Autogeenius versus e-sportlane: kes teeb mängus “WRC 8” maailmameister Ott Tänakuna kiirema aja?

Selgitame välja, kes on kiireim Tänak.Foto: Bigben Interactive

Ott Tänak tegi ajalugu ja tõusis autoralli maailmameistrivõistluste 2019. hooaja võitjaks. Ta on nüüd ametlikult kiireim mees WRC seerias, kuid mõne aja eest selgitas Diktor välja, kes on kõige nobedam Ott Tänaku kehastaja mängus “WRC 8”.

Kohtume võistlejatega. Ühes nurgas on Tarmo Tähepõld, Eesti parima autoportaali Autogeeniuse peatoimetaja. Tarmole astub vastu Risto Kappet, Eesti parim võidusõidusõidusimulaatori sõitja, kes teenib leiba virtuaalsetel autodel kihutades.

Need kaks oma ala tipptegijat said kokku, et välja selgitada, kas “WRC 8” mõistab paremini rooli keerata ajakirjanik või e-sportlane. Selleks korraldasime kaks katset: esiteks läbisid mõlemad mehed vastse maailmameistri Ott Tänaku Toyota roolis Ouninpohja kiiruskatse, mida olid ka varem harjutanud. Teiseks valiti välja suvaline rada ja vaadati, mis saab siis kui sõidetakse tundmatutel teedel.

Tarmo otsimas enda sisemist Otti.

Tarmo Ouninpohjas

Enne saatuslikku võistluspäeva veetis Tarmo Geeniuse toimetusse üles seatud rallitoolis ikka üsna palju aega. Külla tuleb ju ikka ehtne e-sportlane. Vaim peab valmis olema ja puusse sõita ei tohi!

“WRC-d” mängis Tarmo enda sõnul esimest korda elus ja rallitooli videomängu mängima satub ta ka kõige rohkem kord aastas. Sellest hoolimata suutis Tarmo Ouninpohjale edukalt tuule alla teha. Tema katse ajal oli kuulda ainult mõõdukas koguses vandumist.

Väitele, et autosimulaatorit ei mängita väljastvaates, kähvas Tarmo vastu, et kuna tooli kaudu ei saa aru, mida auto tagumine ots teeb, siis tal on seda vaja näha ja ärgu teda üldse segatagu.

Tarmo pilotaaži all läbis Tänak virtuaalse Ouninpohja ajaga 5:58:323. Risto jaoks oli nüüd lipp maasse löödud. Tal jäi ainult üle sellest mööda kihutada.

Risto Ouninpohjas

Erinevalt Tarmolt sai Risto “WRC 8” tutvust teha alles umbes pool tundi enne võistluse algust. “Minu kogemus “WRC” mängudega on nullilähedane,” tunnistab ta. “Jälgin WRC-d kui sporti ja olen väiksemana lõbu pärast mänginud palju, aga võistelnud ma selles mängus ei ole.”

Kuigi Risto on automängudele keskenduv e-sportlane, siis rallimänge ta profitasemel ei mängi. Tema spetsialiteediks on ringrajasimulaatorid nagu rFactor2, mille võistlusel läks tal hiljuti üsna hästi.

Risto tunneb ennast roolis nagu vana kala.

“Minu simulaatorplatvorme ja “WRC” mänge eristab võib-olla kõige rohkem see, et kuna enam-vähem staatilist ringrada on füüsiliselt kergem simuleerida, siis on hetkel saadaval olev tarkvara selles ka parem,” arvab Risto.

“Rallimängudes peetakse rohkem simuleerivaks neid asju, mis matkivad karjäärielamust, sõidutunnetust ja dünaamikat, kuid rehvi- ja rajamudel ei ole nii otseselt simuleeritud. See on pigem lihtne mudel, mis on kõrgesti optimiseeritud.”

“rFactor 2 aga näiteks omab päriselt simuleeritud masinat ja rada. Rehvi omadusi simuleeritakse reaalajas ning rada reageerib ka temperatuuridele, vihmale ja mahasõidetud rehvidele. Selleks, et rallimängus saaks simuleerida rehve ja kõiki erinevaid rajatüüpe on meil vaja veel IT-tehnoloogias areneda.”

Olgem ausad, need kõik tunduvad lihtsad ühe närvis võidusõitja vabandused. Saadame Risto rooli taha ja vaatame, kuidas tal Ouninpohjas läheb.

No okei, võib-olla ta ikka ei olnud närvis, vaid lihtsalt tagasihoidlik. Risto aeg 5:17:204 on Tarmo tulemusest üle poole minut kiirem. E-sportlane tegi autoajakirjanikule pika puuga ära.

Mis juhtub tundmatul rajal?

Kvaliteetne autoajakirjandus ei saa ju ometi nii kiirest e-spordile alla vanduda. Kindlasti peab ühe korra veel proovima. Mine sa tea, äkki said Ouninpohjas saatuslikuks halvad rehvid, juhi õnne vale määre, tuulesuund või midagi muud.

Risto ja Tarmo valivad koos suvalise raja, mida kumbki ei ole varem proovinud. Juhuse tahtel langeb liisk Tšiili rallile. Just siin, Lõuna-Ameerika virtuaalsetel radadel on Tarmo Tähepõllul viimane võimalus päästa Eesti ajakirjanduse kuristiku äärele sunnitud maine! Kas ta saab sellega hakkama?

Tarmo jõuab Tšiili ralli finišisse ajaga 5:22:386. Risto kulub aga sama kiiruskatse läbimiseks 4:20:464. Kui varem kaotas ajakirjanik e-sportlasele natukene enam kui poole minutiga, siis nüüd on vahe kasvanud enam kui minuti pikkuseks.

Mida me sellest kõigest õpime? Ühest küljest vist seda, et Eesti autoajakirjanduse maine on nüüd igaveseks mutta trambitud ja sellest madalseisust välja tulemiseks peab maha saama mõne müütilise vägiteo mõõtu saavutusega.

Aga Eesti e-sport on vähemalt heades kätes. Selle üle saab ainult rõõmu tunda. Mitte küll Tarmo, aga noh, teised inimesed.

Eksperimendi jaoks andis Diktorile mängu Gamestar.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.