E-sport

Mis mäng on “Dota 2” ja kuidas Eesti e-sportlane seal pidevalt miljoneid võidab?

Team Secret ja Clement "Puppey" Ivanov (vasakult alt teine) 2018. aasta The Internationalil.Foto: Valve

Rubriiki toetab

Hetkel toimub ajaloo suurima auhinnafondiga e-spordi turniir nimega The International 10, kus osaleb ka Eesti e-sportlane nimega Clement “Puppey” Ivanov. Ivanov on koos oma meeskonnaga Team Secret jõudnud juba poolfinaali ja kindlustanud seega juba vähemalt 1,4 miljoni dollarise auhinnraha.

The International 10 on arvutimängu “Dota 2” turniir ja terve auhinnafond ulatub tänavu lausa üle 40 miljoni dollari. Kes aga e-sporti või “Dotat” esimest korda vaatab, siis võib kõik parajalt segane näida: ekraanil jooksevad ringi fantaasiategelased, kommentaatorid karjuvad ning tagatippu tundub jube imelik, et keegi selle eest võiks raha maksta. Seega teemegi selgeks, mis on “Dota 2”, mis on The International ja kes on Clement “Puppey” Ivanov.

Mis on “Dota 2”?

“Dota 2” on Valve 2011. aastal loodud arvutimäng. Kes vähegi selle maailmaga kokku puutunud on teab, et Valvelt on tulnud ka sellised legendaarsed mängud nagu “Counter Strike: Global Offensive” ja “Half-Life” seeria. Ühtlasi on Valve omandis Steam. “Dota 2” on Steami üks populaarsemaid mänge ja artikli kirjutamise ajal on seda mängimas ligi pool miljonit inimest.

“Dota 2” kontseptsioon algas tegelikult ammuilma enne seda kui Valve asjale käpa peale pani, aga see pole praegu oluline. Räägime parem sellest, kuidas seda mängitakse.

Lihtsustatult öelduna toimub üks matš “Dotas” järgnevalt. Vastamisi läheb kaks tiimi, igas tiimis viis mängijat. Mängu alguses valivad tiimid endale kordamööda fantaasiamaailmast pärit kangelased, keda igaüks mängus “juhib”. Igal kangelased on oma unikaalsed loitsud ja omadused.

Et mängu võita, peab hävitama vastase tornid ning lõpuks nende ancient’i ehk peamaja. Et seda teha, aitab sind vastasmeeskonna kangelaste ja käsilaste tapmine, kuna selle eest saab kulda ja kulla eest saab esemeid, mis su kangelase tugevamaks teevad.

Kõlab küll lihtsalt, aga et vastase peamaja hävitada, on vaja head meeskonnatööd, strateegilist mõtlemist, mehaanilisi oskuseid ja külma närvi. Nagu ka päris spordis, suudavad “Dota 2” tippu jõuda vaid üliväike protsent mängijatest.

Team Secreti mäng OG vastu, mille nad 2-0 võitsid ja millega nad endale koha poolfinaalis kindlustasid.

Mis on The International?

The International on Valve sponsoreeritud ja kõige tähtsam “Dota 2” suurturniir, mis toimub üks kord aastas. Esimene The International toimus 2011. aastal ja sealt alates on vahele jäänud ainult 2020. aasta, kui maailma raputas koroonapandeemia.

Juba esimesel The Internationalil (edaspidi TI) oli auhinnafond tolle aja kohta meeletud 1,6 miljonit dollarit. Sama summa pandi välja ka 2012. aasta TI-l.

TI3 ajaks tuli aga Valve mõttele turniiri ühisrahastada. Selleks tekitati süsteem, kus igaüks sai väikeste summade kaupa auhinnafondi raha lisada ja selle vastu anti talle “Dota 2-s” ägedaid riideid ja relvi, mida kangelastele mängus selga sai panna. Süsteem toimis ja auhinnafond tõusis tol aastal pea 3 miljoni dollarini.

The International on üks e-spordi suursündmusi. Fotol The International 2017 võidumoment.Foto: Valve

Süsteem toimis lausa nii hästi, et Valve on seda igal aastal uuesti kasutanud: ettevõte paneb auhinnafondi ise 1,6 miljonit dollarit ja ülejäänud tuleb mängijatelt. 2014. aastal oli auhinnafond juba 10 miljonit, 2016. aastal 20 miljonit ja tänavu, nagu teame, 40 miljonit dollarit.

Et TI-le pääseda, peab kogu aasta vältel väiksematelt turniiridelt punkte koguma või võitma üliraske kvalifikatsiooniturniiri.

Kes on Clement “Puppey” Ivanov?

Kuigi paljudele eestlastele ei ütle Ivanovi nimi midagi, on “Dota 2” ja e-spordi skeenes ta üks kuulsamaid inimesi üldse. Tõenäoliselt on ta ka seega üks kuulsamaid eestlasi üldse, kui mitte lausa kõige kuulsam.

Numbrid räägivad enda eest: Ivanovil on Facebookis pea pool miljonit jälgijat ja Twitteris ligi 250 tuhat. Naljakal kombel ei kasuta ta kumbagi kontot eriti aktiivselt.

Ivanov on ülekaalukalt Eesti kõige edukam e-sportlane. Talle kuulub TI1 esikoht, TI2 ja TI3 teine koht, lisaks arvukalt võite muudelt “Dota 2” turniiridelt. Auhinnarahades on ta võitnud 2,8 miljonit dollarit, mis teeb temast 17nda enimteeninud e-sportlase üldse.

Team Secret ja Clement “Puppey” Ivanov (keskel).Foto: Team Secret

Ivanovi eduloo teeb hämmastavamaks veel see, kui kaua ta on tipus suutnud püsida. Alates 2011. aastast ja esimesest TI võidust on Ivanov ja tema meeskond suutnud pea igal aastal turniire võita ja ennast favoriidina kehtestada. Ivanov on 31-aastane ja nii “vanalt” on e-spordi tipus püsinud väga vähesed, enamike mängijate vorm hakkab langema 20. eluaastate teiseks pooleks.

Tema praegusesse meeskonda Team Secret kuulub veel lisaks talle endale neli mängijat, kõigil erinevad rollid. Ivanov ise on Team Secreti asutaja ja kapten, ehk siis tema tegeleb meeskonnale kangelaste valimisega ja mängu ajal meeskonna juhatamisega (lisaks veel enda kangelase juhtimisega).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.