlane ei suuda meeskonna ootusi täita või sisekliima ei klapi. Lisaks annavad ka “CS:GO” tiimid vahel oma mängijaid teistele meeskondadele laenule.

Nii, oled nüüd valmis oma uhiuued teadmised proovile panema? Hetkel on selleks ideaalne aeg, sest praegu toimub Berliinis “CS:GO” suurturniir (neid nimetatakse Majoriteks), kus mängivad maailma parimad tiimid. Robin Kooli meeskond on juba küll elimineeritud, kuid oleme kokku pannud ülevaatliku loo veel võistlustulle jäänud tiimidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.