E-sport

Risto Kappet sai esimese e-sportlasena Autosport Team Estonia liikmeks

Risto Kappet.

Eesti mainekaim simulaatorijuht Risto Kappet tõusis esimese e-sportlasena Autosport Team Estonia ridadesse.

Autosport Team Estonia on osa Eesti Olümpiakomitee Eesti tippspordi rahvusvahelise konkurentsivõime suurendamise nimel rajatud Team Estonia süsteemist. Tiimi eesmärk on tunnustada ja abistada eelkõige noorsportlasi, kes osalevad või plaanivad osaleda autospordi tiitlivõistlustel ambitsiooni ja potentsiaaliga saavutada medalikohti.

Võistkonna liikmed saavad tasuta rahvusvahelise litsentsi ja võimaluste piires toetab Eesti Autospordi Liit (EAL) rahaliselt nende osalemist tiitlivõistlustel.

Virtuaalspordi populaarsus kasvab

Autosport Team Estonia 2021 ridades on esindatud ralli, rallikross, kart, kiirendus, ringrajasõit ning tänavu esmakordselt ka e-sport. Selle põhjuseks on EALi meediajuhi Kristjan Sooperi sõnul virtuaalspordi aina kasvav populaarsus.

“Eesti Autospordi Liit käsitleb e-autosporti osana autospordist, see ongi põhjus e-autospordi kaasamiseks Autosport Team Estonia programmi,” selgitab Sooper. “Nagu rallis, rallikrossis ja paljudel teistel autospordialadel, on ka e-autospordil EALi süsteemis oma alakomitee, samuti toimuvad Eesti meistrivõistlused. E-autospordis on need käimas on need kahel ringrajaalal, aprilli keskel lisandub ralli.”

Sooperi sõnul ei erine e-autospordi esindaja tegevus teistest Autosport Team Estonia meeskonna liikmetest. “Lühidalt öeldes esindab ta Eestit rahvusvahelistel võistlustel, saab kasutada Autosport Team Estonia liikme staatust oma kommunikatsioonis jms. Eks muidugi arvestame alade eripärasid.”

Suur samm Eesti e-autospordi jaoks

Risto Kappeti sõnul on sellisel tasemel tunnustus Eestis e-autospordile esmakordne. Ta leiab, et kohalikku virtuaalset autosporti on aidanud edendada Eesti Virtuaalse Autospordi Liit (EVAL), mille organisatoorse võimekuse kasv on viimasel ajal ligi meelitanud suurel hulgal uusi huvilisi. Kaasa aitab ka asjaolu, et mitmed autosportlased tegelevad aktiivselt simulaatoritega.

“Kui vanasti sõitsid simulaatoreid ainult vormelipiloodid oma meeskonna tehastes, siis nüüd on pea igal isegi Eesti noorel autosportlasel kodus rool ja pedaalid, millega kas siis lihtsalt lõbutseda või täiesti trenni eest sõita,” räägib Kappet. “Ka sealtpoolt on pidev huvi kasv, et simulaatoritrenn oleks tõhusam või et saakski täiesti simulaatori peal võistlusi pidada.”

Teiseks e-autospordi käimalükkajaks peab Kappet koroonapandeemiat, mis sundis mitmed sõitjad reaalse auto roolist simulaatoritesse.

“Koroona tõi eelmise aasta kevadel simracingusse palju tähelepanu ja ressurssi, mistõttu saavad praegu isegi autosportlased veidi vähem näost näkku kohtudes ikka füüsiliselt rajal trenni teha,” arvab Kappet.

Risto Kappeti kodutiimiks on F1-piloodi Romain Grosjeani loodud e-spordi meeskond R8G eSports, mille koosseisus on eestlane saavutanud juba silmapaistvaid tulemusi. Näiteks mullu sai Kappetist esimene eestlane, kes osales ametliku Le Mansi 24-tunnise kestvussõidu virtuaalsel versioonil. Ta murdis sisse ka 2020. aasta suurima teenistusega Eesti e-sportlaste esikümnesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.