E-sport

E-sport võib jõuda 2028. aasta suveolümpiale, kuid mitte nii, nagu sa arvad

ROK plaanib tulevikus videomängudele rohkem tähelepanu pühendada.

Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) arengukavas rõhutatakse tulevikus virtuaalspordile panustamise olulisust ning tuuakse välja, et e-sport võib kohal olla juba 2028. aasta Los Angelese suveolümpiamängudel.

See ei tähenda aga, et Eesti võib Robin Kooli juhtimise all hakata kokku panema “CS:GO” koondist. ROK nägemus e-spordist olümpial on üles ehitatud klassikalistele spordialadele, mis tähendab, et “League of Legends”, “Overwarch” ja Starcraft” niipea olümpiamängudele ei jõua.

Hetkel leiab esmakordselt aset ROK-iga koostöös korraldatav nö. virtuaalne Olümpia, kus on võisteldakse motospordis, aerutamises, pesapallis, sõudmises ja purjetamises. Autorpordis toimuvad võistlused täies mahus virtuaalselt võidusõidumängus “Gran Turismo Sport”, kuid näiteks rattavõistlusteks kasutatakse rakendust Zwift, mis võimaldab treeningratta ühendada arvuti või nutiseadmega. Võistlus toimub virtuaalselt, kuid eeldab siiski füüsilist pingutust.

Zwiftis saavad kokku e-sport ja reaalne rattasõit. Foto: Zwift

Just sellisena kujutab ROK ette e-spordi ja olümpiamängude edasist suhet. Vägivaldsetel ja spordikaugetel mängudel olümpiale asja ei ole, võistlusele lubatakse vaid otseselt klassikaliste spordialadega seotud videomängud. Füüsiline pingutus ei ole ilmtingimata nõutav (virtuaalse auto juhtimine on istuv tegevus), kuid mida õhemad on piirid reaalse ja virtuaalse vahel, seda parem.

ROK arengukava sirvides jääb mulje, et e-spordi ja klassikaliste spordialade vahel soovitakse luua sümbiootilist suhet. Läbi mängude soovitakse sportima saada suurem hulk noori, kuid samal ajal tahetakse kasu lõigata virtuaalspordi ja mängutööstuse tohutust populaarsusest, mis on koroona ajal eriti plahvatuslikult kasvanud.

Näib pigem, et ROK-i poolt on tegu pooliku sammuga, mis ei pruugi täita kummagi osapoole huve. Maailma suurimaid e-spordimänge olümpiale ei lubata, mistõttu jääb fännide huvi tõenäoliselt lahjaks. See viskab omakorda kaika kodaratesse ROK-i plaanidele viia sport massidesse ja tõmmata noored läbi e-spordi senisest suuremal määral olümpiakarusellile.

Siiski, kuskilt peab ju alustama ja ilma esimest sammu astumata ei saa jõuda teise, kolmanda ja neljanda sammuni. Nende teemadega tegeletakse juba ka Eestis: hetkel üritatakse Eesti Olümpiakomitee alla luua ametlikku e-spordi alaliitu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.